12.09.2014 ALERT

12 września 2014, 10:14 Alert

ENERGETYKA

Rewers gazowy z Polski na Ukrainę znów działa

(GAZ SYSTEM)

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że aktualna sytuacja w systemie przesyłowym pozwala na przesył gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy, zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez klienta. Jednocześnie GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że system przesyłowy jest w pełni zbilansowany, a sytuacja w zakresie dostaw gazu z kierunku wschodniego jest na bieżąco monitorowana. Dostawy gazu do odbiorców w Polsce realizowane są zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. Usługa przesyłu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy jest realizowana przez GAZ-SYSTEM S.A. od listopada 2012 roku na tzw. „zasadach przerywanych”. Oznacza to, że w każdej chwili GAZ-SYSTEM S.A. może przestać realizować tę usługę, jeśli warunki techniczne w systemie przesyłowym nie pozwalają na bezpieczny przesył gazu w kierunku Ukrainy. Na takich warunkach podpisywane są umowy z klientami, którzy zamawiają w GAZ-SYSTEM S.A. usługę transportu gazu przez ten punkt. Techniczne możliwości przesyłu gazu przez punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy wynoszą obecnie 4 mln m³/dobę.

Targi Energetyki 2014

(IZBA ENERGETYKI PRZEMYSŁOWEJ I ODBIORCÓW ENERGII)

W imieniu Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii oraz Towarzystwa Obrotu Energią mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w  XI TARGACH ENERGII, które odbędą się w Jachrance w dniach 25 i 26 września 2014 r. w Centrum Kongresowym Warszawianka.Organizowane corocznie Targi Energii cieszące się dużym zainteresowaniem wszystkich uczestników rynku energii elektrycznej, w tym odbiorców końcowych, stanowią platformę dyskusji, wymiany poglądów oraz ofert w zakresie rynku energii w Polsce. Z każdym rokiem wzrasta liczba uczestników Targów Energii (X Targi Energii odwiedziło blisko 300 osób). W bieżącym roku planujemy spotkać się w nie mniejszym gronie. Więcej szczegółów na stronie www.targienergii.pl

W Niemczech rośnie zużycie węgla

(RIGZONE/PLATTS/TERESA WÓJCIK)

Niemieckie władze zapewniają  oficjalnie o sukcesie „Energiewende” (zielonego zwrotu energetycznego) i  rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii, ale jednocześnie zużycie węgla w Niemczech jest coraz większe. Analitycy oceniają, że powodem jest niska cena surowca oraz deficyt energii elektrycznej po likwidacji elektrowni jądrowych. Niemcy coraz więcej węgla importują ze Stanów Zjednoczonych. Od 2008 r. Niemcy podwoili ten import, a od 2013 r. są  na piątym miejscu wśród największych importerów tego surowca z USA. Niemiecki Energiewende z celem przejścia na OZE jako jedyne źródło energii  wcale nie stała się panaceum na zużycie węgla. Odejście od jednego z najmniej emisyjnych źródeł energii, czyli energetyki jądrowej, wymusiło powrót do najbardziej emisyjnego węgla. Sprowadzany z Rosji gaz okazał się zbyt drogi. Do tego dochodzi obecnie czynnik niepewności politycznej pomimo modelowej wręcz współpracy Niemiec z rosyjskim Gazpromem. W rezultacie jedyną możliwością zastąpienia elektrowni jądrowych są stare, często bardzo emisyjne elektrownie węglowe. Niemieckie organizacje ekologiczne bija na alarm – wprawdzie rośnie liczba energetycznych obiektów i instalacji OZE,  ale Niemcy zużywają coraz więcej węgla. Coraz bardziej wątpliwe jest, czy  zrealizują założony cel redukcji emisji CO2.  W ub.r. w Niemczech z węgla pochodziło aż 45 proc. energii elektrycznej,  najwięcej  od 2007 r. Do tego – jak twierdza eksperci – ta tendencja może nawet się umacniać.  W  tej sytuacji  ekolodzy niemieccy postulują, aby ograniczyć w energetyce mechanizmy rynkowe. Oskarżają oni także amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę, o hipokryzję, ponieważ z jednej strony walczy on o poprawę krajowego bilansu emisji CO2, a z drugiej zwiększa eksport węgla do europejskich elektrowni.

