#WSUMIE: Będzie układ zezwalający na dalszą ekspansję Gazpromu w Europie? Polska chce wspólnego głosu Wyszehradu ws. innowacji

17 lipca 2016, 11:15 Alert

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

Umowa Lotosu z Iranem to zapowiedź dalszej współpracy

Dbając o dobrze rozwijający się rynek, należy zadbać o dywersyfikację. Umowa podpisana przez Grupę Lotos na zakup 2 mln baryłek ropy naftowej z Iranu to przykład działań rynkowych, które stały się możliwe dzięki dynamicznie rozwijającemu się rynkowi surowców i ich niskim cenom. Dostawy ropy z Iranu, która przypłynie do Gdańska w sierpniu, są wstępem do zawarcia długoterminowej umowy – mówił w audycji „Rynek Opinii” w Radio Dla Ciebie Tomasz Chmal, ekspert rynku energii z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Mija już rok, od kiedy w Iran oraz pięć krajów Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chiny, Rosja, Francja i Wielka Brytania) i Niemcy podpisało porozumienie, w którym ustalono warunki zniesienia sankcji gospodarczych wobec Teheranu w zamian za gwarancje utrzymania cywilnego charakteru jego programu energetyki jądrowej.

◄ Rozstrzygnięto kolejny przetarg dla projektu Nord Stream 2. Czy szykowany jest układ zezwalający na dalszą ekspansję Gazpromu w Europie?

Jak informuje na swojej stronie internetowej spółka odpowiedzialna za budowę gazociągu Nord Stream 2 – Nord Stream 2 AG – zakończyła ona przetarg na wykonawcę betonowej obudowy dla blisko 200 tys. rur morskiego odcinka magistrali. Jego zwycięzcą jest holenderska spółka Wasco Coatings Europe BV. Kontrakt z wykonawcą ma zostać podpisany w przeciągu dwóch tygodni od zakończenia rozmów. Zgodnie z harmonogramem dostawa rur do zakładu, w którym zostanie wykonana betonowa obudowa, ma rozpocząć się we wrześniu 2016 roku, a sam proces ruszy na początku 2017 roku

Z kolei Agencja Tass poinformowała, że grupa amerykańskich senatorów skierowała do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera pismo, w którym skrytykowała projekt gazociągu Nord Stream 2. Amerykańscy politycy nawołują do zablokowania go przez Brukselę.

LNG będzie zagrożeniem dla Gazpromu w Europie. Według agencji Fitch rosyjski gigant gazowy Gazprom może stracić udziały na rynku europejskim ze względu na konkurencję rynkową, nadpodaż i stagnację wzrostu zapotrzebowania. Agencja stawia LNG jako potencjalną konkurencję dla dostaw gazociągowych z Rosji, w tym w ramach planowanego projektu Nord Stream 2.

Rosyjskie zabiegi o zmianę stanowiska Słowacji w sprawie gazociągu Nord Stream 2 mogą przynieść skutek w czasie, gdy Bratysława obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Czy szykowany jest układ zezwalający na dalszą ekspansję Gazpromu w Europie?

◄  Reanimacja Nabucco? Iran może zagrać z Rosją o europejski rynek gazu

Irańskie media podają, że po zniesieniu sankcji Iran mógłby reanimować pogrzebany projekt gazociągu Nabucco. W obecnych realiach projekt uruchomienia dostaw irańskiego gazu do Europy jest bardziej realny, ale najmniej w wersji, którą proponowali promotorzy wspomnianego megaprojektu.

◄  Czy powstanie Gazociąg Polska-Czechy? Czeskie media oskarżają Polaków

Gazociąg z Polski do Czech miał być jednym z elementów Korytarza Północ-Południe wspieranego przez Komisję Europejską. Infrastruktura ta miała w założeniu pozwolić na zmniejszenie zależności od importu gazu z Rosji. Ze względu na możliwe zaangażowanie Czechów w kontrowersyjny projekt Nord Stream 2, polski rząd obawia się, że Stork II posłuży dostawom surowca rosyjskiego i rozważa rewizję terminarza projektu. Czeskie media piszą o możliwości jego anulowania. Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że artykuł Lidovych Novin może być inspirowany przez stronę czeską i ma doprowadzić do przerzucenia odpowiedzialności za porażkę Stork II na stronę polską. Polacy rozważają dostosowanie terminarza do planów sięgnięcia po gaz z Norwegii, ale spór może storpedować wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Czy o to chodzi autorom wrzutki?

