#WSUMIE: Polska rezygnuje z Caracali. Lotos na razie nie chce drugiego gazoportu. Linia Kozienice-Ołtarzew musi powstać

9 października 2016, 10:15 Alert

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Polska rezygnuje z Caracali

Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. 

– Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej – czytamy w komunikacie ministerstwa.

◄ Bruksela uznaje prawo Polski do węgla

Rada UE ds Środowiska 30 września, po dyskusji, która przeciągnęła się o prawie 3 godziny,  jednomyślnie wyraziła zgodę na ratyfikację Porozumienia Paryskiego przez Parlament Europejski na szybkiej ścieżce w przyszłym tygodniu.

◄  Przemysł chce aktywnie uczestniczyć w polskim projekcie jądrowym

Polski Rząd przykłada duże znaczenie do udziału polskiego przemysłu w krajowym projekcie jądrowym i już teraz wspiera naszych przedsiębiorców w kooperacji z tą branżą – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski, który przewodniczył misji firm zainteresowanych rozwijaniem współpracy z kanadyjskim przemysłem jądrowym.

◄ Rynek mocy umożliwi rozbudowę Elektrowni Ostrołęka

– Pracujemy nad modelem finansowym przedsięwzięcia, jakim jest rozbudowa Elektrowni Ostrołęka. To jest kwestia rynku mocy. Bez impulsu, bez mechanizmu wsparcia te inwestycje czasami mogą przynosić wyniki niezadowalające jeśli chodzi o ich rentowność ze względu na panujące na rynku warunki. Nie mamy równego dla wszystkich pola działań. Jedne technologie są preferowane względem drugich. Chcemy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju, tak, aby w 2030 roku, kiedy wciąż będziemy korzystać z węgla, nie zabrakło nam mocy – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Grupy Enea, Mirosław Kowalik.

◄ Najpierw dywersyfikacja, potem liberalizacja rynku gazu

– Wiele lat temu formułowaliśmy w poprzednim rządzie PiS postulat i tezę: najpierw musimy zdywersyfikować źródła energii i surowców, a dopiero później liberalizować rynek. Jeśli zliberalizujemy rynek wcześniej, to faktycznie będzie to wystawienie się na monopolizację tego wewnętrznego rynku polskiego. To ciągle prawdziwe zdanie – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jest umowa Gaz-Systemu z Niemcami w sprawie dostaw przez rewers na Jamale

Obecnie obowiązująca zasada alokacji w punkcie połączenia międzysystemowego Mallnow w kierunku przepływu z Polski do Niemiec oparta na mechanizmie tzw. „ZUP domykającego” przestanie obowiązywać z dniem 1 listopada 2016 od godz. 06:00 czasu środkowoeuropejskiego (CET).

◄ Lotos na razie nie chce drugiego gazoportu. Spółka może rozwijać użycie LNG w synergii z innymi spółkami

W siedzibie Grupy Lotos w Gdańsku odbyła się konferencja pt. Perspektywy rynku LNG w Polsce. Wzięli w niej udział przedstawiciele spółki, PGNiG Obrót Detaliczny, a także ludzie branży portowej.

Grupa Lotos przygotowuje strategię rozwoju. W jej ramach rozważa różne opcje rozwoju, które miałyby przełożenie na rozwój regionu Pomorza Gdańskiego. – Uruchomienie terminala LNG w Świnoujściu to istotny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego w sektorze energii – podkreśla Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. – By skorzystała na tym również polska gospodarka możemy wykorzystać pozycję rynkową i infrastrukturę LOTOSU i wspólnie poszukiwać synergii z innymi spółkami skarbu państwa oraz całymi gałęziami przemysłu.

–  W sytuacjach kryzysowych terminal LNG nie jest w stanie w pełni zapewnić dostaw gazu – ocenił wiceprezes Grupy Lotos, Przemysław Marchlewicz – Dzięki transportowi rurociągowemu gaz jest tańszy i to jest poza wszelką dyskusją – powiedział, odnosząc się do budowy połączeń Korytarza Północ-Południe.

Synergia PGNiG Obrót Detaliczny i Grupy Lotos to fakt. Element ten partnerstwa został zrealizowany miesiąc temu poprzez pierwszą bunkierkę, czyli dostawę paliwa dla Stoczni Remontowej Shipbuilding. Nie budujemy nowych kompetencji, ale wykorzystujemy razem istniejące – powiedział prezes Henryk Mucha.

