Zmiany w zarządzie SRK

12 kwietnia 2019, 09:00 Alert

Stanisław Konsek i Radosław Wąsik będą nowymi wiceprezesami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, zajmującej się likwidacją i zagospodarowaniem pogórniczego majątku. O stanowiska dwóch wiceprezesów firmy: ds. likwidacji kopalń oraz ds. zagospodarowania majątku ubiegało się w sumie 9 osób.

fot. pixabay.com

W czwartek rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) rozstrzygnęła ogłoszone 25 marca postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska członków zarządu firmy. Nowy wiceprezes ds. likwidacji kopalń Stanisław Konsek obejmie swoje obowiązki w piątek, a wiceprezes ds. zagospodarowania majątku Radosław Wąsik rozpocznie pracę w SRK 1 lipca tego roku.

Stanisław Konsek jest absolwentem wydziału górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przeszedł pełną ścieżkę górniczej kariery – od stażysty, poprzez referenta technicznego pod ziemią, po dyrektora rybnickich kopalń. Od 2017 r. jest związany z SRK jako dyrektor likwidowanego zakładu górniczego Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju.

Drugi nowy wiceprezes SRK, Radosław Wąsik, jest ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma 21 lat doświadczenia zawodowego, w tym 14 lat w finansach i kontrolingu. Od pięciu lat pracuje jako dyrektor finansowy, obecnie w spółce IMI International w Olkuszu. Jak podała SRK, Wąsik ma doświadczenie we współpracy z przemysłem, bankami, instytucjami finansowymi oraz audytorami zewnętrznymi.

Na stanowisku wiceprezesa SRK ds. likwidacji kopalń był wakat od ponad miesiąca, kiedy rada nadzorcza odwołała ze stanowiska Jacka Szuścika, pełniącego tę funkcję od lipca 2017 r. Natomiast utworzone w ubiegłym roku stanowisko wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku dotąd pozostawało nieobsadzone, mimo przeprowadzenia dwóch konkursów.
Po rozstrzygnięciu obecnego postępowania, zarząd SRK będzie pracował w pięcioosobowym składzie. Od października ub. roku prezesem spółki jest Janusz Gałkowski, także wyłoniony w postępowaniu konkursowym. Wiceprezesem ds. ekonomiki i finansów jest Beata Barszczowska, a wiceprezesem ds. gospodarki mieszkaniowej – Wojciech Frank.

Gdy w październiku 2018 r. rada nadzorcza SRK wybrała nowego prezesa spółki, jednocześnie unieważniła – bez podania przyczyn – konkurs na stanowisko wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku – o tę funkcję ubiegało się sześć osób. Było to już drugie unieważnione postępowanie, które miało wyłonić wiceszefa firmy; poprzednie również zakończono bez rozstrzygnięcia w lipcu ub. roku. W marcu konkurs na to stanowisko ogłoszono po raz trzeci.

SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W ciągu ostatnich ponad trzech lat do spółki trafiło kilkanaście kopalń lub ich wydzielonych części. Spółka deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów – chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności. Chce też w szerszym zakresie przywracać poprzemysłowe tereny pod inwestycje.

Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, wybrany majątek ruchu Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.

Polska Agencja Prasowa