Wojna handlowa i nadpodaż ropy może doprowadzić do spowolnienia globalnej gospodarki

13 sierpnia 2019, 08:15 Alert

Prognozy dotyczące krótkoterminowego popytu na ropę naftową są nadal słabe w związku z niepewnością co do przyszłej koniunktury gospodarczej i zaciekłą wojną handlową między USA i Chinami. Obecny podstawowy scenariusz firmy analitycznej Rystad Energy nie zakłada rychłej recesji, ale zauważa kłopotliwe wskaźniki.

fot. Orlen Upstream

Prognozy Rystad Energy

– Ryzyko recesji gospodarczej i dalsza eskalacja wojny handlowej między USA a Chinami to główne obawy na najbliższy czas. To, jak długo OPEC+ jest w stanie zarządzać produkcją, jeszcze dodaje niepewności – mówi Bjørnar Tonhaugen, szef działu analizy rynku ropy w firmie analitycznej Rystad Energy. Chińska gospodarka rozwija się o wiele wolniej niż zwykle, ostatnio odnotowując jedynie 6,2 procent wzrostu, USA również wykazują oznaki spowolnienia. Wojna handlowa między USA i Chinami gwałtownie przyspieszyła po niedawnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych, że obłożą taryfami 10 procent chińskich towarów o wartości 300 miliardów dolarów. Chińczycy zareagowali, wstrzymując import produktów rolnych i umożliwiając deprecjację ich waluty. – Zwiększa to ryzyko pogorszenia i tak już słabych wzrostów. Dalsze pogorszenie stosunków handlowych między USA i Chinami może obniżyć wzrost popytu na ropę o 200 tysięcy baryłek dziennie do 1 miliona w 2020 roku – zauważył Tonhaugen.

Ograniczenia produkcji OPEC pomogły w tym roku podnieść ceny ropy naftowej, ale poza krajami kartelu wydobycie rośnie. – Zauważamy wyraźne ryzyko spadku cen w przyszłym roku z powodu nadmiernego wzrostu podaży – dodał Tonhaugen. Rystad Energy uważa, że ​​globalny wzrost popytu poprawi się w drugiej połowie 2019 roku, ale niedawna wzajemne nakładanie taryf handlowych przez USA i Chiny oraz ogólnie słabe wskaźniki produkcji, eksportu i handlu w innych częściach świata mogą ograniczyć ożywienie wzrostu popytu, jeśli nie dojdzie do porozumienia handlowego w najbliższej przyszłości. W związku z tym ceny ropy na rynkach mogą spaść jeszcze przed 2020 rokiem. Obecnie jedynie duże nieplanowane przestoje w wysokości 1,0 mln bpd stworzyłyby w najbliższej perspektywie nieco napięte perspektywy na rynkach. – Nie trzeba dodawać, że druga połowa 2019 roku będzie naprawdę bardzo ekscytująca” – zauważył Tonhaugen.

Rystad Energy/Michał Perzyński

Wojna handlowa USA-Chiny wspiera eksport LNG do Europy