font_preload
PL / EN
Alert 8 sierpnia, 2017 godz. 11:00   
REDAKCJA

Polska i Ukraina zacieśniają współpracę w sektorze kolejowym

PKP1 fot. PKP PLK

Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A. i Wojciech Balczun, Prezes Zarządu PAT „Ukrzaliznyca” podczas piątkowego spotkania w Kijowie określili główne kierunki współpracy Kolei Ukraińskich i Polskich. Potwierdzili także wolę dalszej dwustronnej współpracy pomiędzy kolejami podczas realizacji międzynarodowych przewozów kolejowych.

Jednym z tematów spotkania były pozytywne wyniki przewozów pasażerskich oraz towarowych pomiędzy Ukrainą i Polską w pierwszym półroczu 2017 roku, a także ich perspektywy rozwoju. Rozmawiano również o realizacji projektów infrastrukturalnych, w tym Nowego Jedwabnego Szlaku – alternatywnej trasy przewozów towarowych z Chin przez Iran do Europy z wykorzystaniem portów Morza Czarnego oraz Kaspijskiego.

Jesteśmy przekonani, że współpraca Kolei Ukraińskich i Polskich może stać się jedną z głównych przesłanek w pogłębieniu relacji pomiędzy naszymi krajami. Mamy duże doświadczenie, pomysły i podobne wizje dalszego rozwoju transportu kolejowego – mówił Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

Podczas spotkania omówione zostały również plany uruchomienia drugiej pary pociągów pasażerskich w relacji Kijów, Lwów – Przemyśl. Od 24 sierpnia br. z nowego połączenia będą mogli skorzystać mieszkańcy Winnicy, Chmielnickiego oraz Tarnopola. Od tego dnia również pasażerowie z miast Równe, Kiwerce i Kowel będą mogli wygodnie podróżować do Polski z uwagi na zmianę trasy pociągu Kowel – Chełm na Zdołbunów – Chełm.
Z myślą o podróżnych Zarządy spółek planują m.in. uruchomienie rozszerzenia internetowej sprzedaży biletów na kolejne pociągi relacji Ukraina-Polska. Opracowane mają zostać również korzystne i konkurencyjne w porównaniu do innych środków transportu warunki taryfowe dla ruchu pociągów pasażerskich na 2017/2018 r. Wszystkie postanowienia ze spotkania zostały zapisane w protokole,  podpisanym przez Prezesów obydwu spółek kolejowych.

PKP S.A.