Ministerstwo Energii: Po 2025 pierwsza elektrownia wykorzystująca zgazowanie węgla

26 października 2017, 06:15 Alert

Według ministra energii po 2025 roku ma w Polsce powstać pierwsza systemowa elektrownia na gaz ze zgazowanego węgla.

fot. pixabay.com

O tym pomyśle minister Krzysztof Tchórzewski wspominał jeszcze podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Dziennikarz BiznesAlert.pl zapytał panelistów o to, czy inwestycje w nowe elektrownie węglowe w Europie są jeszcze możliwe.

– Nie zamykamy inwestycji w węgiel w Polsce. W ostatnich latach mieliśmy znaczący kryzys wydobycia przy niskich cenach węgla. Potrzebujemy inwestycji podnoszących wydajność pracy – powiedział minister. – Jeśli zaś chodzi o energetykę, to w tej chwili jest przygotowywana w zakresie planistycznym wstępnie przez Eneę nowa inwestycja w nowy blok energetyczny, najnowocześniejszy w Europie. Ma być zasilany węglem, ale w drodze zgazowania. Będzie napędzany gazem, ale źródłem pierwotnym będzie węgiel. To nowatorska technologia. Taki blok na poziomie 200 MW funkcjonuje w Japonii. My chcemy bloku o mocy 500 MW, w pełni przemysłowego. Zobaczymy, czy w takiej metodzie, która zapewnia znaczącą redukcję emisji będziemy w stanie ekonomicznie tego typu inwestycję spłacić. To będzie pilotaż na skalę europejską lub światową – mówił wtedy minister.

Jeszcze w lipcu podczas konferencji New Energy User Friendly (NEUF) pod patronatem BiznesAlert.pl minister Tchórzewski zapowiadał, że do końca roku mogą ruszyć pierwsze inwestycje w bloki gazowe wykorzystujące zgazowanie węgla. – Zarówno PGE, jak i Enea przedstawiają swoje opracowania w konsultacji także z zagranicznymi podmiotami, które zajmują się technologiami czystego węgla, odnośnie użycia w Polsce takich inwestycji. Wstępnie zadeklarowałem poważne zainteresowanie i obie grupy swoje modele tych inwestycji mają przedstawić w tym roku – wyjaśnił.

O swoim pomyśle minister opowiedział 25 października podczas debaty przy okazji pierwszego czytania projektu ustawy o rynku mocy w Sejmie.

 

Wojciech Jakóbik