Żaryn: Rosja polega na dezinformacji. Chaos jej sprzyja

20 lipca 2018, 13:15 Bezpieczeństwo

Szef wydziału komunikacji społecznej przy ministrze koordynatorze służb specjalnych Stanisław Żaryn opublikował na portalu wPolityce.pl tekst pt. „Dezinformacja jest jednym z ważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa. W jej kontekście należy analizować działania przeciwko Polsce”. Przedstawił tam tezę, że dezinformacja jest obecnie wykorzystywana przez kraje takie jak Rosja, by siać zamęt na arenie międzynarodowej dla własnych korzyści.

Haker Komputer

Państwowa dezinformacja

Żaryn postawił tezę, że w Rosji dezinformacja przybiera państwową formę, ponieważ dotyczy spraw wagi państwowej i jest głoszona przez polityków najwyższego szczebla oraz media, które są politycznie zależne od Kremla. Wymienia tutaj przypadek otrucia byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii. Medialna narracja wokół tej sprawy sugerowała, że rosyjskie służby nie miały nic na sumieniu, snuto również fałszywe, alternatywne scenariusze wydarzeń, nierzadko absurdalne i wewnętrznie sprzeczne.

Ukryć zamiary

Celem owych manipulacji, pisze Żaryn, jest wprowadzenie zamętu, który jest politycznie korzystny dla Rosji, która w warunkach międzynarodowego ładu, nie ma Zachodowi nic do zaoferowania. Pisze on, że Rosjanom zależy na kryzysie transatlantyckim i w gronie Unii Europejskiej, na niejasności sytuacji na Ukrainie czy w Syrii. Przedmiotem takich działań jest według Żaryna również Nord Stream 2 – ma być przedstawiany jako projekt wyłącznie komercyjny, współtworzony z wiarygodnym partnerem, na którego kreuje się Rosja, chociaż prawdziwe motywy forsowania tego gazociągu są oczywiste i zgoła inne: w telegraficznym skrócie ma on służyć do destabilizowania Ukrainy i regionu.

Co robić?

Jak więc radzić sobie z takim zagrożeniem? Żaryn proponuje przede wszystkim zwiększenie obecności sił NATO w Polsce – jako że działania dezinformacyjne są wycelowane w jedność NATO, dodatkowe kontyngenty we Wschodniej Flance obnażyłyby ich nieskuteczność. Ponadto konieczna jest modernizacja wojska polskiego, prowadzenie polityki historycznej, rozwijanie współpracy w regionie i polepszanie zagranicznego wizerunku Polski

wPolityce.pl