Gazprom liczy na zgodę nowego rządu Bułgarii na South Stream

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo zamrożenia prac przy budowie gazociągu South Stream w Bułgarii, rosyjski Gazprom do którego należy projekt przekonuje, że po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 5 października, nowy rząd w Sofii poprze powrót do prac na bułgarskim odcinku. Liczy na zgodę Serbii przed 20 września, kiedy rozpocząć się mają rozmowy gazowe Komisja Europejska-Ukraina-Rosja. Po aneksji Krymu Komisja zablokowała budowę South Stream w krajach Europejskiej Wspólnoty Energetycznej (także Bułgaria i Serbia), ponieważ miała zastrzeżenia do przetargów w Bułgarii i odpowiedziała w ten sposób na rosyjską agresję na Ukrainie. Obecnie Rosjanie oraz część krajów europejskich lobbują za odmrożeniem negocjacji na ten temat. Chcą także powrotu do rozmów o zwolnieniu rury spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego ograniczającego gazociągowy monopol Gazpromu.

Dziś wchodzą w życie sankcje UE przeciwko Rosji

(REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK/RIA NOVOSTI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Mimo pewnych pozytywnych efektów zawieszenia broni na Ukrainie, Bruksela zdecydowała, że pakiet nowych sankcji wobec Rosji wchodzi w życie w dniu dzisiejszym.  Jak wiadomo, zaostrzone sankcje  zostały przyjęte przez UE kilka dni temu, ale dopiero wczoraj UE zdecydowała, że będą zastosowane od 12 września. Żródła z Brukseli donoszą, że celem takiej taktyki jest wywieranie silniejszej presji na Kreml, aby doprowadzić do zupełnego wygaszenia konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy wciąż podsycanego przez Moskwę. Te same źródła jednocześnie pośrednio łączą zmniejszenie rosyjskich dostaw gazu do niektórych krajów UE z możliwą zmianą taktyki prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Zachodu. To może być próba generalna zatrzymania wszystkich dostaw gazu do UE, także przesyłu przez Nord Stream – nieoficjalnie oceniają analitycy.  Tymczasem szczegóły najnowszych sankcji wobec Rosji będą znane dziś po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym UE, co oznacza, że sankcje te natychmiast wchodzą w życie. Już jednak wcześniej było wiadomo, że sankcje te uderzą w „wielkie rosyjskie koncerny paliwowe Rosnieft, Transnieft i (po raz pierwszy) w Gazprom Nieft.  Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy opowiedziały się za wejściem w życie nowych sankcji, ale są też za tym, aby były natychmiast cofnięte, gdy sytuacja na Ukrainie ulegnie poprawie.  Według informacji NATO, w tym kraju wciąż znajduje się około 1 tys. rosyjskich żołnierzy, a 20 tys. jest zgrupowanych na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Zdaniem ambasadora Rosji przy Unii Europejskiej, Europa nie wprowadza sankcji przeciwko Gazpromowi, ponieważ jest zbyt zależna od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. – Europa jest dużo bardziej zależna od rosyjskiego gazu niż od ropy naftowej. Ta może być kupowana dowolnie na międzynarodowym rynku. Tymczasem nie ma dziś alternatywy dla rosyjskiego gazu z rur, nie dzisiaj i nie w możliwej do przewidzenia przyszłości – powiedział Władimir Czyżow w telewizji Rossiya 24.

Obama: zaostrzamy sankcje wobec Rosji

(AP/FOX NEWS/REUTERS/RIA NOVOSTI/TERESA WÓJCIK)

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział wczoraj wieczorem, że USA zaostrzą sankcje przeciwko Rosji w zakresie „finansów, uzbrojenia i energetyki”. Jest to reakcja Stanów Zjednoczonych przeciwko bezprawnym akcjom Moskwy na Ukrainie.  Obama dodał, że nowe sankcje  spowodują zwiększenie politycznej i ekonomicznej izolacji Kremla.  Te sankcje są skoordynowane z nową rundą sankcji zapowiadanych przez Unię Europejską.  Obama zapowiada, że presja na Moskwę będzie coraz silniejsza, dopóki Putin nie zrezygnuje z działań destabilizujących Ukrainę. Agencje donoszą, że nowe sankcje USA obejmą pięć rosyjskich banków, m.in. Sbierbank i Gazprombank oraz zablokują całkowicie kredytowanie i zaopatrywanie w nowoczesną technologię rosyjskich koncernów naftowych, a po raz pierwszych dotkną też pośrednio Gazprom poprzez jego spółkę Gazprom Nieft.  Po raz pierwszy ograniczą możliwość dalszej współpracy zachodnich koncernów paliwowych z Rosnieftem i Novatekiem.

