Zawartko: Pierścień warszawski to czystsze powietrze dla stolicy

9 marca 2018, 07:15 Energetyka

Budowa gazociągu wokół Warszawy będzie miała zdecydowanie pozytywny wpływ na czystość powietrza w Warszawie i okolicach, gdyż umożliwi stosowanie zarówno w instalacjach domowych jak i ciepłowniczych źródeł ciepła zasilanych gazem, a więc paliwem bardzo nisko emisyjnym – powiedział wiceprezes zarządu Gaz-Systemu Artur Zawartko w rozmowie z telewizją wPolsce.pl.

Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika

Gaz-System przystąpił do projektowania strategicznego odcinka gazociągu wokół aglomeracji warszawskiej, umownie określanego „pierścieniem warszawskim”.

23 lutego br. OSP gazu podpisał umowę z Tractebel Engineering na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy odcinka o średnicy DN 700 relacji Rembelszczyzna – Mory. Nowy gazociąg będzie miał długość ok. 30 km. Jego trasa będzie przebiegać przez tereny pięciu gmin: Nieporęt, Jabłonnę, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany oraz Bemowo. Jest to część gazociągu Rembelszczyzna – Mory – Wola Karczewska. Wykonawca projektu i nadzoru autorskiego nad inwestycją będzie musiał uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji oraz pozwolenia na budowę. Opracowanie pełnej dokumentacji projektowej i uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku. W tym też roku uruchomiony zostanie przetarg na budowę gazociągu.

wPolsce.pl/CIRE.PL