Linia Kozienice-Ołtarzew musi powstać

Jeśli okaże się to konieczne, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które chcą budować linię najwyższych napięć Kozienice – Ołtarzew, skorzystają z ustawy specjalnej – zapowiedział w Sejmie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Według informacji BiznesAlert.pl, możliwa jest też zmiana wykonawcy.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne muszą zbudować linię elektroenergetyczną Kozienice-Ołtarzew,  aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w okolicach Warszawy oraz dla całego obszaru Polski północno-wschodniej, gdzie realnie grozi deficyt mocy. Będzie to także narzędzie umożliwiające wyprowadzanie mocy z nowego bloku Elektrowni Kozienice. Ona, jako pierwsza elektrownia węglowa w kraju ma otrzymać nowy, niskoemisyjny blok, który pozwoli redukować emisję zgodnie z polityką energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej od drugiej połowy 2017 roku. Protesty mogą to utrudnić.

◄  Polityka klimatyczna to szansa dla Polski

– Jest jeszcze wiele elementów dotyczących ratyfikacji porozumienia klimatycznego, które wymagają omówienia przez kraje Unii Europejskiej. To co zawiera porozumienie zawarte w Paryżu to pełna dowolność w osiągnięciu celów redukcyjnych – podkreśliła dr Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Analiz Energetycznych w audycji „Rynek Opinii” na antenie Radia Dla Ciebie.

◄ Barbara naprawdę idzie po swoje?

W nocy ze środy na czwartek w prywatnej kopalni Silesia zginął 39-letni górnik. To 15 ofiara śmiertelna w polskim górnictwie w tym roku. 8 pracowników zginęło w kopalniach węgla kamiennego, a 7 w kopalniach miedzi należących do KGHM. Choć u miedziowego giganta znacznie wzrosła liczba wypadków śmiertelnych w porównaniu do statystyk z lat ubiegłych, to jednak liczba wszystkich wypadków znacząco zmalała.

◄  Nie budujmy energetyki na lękach

Globalne porozumienie klimatyczne, a właściwie jego brak, było dla Polski stałym argumentem w walce o ulgowe traktowanie w europejskich negocjacjach klimatycznych. 3 września 2016 r. wraz z ratyfikacją globalnej umowy przez USA i Chiny argument ten spektakularnie się zdezaktualizował.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Mucha: LNG ze Świnoujścia może napędzać polskie samochody

◄ Ładuj i bądź uprzejmy. Etykieta elektromobilności

Elektromobilność wymusza pewne zachowania. Dyskusja czy właściciele hybryd mają równe prawa z właścicielami samochodów zeroemisyjnych przy stacjach ładujących trwa np. w USA gdzie przyrost samochodów potrzebujących wtyczki w tej chwili jest na poziomie 10 tysięcy egzemplarzy miesięcznie.

◄  E-busy to szansa na jakościowy skok w rozwoju polskich miast

W 2040 r. po świecie będą jeździły 2 mld pojazdów. Co czwarty z nich będzie miał napęd elektryczny – przewiduje resort energii. To szansa dla polskiej gospodarki, szczególnie dla branży autobusów elektrycznych.

◄ W Polsce powstanie unikalna fabryka magazynów energii

Na terenie zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu TSSE EURO-PARK WISŁOSAN w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce rozpoczęła się budowa fabryki baterii litowych do samochodów elektrycznych. Inwestorem jest LG Chem Ltd., koreański wiodący producent baterii, należący do grupy kapitałowej LG.

W Polsce mamy dwa rodzaje magazynów energii: prosumenckie i takie, które podłączone są do sieci. O ile te pierwsze nie są już nowością, o tyle drugi typ jest w fazie testów.

Polski samochód na energię z biogazu

Najciekawszy, z perspektywy innowacyjności i szerokiego zastosowania także w obszarach, które szczególnie zajmują nas w ostatnich tygodniach, tj. elektromobilności, zasługuje mikrokogeneracja. Ten starachowicki startup wykorzystując polskie silniki spalinowe udostępnia technologię pozwalającą na produkcję ciepła przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej. Wszystko to odbywa się przy użyciu: gazu ziemnego, syngazu, biogazu lub gazu wysypiskowego. Jakie zastosowanie może mieć ta technologia w przypadku elektromobilności? Można budować stacje ładowania samochodów elektrycznych, które będą pobierały energię np. z biogazu.  Polska ma już sieć biogazowni zarówno rolniczych jak i wysypiskowych. Planowane są kolejne inwestycje w tym obszarze.

