Zapotrzebowanie na węgiel w Azji ma szybko rosnąć

4 marca 2015, 10:54 Alert

(Bloomberg/Energy Asia/Teresa Wójcik)

Pomimo rozwoju w skali globalnej energii ze źródeł odnawialnych, dynamiczny rozwój gospodarczy Chiny i Indie zawdzięczają głównie energetyce węglowej. Pod tym względem prognozy są gorzej niż niepokojące – eksperci ostrzegają, że dzięki rosnącemu zużyciu węgla do produkcji energii w tych dwóch krajach, za 10 lat popyt na „czarne złoto” dogoni przewidywane zapotrzebowane na ropę.

Ekolodzy ostrzegają, że jest to bardzo niebezpieczna tendencja i należy zasadniczo zwiększyć starania, aby zahamować ten żywiołowy wzrost produkcji energii z węgla. Jest to jednak na razie prawie nieosiągalne, pamiętając, że przyczyną tego wzrostu są autentyczne potrzeby postępu cywilizacyjnego w dwóch największych krajach świata. Jeśli do tego dodać presję rynkową największych firm świata, program stopniowej eliminacji paliw kopalnych jest narażony na klęskę.

Bo, aby zaspokoić szybko rosnący popyt na energię elektryczną w Chinach i Indiach obok węgla zwiększa się zapotrzebowanie na gaz i ropę. Jednak najpopularniejszy, (najtańszy) jest węgiel, z którego produkuje się dziś 50 proc. elektroenergii na świecie. Chiny w najbliższych latach uruchomią ponad 80 wielkich elektrowni węglowych i wszystkie programy mające na celu możliwie szybką eliminację zagrożeń klimatu w konfrontacji z tym projektem są tylko iluzją.