Zawisza: Do relizacji inwestycji konieczna jest zmiana prawa (WIDEO)

20 kwietnia 2018, 12:45 Energetyka

Wszystkich powinna obejmować porządna regulacja dotycząca przeprowadzenia inwestycji liniowych i to nie tylko gazowych, ale także elektroenergetycznych – powiedział Aleksander Zawisza, zastępca dyrektora pionu rozwoju Gaz-System w kuluarach III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” zorganizowanej przez Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Fot. Gaz-System
Potrzebne są inwestycje, ale do inwestycji potrzebne są regulacje, potrzebna jest zmiana prawa, która umożliwia szybsze ich przeprowadzenie. My na całe szczęście jako Gaz-System mamy tzw. spec-ustawę terminalową, natomiast koledzy z dystrybucji, z Polskiej Spółki Gazowniczej czy patrząc ze strony innych dystrybutorów, nie mają takiej możliwości. Dla nich nie raz wybudowanie każdego jednego kilometra gazociągu jest drogą przez mękę. Krótkie odcinki realizuje się po 10-12 lat. Nawet kiedy wybudujemy duże gazociągi przesyłowe, od tych gazociągów muszą zostać wybudowane gazociągi dystrybucyjne. W pewnym momencie nastąpi bariera, w której nie będzie można dostarczyć gazu, ponieważ nie będzie możliwości w miarę szybkiego wybudowania rurociągu dystrybucyjnego. Wszystkich powinna obejmować porządna regulacja dotycząca przeprowadzenia inwestycji liniowych i to nie tylko gazowych, ale także elektroenergetycznych.

Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza

Inwestycje też są realizowane na terenie województwa podkarpackiego ?

Tak, kwestia dotyczy połączenia ze Słowacją i połączenia z Ukrainą. Dodatkowo będzie rozbudowana tłocznia w Strachocinie.

Jeśli chodzi o te połączenia właśnie: jak one są ? Na jakim etapie?

Połączenia ze Słowacją i z Ukrainą mają się zakończyć w 2022 roku, z tym że jedna z nich prawdopodobnie, możliwe że, zakończy się już 2021 w ostatnim kwartale.

Jaki cel jako państwo osiągniemy po zakończeniu tych inwestycji? Na co dzięki temu można liczyć ?

Będziemy mieli infrastruktura która będzie w stanie zaspokoić potrzeby w pierwszej kolejności naszego kraju w gaz ziemny w drugiej kolejności państw ościennych Będziemy mogli wysyłać gaz do Czech, Słowacji , na Ukrainę czy na Litwę.

Inwestycje są w takim razie komplementarne z inwestycjami naszych sąsiadów ?

Tak, z tym że nasi sąsiedzi mają już bardzo rozbudowane systemy przesyłowe, między innymi ze względu na to, że kiedyś w o wiele większym stopniu Słowacja czy Czechy pełniły rolę tranzytową. W tym momencie tranzyt z Rosji , czy z Federacji Rosyjskiej, do Niemiec poprzez te 2 państwa spadł i oni nie muszą szczególnie inwestować w swoją infrastrukturę ponieważ nie jest ona wykorzystywana oni po prostu posiadają. My z jednej strony musimy zapewnić dla rosnącego rynku gazu odpowiednią infrastrukturę; dwa: musimy ją odtworzyć , ponieważ większość naszych gazociągów ma powyżej 30 lat. Potrzebne są inwestycje, ale do inwestycji potrzebne są regulacje, potrzebna jest zmiana prawa, która umożliwia szybsze przeprowadzenie tychże inwestycji. My na całe szczęście jako GAZ-SYSTEM mamy tzw. Spec-ustawę terminalową, natomiast koledzy z dystrybucji z Polskiej Spółki Gazowniczej czy patrząc ze strony innych dystrybutorów, nie mają takiej możliwości. Dla nich nie raz wybudowanie każdego jednego kilometra to jest droga przez mękę. Robi to się krótkie odcinki po 10-12 lat. Nawet kiedy wybudujemy duże gazociągi, będą to duże średnice, od tego gazociągu musi zostać wybudowany gazociąg dystrybucyjny, więc możemy to wybudować , ale w pewnym momencie tak czy owak nastąpił bariera, w której nie będzie można dostarczyć gazu, ponieważ nie będzie możliwości w miarę szybkiego wybudowania rurociągu dystrybucyjnego czy też końcowego -jakkolwiek go nie nazwiemy. Wszystkich powinna obejmować porządna regulacja dotycząca przeprowadzenia inwestycji liniowych i to nie tylko gazowych, ale także elektroenergetycznych. Jak popatrzymy na stan polskich sieci elektroenergetycznych no to jest czasami niestety rzecz wołająca o pomstę do nieba i to nie dlatego że koledzy z dystrybucji elektroenergetycznej nie chcą, nie mogą albo nie mają pieniędzy. Chcą, mają pieniądze, ale może nie zawsze mogą. Nie mogą dlatego, że niestety przepisy są takie, jakie są. Miał wyjść kodeks architektoniczno-budowlany w tamtym roku -wiemy, że nie wyjdzie. Niestety ja mogę powiedzieć, że my, jeżeli chodzi o ludzi, którzy zajmujemy się inwestycjami liniowymi, straszliwie nad tym ubolewamy.