◄  Elektryczne autostrady w Polsce?

Szwecja otworzyła testowy 22-kilometrowy odcinek zelektryfikowanej autostrady z myślą o zasilaniu ciężarówek. Nad elektryfikacją dróg pracują też Niemcy i Amerykanie. Czy to sensowna koncepcja i czy powinniśmy wdrażać ją w Polsce? Przemawia za tym wiele argumentów.

◄ Sukces Sieczina. Rosja wraca do prywatyzacji Basznieftu

Rosyjskie władze wznawiają prywatyzację Basznieftu jednocześnie udzielając Rosnieftowi zgody na udział w niej. Ponadto wkrótce rozpoczną się również przygotowania do sprzedaży 19,5 procent udziałów w Rosniefcie, o czym w rozmowie z dziennikarzami poinformował wicepremier Rosji Igor Szuwałow.

◄ Węgry sprowadzą ropę z Iranu

National Iranian Oil Company (NIOC) sfinalizowało umowę dotyczącą dostaw ropy na Węgry dla firmy MOL, o czym poinformował dziennikarzy dyrektor spółki do spraw międzynarodowych  Mohsen Qamsar. Rzecz dotyczy 1 mln baryłek, które poprzez Kanał Sueski mają w przyszłym miesiącu trafić do Madziarów. Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Grupa Lotos otrzymała pierwszą dostawę (2 mln baryłek) irańskiej ropy. Dostawy z tego kierunku rozważa również PKN Orlen.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Osuwisko w Turowie. Naukowiec tłumaczy zagrożenie

◄  Zalesianie to najefektywniejszy sposób w walce z zanieczyszczeniami

Pochłanianie CO2 przez lasy jest jedną z najtańszych i najbardziej efektywnych metod zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, zwłaszcza w porównaniu do technologii bazujących na zatłaczaniu CO2 pod ziemię – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas 24. spotkania ministrów środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej, a także Bułgarii i Rumunii oraz Ukrainy (w roli obserwatora).

◄  Finansowanie Nord Stream 2 nadal niepewne. Zablokować Nord Stream 2 za Syrię

W dniach 4-7 października w Petersburgu odbyło się Międzynarodowe Forum Gazowe. W jego trakcie rosyjski Gazprom zakomunikował szereg informacji. Wśród nich zabrakło najważniejszej, czyli rozstrzygnięcia w sprawie formuły finansowania kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stanął na czele zarządu spółki Nord Stream 2 AG – operatora projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.

Zablokować Nord Stream 2 za Syrię. – Gazociąg Nord Stream 2 nie może być zbudowany tak długo, jak długo rosyjskie bombowce zabijają obywateli Syrii – grzmiał w Parlamencie Europejskim poseł Manfred Weber, lider jednej z frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Wall Street Journal informuje, że w związku z agresją rosyjską w Syrii, Niemcy rozważają wprowadzenie sankcji.

◄  Czy Rosja i Turcja podpiszą umowę o Turkish Stream?

Przy okazji odbywającego się w Stambule Kongresu Energetyki prezydent Turcji spotka się z przywódcą Rosji. Czy magistrala do Turcji będzie miała większe szanse, niż kontrowersyjny projekt bałtycki – Nord Stream 2?

◄ Europa potrzebuje strategii lotniczej, inaczej przegra z Azją

Strategia lotnicza dla Europy musi być oparta na likwidacji wszelkich barier rozwojowych i jak najszerszym wspólnym zarządzaniu, inaczej unijne niebo może przegrać rywalizację z dynamicznie rosnącymi rynkami azjatyckimi – ocenia Adrian Furgalski z ZDG TOR. Polska, jako duży kraj wewnątrz unijnej wspólnoty z rosnącym rynkiem, musi aktywnie uczestniczyć w europejskiej agendzie lotniczej.

PKP Intercity i PESA zbudują razem lokomotywę nowej generacji

Przedstawiciele PKP Intercity oraz PESY Bydgoszcz podpisali list intencyjny o rozwoju współpracy. Spółki zadeklarowały podjęcie działań w obszarze prac badawczo-rozwojowych w ramach budowy taboru kolejowego nowej generacji. Pierwszym wspólnym projektem będzie budowa lokomotywy dwunapędowej elektryczno-spalinowej.

