Bratysława daje zielone światło Gazociągowi Polska-Słowacja

7 października 2016, 15:45 Alert

Ministerstwo Gospodarki Słowacji wydało certyfikat zgodności z planem długoterminowej koncepcji polityki energetycznej dla połączenia międzysystemowego między Polską a Słowacją. Bez wspomnianego certyfikatu inwestor nie mógł rozpocząć budowy infrastruktury. Połączenie między polskim a słowackim systemem przesyłowym ma być gotowe za 3 lata. Wówczas Słowacja uzyska dostęp do rynku gazu skroplonego, dzięki otwartemu w tym roku Terminalowi LNG w Świnoujściu.

Zgodnie z wydanym zaświadczeniem gazociąg będzie przebiegać przez Słowację do granicy z Węgrami na przełęczy łupkowskiej we wsi Palota. Gazociąg będzie dalej przechodził przez Preszów i Koszyce, a także Medzilaborce, Humenné i Michalovce do granicy z Polską. Gazociąg po stronie słowackiej będzie się kończyć na terenie tłoczni Veľké Kapušany.

fot. Gazprom

Połączenie gazowe między Polską a Słowacją jest realizowane przez polskiego operatora systemu przesyłowego firmę Gaz-System oraz słowacki Eustream. Spółki zapowiedziały już uruchomienie procedury Open Season, której celem jest alokacja zdolności, które będą dostępne po zakończeniu budowy polsko- słowackiego połączenia.

Słowacko – polski gazociąg powinien być zbudowany za 3 lata. Dzięki niemu w 2019 r. Słowacja zostanie podłączona do polskiego systemu gazociągu i uzyska dostęp do rynku LNG nad Morzem Bałtyckim. Możliwości przesyłowe gazociągu wynoszą 5,7 mld metrów sześciennych rocznie. Całkowita długość planowanej magistrali ma wynieść 164 km, z czego ponad 100 km znajduje się na terytorium Słowacji. Projekt jest wspierany przez Unię Europejską i znajduję się na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI).

Unia Europejska dołoży 4,6 mln euro do badań przygotowawczych i prac inżynieryjnych przy projekcie połączenia gazowego Polska – Słowacja. Projekt pozwoli Słowacji uzyskać dostęp do rynku LNG dzięki połączeniu gazowemu z Polską, która dysponuje terminalem LNG w Świnoujściu. Jak argumentuje Gaz-System, budowa tego połączenia gazowego to  element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe niesienie ze sobą wielorakie korzyści:

  • zwiększenie możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu i nowego źródła gazu,
  • zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy,
  • doprowadzenie gazu do południowo-wschodniej części Polski, w której istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa,
  • eksport gazu z Polski w oparciu o dostawy z terminala LNG w Świnoujściu,

Pravda.sk/Bartłomiej Sawicki