Spółka Gaz-System odpowiedziała na spekulacje mediów czeskich, które sugerują, że Polacy chcą porzucić projektu budowy Gazociągu Polska-Czechy zwanego Stork II.

PGNiG i PKN Orlen będą razem szukać węglowodorów w Polsce

PGNiG oraz spółka wydobywcza z Grupy Kapitałowej Orlen, Orlen Upstream, podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów na nowych obszarach w Polsce. Spółki chcą współpracować w rejonach: Basenu Pomorskiego, Basenu Lubelskiego, Monokliny Przedsudeckiej, Bloku Gorzowa oraz Przedgórza Karpat i w Karpatach.

Polska domaga się jednomyślnej decyzji ws. reformy handlu emisjami UE

– Wspólna deklaracja, którą podpisały dziś organizacje branżowe – z sektorów energetyki i ciepłownictwa – jest sygnałem, że dostrzegają one szansę na wprowadzenie w systemie EU ETS zmian, które zapewnią efektywne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – powiedział podczas zorganizowanej konferencji w ministerstwie środowiska wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Deklaracja, której inicjatorem było Ministerstwo Środowiska, została podpisana w związku z toczącymi się pracami nad reformą Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami ds. Emisji (EU ETS), która ma obowiązywać od 2021 roku. Zwrócono w niej uwagę na specyficzną sytuację Polski związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w kontekście tych zmian.

Możemy z Niemcami zmienić politykę energetyczną Unii

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble, a zarazem najbardziej doświadczony polityk niemieckiej sceny politycznej (jest posłem od ponad 40 lat, był szefem CDU, negocjatorem traktatu zjednoczeniowego i pięciokrotnie ministrem), przygotował na prośbę kanclerz Angeli Merkel pakiet bieżących reform Unii Europejskiej. Jeśli Schäuble naprawdę chce dokończyć budowę unii energetycznej i ma ona być świadectwem lojalności Niemiec wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej, to będą one musiały w sposób oczywisty pójść na ustępstwa. Z kolei my zaproponujmy Niemcom, że wraz z nimi będziemy aktywnie działać na rzecz realizacji propozycji z pakietu Schäublego (jak np. wspólne inwestycje zbrojeniowe jako koło zamachowe dla innowacyjności).

◄  Litewski operator oskarża: Polska blokuje dostawy z LitPol Link

Jak informuje agencja LETA/BNS, w pierwszej połowie 2016 roku połączenie elektroenergetyczne pomiędzy Polską a Litwą – LitPol Link – było wykorzystywane poniżej 50 procent swoich mocy. Zdaniem spółki Litgrid przez większość czasu korzystanie z tego połączenia było niemożliwe.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl – Woźniak: Polska potrzebuje większej pewności dostaw gazu

◄  Polskie służby są przygotowane na Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to duże wyzwanie dla polskich służb. Nowe zagrożenia terrorystyczne wiążą się m.in. z wykorzystaniem łatwo dostępnych środków wybuchowych. Jak przekonuje prezes Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, Krzysztof Paturej , Polska nie jest jednak na celowniku grup terrorystycznych i nie ma zagrożenia związanego z bezpieczeństwem chemicznym Zdaniem eksperta dobra współpraca między służbami i przeszkolenie wolontariuszy powinny zagwarantować bezpieczeństwo.

Polska walka o bezpieczeństwo energetyczne podczas szczytu NATO

W oficjalnych dokumentach NATO i rozmowach polskiej dyplomacji w kuluarach szczytu przewijał się temat bezpieczeństwa energetycznego. Sojusz zadeklarował, że będzie je wspierał tam, gdzie zawodzą inne instytucje ponadnarodowe, w domyśle Unia Europejska. Polacy rozmawiali na temat zagrożeń i perspektyw dla bezpieczeństwa dostaw z sojusznikami z Norwegii i Stanów Zjednoczonych.

