font_preload
PL / EN
Alert 2 grudnia, 2015 godz. 9:01   
REDAKCJA

Zmiany personalne we władzach państwowych spółek

pgnigtermikaelektrownia

(Gazeta Wyborcza)

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, na ostatni tydzień mijającego roku skarb państwa zaplanował walne zgromadzenia akcjonariuszy, na których odwoła członków rad nadzorczych spółek Enea i PGNiG. W poniedziałek ze stanowiska zrezygnował szef PKP SA Jakub Karnowski i Piotr Ciżkowicz z zarządu kolejowej spółki.

Nieplanowane wcześniej zebranie akcjonariuszy Enei, ma się odbyć 28 grudnia. Przychody firmy sięgają 10 mld złotych, a 51 proc. udziałów ma w niej Skarb Państwa. Nie jest jeszcze pewne ilu spośród 9-ciu członków rady nadzorczej zostanie odwołanych. Wszyscy z nich dopiero niedawno zaczęli swoją trzyletnią kadencję.

Z kolei 29 grudnia ma się odbyć walne zebranie akcjonariuszy w PGNiG. Jako powód podano: „konieczność wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad działalnością spółki”. Zmiana w radach nadzorczych jest niezbędna, do tego żeby odwołać członków zarządu.

Rotacje nie ominęły PKP. Jak pisaliśmy wczoraj, z funkcji zrezygnował prezes firmy Jakub Karnowski oraz jeden z członków zarządu. Nie podano powodów tej decyzji.