Wójcik: Tauron rozpoczął walkę ze smogiem w Małopolsce

4 kwietnia 2017, 07:30 Energetyka

– Koncern Tauron rozpoczyna właśnie na wielką skalę eliminowanie zabójczego smogu. Najpierw od najbliższej Małopolski i Krakowa – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

fot. Tauron

Przyczyną smogu w Polsce jest w 80 proc. niska emisja: spaliny pochodzące z kotłów i pieców w gospodarstwach domowych używających paliw stałych. Do tego spala się śmieci i złej jakości węgiel  w urządzeniach nie spełniających żadnych norm ograniczających emisję spalin. Tak się dzieje m.in. w Małpolsce.  W tej sytuacji Tauron 3 kwietnia rozpoczął małopolską edycję nowego programu informacyjnego na temat różnych metod walki ze smogiem. Przy okazji będą zbierane dane do badań stanu świadomości mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i zagrożeń  bezpieczeństwa w sezonie grzewczym.

W poniedziałek Tauron zgromadził tłumy mieszkańców Małopolski na Rynek Główny w Krakowie na piknik ekologiczny, imprezę plenerową promującą systemowy program walki ze smogiem. Jest to wstęp do programu edukacji społeczności Małopolski, który im ukaże skutki różnych używania różnych urządzeń grzewczych oraz ich wpływ na stan powietrza. Ostatecznym celem programu jest wymiana przez mieszkańców ogrzewania na takie, które najmniej wpływają na środowisko. Trzeba ich przekonać, że to najlepszy sposób wyeliminowania smogu.

Oferta Taurona na szczęście nie ogranicza się do promocji i edukacji, jest kompleksowa i wygląda, że będzie skuteczna. W jej składzie jest pomoc dla mieszkańców przy zmianie urządzeń grzewczych. w załatwieniu wszelkich formalności oraz zapewnia bezpłatne doradztwo. I, co równie ważne, daje gwarancję wymiany ogrzewania na takie, które będzie ekologiczne oraz dopasowane nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale i możliwości finansowych klienta. A często bywa, że klient jest co najmniej  niezamożny.

Przechodząc do konkretów – program walki o czyste powietrze ma też administracja lokalna. W Krakowie od 2019 r. zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania paliw stałych. Osoby, które korzystają z nieekologicznych pieców, muszą je wymienić na ogrzewanie przyjazne dla środowiska. Tu znowu jest obecny Tauron – by wesprzeć w tych działaniach mieszkańców Krakowa, podpisał w 2016 r. porozumienie z krakowskim magistratem.

Tauron proponuje mieszkańcom wymianę nieekologicznego ogrzewania na kocioł gazowy. Oferta wiąże się z gwarancją niższych cen gazu, bezpłatnym doradztwem w doborze urządzeń grzewczych i darmowym serwisem domowej instalacji gazowej. Tauron załatwia również wszelkie formalności związane z przygotowaniem wniosku o dotację. Urząd Miasta zapewnia zwrot do 80 proc. całości lub części kosztów poniesionej inwestycji.

Tauron ma w 2017 r. przeznaczyć 356 mln zł. na realizację zadań związanych z rozwojem sieci i infrastruktury energetycznej w Małopolsce. Nowa, sprawna siec to dla mieszkańców lepszy dostęp do elektrycznych urządzeń grzewczych. Tauron zapewnia im nie tylko dostawę energii elektrycznej czy gazu. Gwarantuje również usługę związaną z doborem, montażem i serwisem urządzeń grzewczych, np. kotłów gazowych, pomp ciepła, czy klimatyzacji z funkcją ogrzewania.

Edukacyjny  program Tauronu  „Oddychaj powietrzem” to także portal internetowy o problematyce antysmogowej i tej samej nazwie (Oddychajpowietrzem.pl).  Każdy obywatel, który  powinien wymienić ogrzewanie na ekologiczne, na tym portalu znajdzie kompendium wiedzy o różnych możliwościach wyboru oraz w łatwy sposób będzie mógł nawiązać kontakt z partnerem z Taurona, który udzieli mu bezpłatnych porad i przygotuje ofertę dostosowaną do jego potrzeb.