Szczyt NATO w Warszawie można zdecydowanie zaliczyć do udanych – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i najistotniejszej dla nas kwestii: bezpieczeństwa Polski i całego Sojuszu. Decyzje które zostały zaprezentowane w najdłuższej jak dotąd deklaracji państw NATO, liczącej bowiem aż 139 punktów, powinny zostać przyjęte z zadowoleniem. Warto podkreślić, że w kuluarach Szczytu oraz towarzyszącego mu Warsaw Summit Experts’ Forum częstokroć wspominano, że Polska wynegocjowała maksimum tego, co było rzeczywiście możliwe. Czytając końcową deklarację warszawskiego szczytu, można odnieść wrażenie, że bezpieczeństwo energetyczne wreszcie stało się jednym z priorytetów NATO. Warto jednak rozumieć specyficzną rolę, jaką instytucje Sojuszu mogą w tej sferze odegrać.

Od czego zaczęła się destabilizacja Bliskiego Wschodu?

Wątpliwe podstawy prawne, obietnica złożona sojusznikowi, niewłaściwie przygotowane siły zbrojne, brak odpowiednich analiz i planów dotyczących tego, co ma nastąpić po obaleniu Saddama Husajna – to tylko niektóre spośród wniosków płynących z raportu Chilcota, czyli podsumowania udziału Wielkiej Brytanii w wojnie w Iraku z 2003 r. oraz późniejszej okupacji tego kraju. Gdyby nie to, że Tony Blair już dawno nie jest premierem, ten raport pozbawiłby go stanowiska.

Chiny przegrywają spór o Morze Południowochińskie. Tusk: Pekin musi uszanować wyrok

Trybunał w Hadze zadecydował, że w sporze o zwierzchność nad Morzem Południowochińskim uznaje racje Filipin, które w 2013 roku zakwestionowały roszczenia Chin do kontroli nad całym akwenem. Decyzja ma doniosłe znaczenie dla bezpieczeństwa regionu Azji i Pacyfiku. Dochodzi do niej w czasie rozmów UE-Chiny. W tle znajdują się bogactwa ukryte pod dnem spornego morza.

Rozmowy o pogłębionej współpracy Unii Europejskiej z Chinami odbyły się w cieniu wyroku Hagi w sprawie Morza Południowochińskiego. Instrumentalny stosunek Pekinu do prawa jest istotną przeszkodą na drodze do zbliżenia z Europą.

MON: Cyberatak „Prawego Sektora” to manipulacja. Nasz system jest bezpieczny

– W związku z informacjami o włamaniu się do sieci komputerowej MON, wyjaśniamy, że była to manipulacja mającą stworzyć wrażenie groźnego ataku cybernetycznego – podaje rzecznik Bartłomiej Misiewicz. W czwartek hakerzy nazywający się „Prawym Sektorem” podali, że włamali się do systemu informatycznego Ministerstwa Obrony Narodowego RP. Opublikowali rzekomo wykradzione dane.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl – Bielecki: Polska nie ucieknie od energetyki węglowej

21,5 mln euro na transgraniczne projekty współpracy Polski i Niemiec

21,5 mln euro będą miały do dyspozycji Polska i sąsiadujący z nią niemiecki kraj związkowy Saksonia na realizację projektów w obszarze przygranicznym, w tym organizację wyjazdów szkolnych po obu stronach granicy – poinformowały w poniedziałek władze Saksonii.

PKP zmodernizuje kolejowe przejście graniczne na Ukrainę

Więcej pociągów przez stację, bezpieczniejsza i szybsza podróż, łatwiejsza obsługa towarów na wschodniej granicy – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły wart 64 mln zł przetarg na modernizację stacji Medyka. Pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym roku. Do 2023 roku zarządca infrastruktury wyda na poprawę stacji ponad 100 mln zł. Przejście graniczne Medyka – Mościska II leży na ważnym europejskim korytarzu transportowym Niemcy – Polska – Ukraina.

Morawiecki dla BiznesAlert.pl: Polska chce wspólnego głosu Wyszehradu ws. innowacji

– Dzięki wspólnym przedsięwzięciom w obszarze polityki gospodarczej oraz polityki spójności, głos państw V4 silnie wybrzmiewa na forum europejskim – powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami odpowiedzialnymi za sprawy gospodarcze i politykę spójności państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii (V4+4). Polski wicepremier zaznaczył, że podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej nacisk będzie położony głównie na innowacje i rozwój start-upów.

Opracowała: Patrycja Rapacka