font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeń 10 października, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

Prof. Zybertowicz: Technologia wyniesie wojnę hybrydową na nowy poziom (WIDEO)

Andrzej Zybertowicz fot. BiznesAlert.pl

Od momentu, gdy technologia została usieciowiona, uzyskała dynamikę, która każdego dnia wymyka się spod naszej kontroli – powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, który wziął udział w konferencji CyberSec w Krakowie.

– W analizach o rozwoju technologii popełnia się pewien błąd. Zakłada się, że technologia sama z siebie jest neutralna. Podaje się przykład młotka, który służy do wbijania gwoździ, ale za pomocą którego można komuś zmienić rysopis – powiedział prof. Zybertowicz.

– Otóż założenie o neutralności technologii jest błędne, bo takie rozwiązanie jak karabin maszynowy nie jest neutralne. Ono nie może służyć do żadnych pokojowych celów. Od momentu, gdy technologia została usieciowiona, czyli mniej więcej od 20 lat, uzyskała dynamikę, która każdego dnia wymyka się spod naszej kontroli. Stała się potężną siłą, której rozwoju nikt nie kontroluje i którą coraz rzadziej rozumiemy. I tu jest problem. Technologia stała się narzędziem, które wymyka się spod czyjejkolwiek kontroli i prowadzi ludzkość w bliżej nieznanym kierunku – stwierdził.

Prof. Zybertowicz: Technologia stała się siłą, której nikt nie…

Gdy technologia została usieciowiona, uzyskała dynamikę, która każdego dnia wymyka się spod naszej kontroli – powiedział nam doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz podczas CYBERSECEU .

Opublikowany przez BiznesAlert.pl na 9 października 2017

Wojna hybrydowa i sztuczna inteligencja

Doradca prezydenta zwrócił także uwagę na zagrożenia hybrydowe. Jak podkreślił uwagę, podobne działania robione były od tysiącleci. – Ale dopiero od rewolucji cyfrowej wojna hybrydowa może działać bezpośrednio na sposób myślenia milionów ludzi w czasie rzeczywistym. Gdy spojrzymy na perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji to musimy stwierdzić, że dotychczas prowadzona wojna hybrydowa to jest amatorszczyzna – stwierdził.

Jak podkreślił, sztuczna inteligencja może wykorzystywać ludzką skłonność do uzależnień, uciekania od nudy, do ekscytacji. – Wojna hybrydowa wejdzie na zupełnie inny poziom, na poziom manipulacji lękami i marzeniami poszczególnych ludzi – zapowiedział prof. Zybertowicz. – Sztuczna inteligencja w rękach terrorystów może spowodować szkody większe, niż cokolwiek do tej pory terrorysta był w stanie zrobić – dodał.