➡ ANALIZA ➡ Kost: To dopiero początek reformy gazowej na Ukrainie

Cyberbezpieczeństwo przemysłu może być polską specjalizacją

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa dla przemysłu może być narodową specjalizacją Polski. Zyskają na tym nie tylko polskie firmy, ale i nasz kraj z punktu widzenia bezpieczeństwa – mówi dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa.

Świątkowska powiedziała o szansach polskich przedsiębiorstw w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego ws. cyberbezpieczeństwa – inicjatywy Komisji Europejskiej i podmiotów prywatnych na rzecz budowy europejskiego sektora cyberbezpieczeństwa, rynku usług i produktów służących do obrony przed cyberatakami.

Putin pali atomowe mosty licząc na reset

W odpowiedzi na bombardowania celów cywilnych w Syrii przez Rosjan, USA zawiesiły rozmowy z Rosją o rozwiązaniu tamtejszego kryzysu. W poniedziałek 3 października Moskwa odpowiedziała na ruch Stanów Zjednoczonych. Zawiesiła utylizację plutonu zamiast używania go do budowy arsenału jądrowego.

◄ Z niemieckimi Zielonymi Polsce po drodze

Już w 2013 r., po wyborach do Bundestagu, Jacek Saryusz-Wolski, obecny poseł do Parlamentu Europejskiego i twórca polskiej polityki europejskiej, w odpowiedzi na pytanie dziennika „Rzeczpospolita” o najlepszą z punktu widzenia Polski koalicję w Niemczech, wskazywał na sojusz CDU/CSU i Zielonych. W owym czasie mogło się to niektórym wydawać sporym zaskoczeniem, ale w ostatnich dniach otrzymaliśmy dowód na to, że Pan Minister Saryusz-Wolski miał rację i że w niektórych ważnych sprawach Polsce i Zielonym może być po drodze.

◄ Szwecja integruje się z NATO w obawie przed Rosją

Niebędąca członkiem NATO Szwecja będzie uczestniczyć w pracach Centrum Eksperckiego Komunikacji Strategicznej NATO, które ma siedzibę na Łotwie. Jak wynika z informacji uzyskanych przez prasę w Szwecji, decyzja ta wynika z rosnącej aktywności Rosjan na Morzu Bałtyckim. Jednocześnie podczas rozmowy w szwedzkim radiu, ambasador Rosji w tym kraju, Wiktor Tatarincew ocenił, że negatywne artykuły w prasie na temat Moskwy wynikają z kampanii antyrosyjskiej  i są całkowicie nieuzasadnione.

◄  Szwedzki Saab chce dostarczyć Polsce okręty podwodne

Szwedzki Saab zaoferował Polsce współpracę przy budowie okrętów podwodnych. Zdaniem dziennika pierwsze jednostki miałyby trafić do Polski w 2024 r. Doniesienia polskiej prasy są potwierdzeniem informacji, jakie pojawiają w szwedzkiej prasie od końca miesiąca. Szwedzi w związku z nie najlepszą sytuacją w finansową poszukują pilnie kupców na oferowane przez nich jednostki. Jak podaje tamtejsza prasa w grę mają chodzić Polacy oraz Holendrzy. Informacje te zbiegły się w czasie z podpisaną umową między Saabem a firmą Mesko należącej do PGZ dotyczącą obsługi i wsparcia systemu kierowanych pocisków rakietowych użytkowanych przez Marynarkę RP.

 

Rosja bardziej niż z Państwem Islamskim walczy z syryjską opozycją

W ogniu  konfliktu w Syrii bardzo łatwo rzucać oskarżenia o wspieranie Państwa Islamskiego. Na obecnym etapie bardzo trudno mówić, że Turcja wspiera Państwo Islamskie. Ankara wspierając opozycję syryjską prowadzi ofensywę przeciwko Państwu Islamskiemu. Zarzut wspierania Państwa Islamskiego bardziej można postawić moim zdaniem Rosji. Sama argumentuje, że walczy z Państwem Islamskim, choć jak pokazuje statystyka, większość ataków Rosji i reżimu Asada skierowana jest przeciwko syryjskiej opozycji – mówił w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie Adam Balcer, szefem Projektu Eurazja w WiseEuropa.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Chmal: W ramach planu rozwoju elektromobilności Polska powinna stworzyć magazyny energii

Opracowała: Patrycja Rapacka