Zachód sypie groszem na rosyjskie projekty. Po Nord Stream 2 – Jamał LNG

25 kwietnia 2017, 06:15 Alert

Największy koncern wydobywczy w Rosji po Gazpromie, firma Novatek poinformowała o zabezpieczeniu środków finansowych na realizacje projekt Jamał LNG w Arktyce. Wsparcia miały udzielić firmie zagraniczne firmy m.in. z Unii Europejskiej podobnie jak jest w przypadku gazociągu Nord Stream 2. Na realizację tego projektu zachodnie koncerny udzielą kredytu rosyjskiemu Gazpromowi.

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Jamał LNG

Novatek, największa prywatna firma wydobywająca gaz ziemny w Rosji, realizuje projekt Jamał LNG mający na celu pozyskanie rynków w Azji i na Pacyfiku. W arktycznym projekcie Novatek posiada 50,1 proc., Total – 20 proc., CNPC – 20 proc., a Fundusz Jedwabnego Szlaku – 9,9 proc.

Prezes Novateku, Leonid Mikhelson powiedział, że agencje kredytów eksportowych w Niemczech i Szwecji dołączyły do modelu finansowania projektu LNG. Nie wymienił jednak nazwy tych firm. Jak powiedział, projekt już teraz ma wystarczające wsparcie pod względem wysokości finansowania, jednak jak podkreśla udział partnerów z Niemiec oraz ze Szwecji jest ważnym sygnałem politycznym.

W ramach projektu Jamał LNG będzie mógł eksportować do 16,5 mln ton gazu ziemnego, głównie na Dalekim Wschodzie. Do tego celu zostanie wykorzystanych 16 gazowców, które będą przystosowane do dostaw surowca północą w pobliżu Arktyki.Już w zeszłym roku rosyjscy kredytodawcy zapewnili 1,13 mld dol., na wsparcie tego projektu. W finansowaniu tego projektu wsparcia udzieliły chińskie banki.

Zachodnie i chińskie firmy to nie jedyni partnerzy Novateku przy Jamał LNG. Przypomnijmy, że w lutym br., rosyjski ambasador w Katarze Nurmachmad Chołow ogłosił, że Katar zainwestuje 2 mld dolarów w projekty Novateku i jest zainteresowany udziałem w joint venture z udziałem tej firmy.

Jak pisał na początku kwietnia redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik, zgodnie z prawem rosyjskim Gazprom pozostaje monopolistą eksportu z użyciem gazociągów. Novatek może jednak go uzupełnić jako znaczący eksporter LNG. – Dzięki współpracy z Rosjanami, Katarczycy będą mogli z kolei wejść na chiński rynek. Może to jednak zaszkodzić pozycji Gazpromu, który będzie musiał rywalizować z LNG Novateku w Europie – zauważył Wojciech Jakóbik.

Nord Stream 2 

Jak poinformowała 24 kwietnia spółka Nord Stream 2 AG, pięć europejskich firm – Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall – zobowiązało się do zapewnienia długoterminowego finansowania w wysokości 50 proc. całkowitych kosztów projektu, który jest obecnie szacowany na 9,5 mld euro. Każda zachodnioeuropejska firma wyłoży 950 mln euro. Dofinansowanie projektu ma opierać się na pożyczkach udzielonych Gazpromowi. Rosyjski koncern pozostanie jednak jedynym akcjonariuszem spółki Nord Stream 2 AG. Nord Stream 2 to nowy gazociąg, który ma przesyłać z Rosji do Niemiec północnym szlakiem 55 mld m3 gazu rocznie. Długość gazowej magistrali ma wynieść 1200 km. Zgodnie z zapowiedziami jedynego właściciela spółki Nord Stream 2 AG, czyli rosyjskiego.

Rola rosyjskiego sektora gazowego Europie jest źródłem kontrowersji z powodu stosowanych przez Gazprom praktyk monopolistycznych i obaw geopolitycznych. Rosyjska spółka, zdaniem Komisji Europejskiej, która prowadzi postępowanie wobec Gazpromu, wykorzystuje pozycję dominującą na rynku w Europie Środkowo – Wschodniej.

United Press International/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki