Wszystkie elektrownie wodne Energi wygrały w aukcji OZE

11 lipca 2017, 14:00 Alert

Wszystkie dziewięć elektrowni wodnych wystawionych przez Energę wygrało w aukcji OZE. To największa liczba obiektów skutecznie zgłoszonych przez pojedynczą firmę. Niektóre z nich pracują od ponad stu lat. Realizują polskie cele OZE, bo w zabytkowej zabudowie pracują nowe urządzenia.

fot. Energa

Małe elektrownie wodne (EW) Energi pracujące na pomorskich rzekach zostały wybrane w ramach nowego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE). Do czerwcowej aukcji dla istniejących źródeł o mocy do 1 MW Energa Wytwarzanie skutecznie zgłosiła największą liczbę obiektów. Należy do niej dziewięć z 44 instalacji wybranych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). To elektrownie wodne pracujące na czterech pomorskich rzekach: Łupawie (cztery elektrownie), Wieprzy (dwie elektrownie) oraz na Słupi, Wierzycy i Raduni (po jednej elektrowni). Ich łączna moc zainstalowana wynosi 2,3 MW, a ilość sprzedanej przez nie energii stanowi 12 proc. wolumenu pozyskanego w aukcji przez URE.

Nowoczesne ekologiczne zabytki

Wśród zwycięskich obiektów jest jedna z najstarszych czynnych elektrowni wodnych na świecie. To EW Struga zbudowana w 1896 r. Należący do Grupy Energa obiekt powstał na rzece Słupia 121 lat temu na bazie istniejącego wcześniej młyna. Dzięki modernizacjom i regularnym serwisom (m.in. wymianie turbiny w 2009 i generatora w 2012 r.) obecnie jest to nowoczesna i w pełni zautomatyzowana elektrownia, a jednocześnie zabytek należący do unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego.

Kolejnymi „stulatkami” wybranymi w aukcji są: elektrownia Żelkowo na rzece Łupawie (1906 r.), Owidz na Wierzycy (1910 r.) oraz Biesowice na Wieprzy (1905 r.) Pozostałe elektrownie to Poganice, Łupawa, Łebień, Juszkowo i Kępice. Większość z nich powstała w pierwszej połowie XX w. Wiele zanim zostało elektrowniami, pracowało jako młyny. Dopiero z czasem zostały wyposażone w turbiny i generatory. Są sprawne do dziś, bo w zabytkowej zabudowie pracują nowe urządzenia, często lepiej wykorzystujące hydrotechniczny potencjał rzek.

W aukcji OZE, rozstrzygniętej przez URE 30 czerwca, wybrane zostały 44 instalacje. Minimalna cena po jakiej energia została sprzedana wyniosła 290,00 zł/MWh, a maksymalna – 474,00 zł/MWh. Łączna wartość energii kupionej przez URE do 2031 roku wyniosła 116 mln zł. Jej ilość wyniosła 0,3 TWh, z czego Energa dostarczy 12 proc.

W Polsce pracuje 727 elektrowni wodnych, z czego 46 jest zarządzanych przez Energa Wytwarzanie. Spółka zarządza m.in. największą w kraju przepływową elektrownią wodną we Włocławku, elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie oraz 44 małymi elektrowniami wodnymi, których zdecydowana większość zlokalizowana jest w północnej części kraju. Wiele z nich to zabytki techniki, które dzięki modernizacjom prowadzonym przez Energę produkują dziś energię za pomocą nowych turbin i generatorów. Spółka eksploatuje także trzy instalacje biomasowe, pięć farm wiatrowych oraz dwie elektrownie fotowoltaiczne, w tym największą w Polsce – Czernikowo o mocy zainstalowanej 3,77 MW.

Energa