Rozmowy KE-Ukraina-Rosja 20 września

(UKRAINSKA ENERGETYKA/INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rozmowy gazowe w formacie Komisja Europejska-Ukraina-Rosja  odbędą się jedna 20 września. To kolejna zmiana terminu powrotu do negocjacji w sprawie ceny dostaw na Ukrainę, które obecnie są zatrzymane. Kijów potrzebuje rosyjskiego gazu aby uniknąć drastycznych niedoborów w okresie zimowym. Spór dotyczy sposobu wyliczania i poziomu ceny dostaw od Gazpromu dla Naftogazu. Komisja Europejska liczy na kompromisowe porozumienie oraz ustalenie przynajmniej tymczasowej ceny, która pozwoli na zapełnienie ukraińskich magazynów gazowych przed zimą. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przewiduje, że przy utrzymaniu rewersowych dostaw gazu z Zachodu na Ukrainę, jego krajowi i tak będzie brakowało około 5 mld m3 surowca jeżeli nie wprowadzi oszczędności lub sprowadzi tę ilość z Rosji, ponieważ inne punkty wejścia są już maksymalnie wykorzystane. Pomimo obaw o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, Kijów zapewnia, że tranzyt surowca przez terytorium kraju do klientów europejskich pozostanie utrzymany, bez względu na działania Rosji.

Gazprom przewiduje dalszy spadek eksportu gazu do Europy

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjski gigant gazowy spodziewa się spadku eksportu gazu ziemnego do Europy wyższego niż prognozował do tej pory. Jeżeli w 2013 wysłał na Stary Kontynent 162 mld m3 surowca, to w tym roku wyśle według szacunków 157 mld m3. Wcześniejsze obliczenia zakładały poziom 158,4 mld m3 w ciągu roku. Spadnie również średnia cena dostaw dla klientów europejskich, która w 2013 roku wynosiła $387/1000m3. W tym roku ma spaść do 350 dolarów.

Samoloty USA zabezpieczą instalacje naftowe przed Państwem Islamskim

(AP/AFP/TERESA WÓJCIK)

Sekretariat Obrony USA zakomunikowało wczoraj, że amerykańskie samoloty bojowe z bazy na północy Iraku wezmą udział w kampanii powietrznej  przeciwko Państwu Islamskiemu. Rzecznik prasowy kontradmirał John Kirby dodał, że samoloty amerykańskie wystartują z bazy w Erbil, stolicy autonomicznego regionu kurdyjskiego, ale nie podał innych szczegółów. AFP podkreśliła, że dotychczas amerykańskie samoloty atakujące ekstremistów startowały z lotniskowca. Lotnisko w Erbilu  umożliwi samolotom łatwiejszy dostęp do pola walki – informuje AFP. Samoloty szturmowe będą chronić m.in. kurdyjskie pola naftowe oraz infrastrukturę przesyłową. Pentagon nie podał, jaki typ samolotów będzie atakować siły Państwa Islamskiego ani jaka liczba samolotów wystartuje z Erbil. Rzecznik prasowy powiedział natomiast, że amerykańskie ataki powietrzne na ekstremistów Państwa Islamskiego oznaczają nasilenie pomocy USA dla rządu w Bagdadzie oraz dla sił kurdyjskich walczących przeciwko tym ekstremistom. Od 8 sierpnia samoloty USA wykonały ponad 150 ataków na bojowników Państwa Islamskiego, z tego większość na grupy zagrażające zaporze w Mosulu oraz wydobywczym terenom ropy. AP podkreśla, że zgodnie z zapowiedziami prezydenta Baracka Obamy, USA wraz z koalicją będzie zwalczać Państwo Islamskie aż do jego zupełnego zniszczenia.

INFRASTRUKTURA

Kolejne rozwiązania europejskie w Warszawie?

(ZTM Warszawa)

Jak układa się tramwajowe rozkłady jazdy w Pradze? Do czego może służyć dach galerii handlowej w Czeskich Budziejowicach? Dlaczego w Birmingham stawiają na sprint? Co to jest autobus rowerowy? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań mogli poznać uczestnicy konferencji upowszechniającej rezultaty unijnych projektów „Fabryka innowacji w komunikacji miejskiej w Warszawie” oraz „INVOLVE”, która odbyła się w Warszawie. Organizatorem konferencji był Zarząd Transportu Miejskiego. W trakcie konferencji ZTM zaprezentował projekty unijne, które realizował do tej pory. Oprócz wspomnianych wyżej dwóch na liście są również i inne projekty miękkie: „Nowa jakość usług – młodzi pracownicy motorem zmian w komunikacji miejskiej”, „Nowa kultura mobilności”, CAPRICE i Rail Baltica Growth Corridor, a także dwa projekty inwestycyjne: budowa centralnego odcinka II linii metra oraz budowa parkingów „Parkuj i Jedź”. ZTM zaprezentował także szereg innowacji w warszawskiej komunikacji, które zostały wprowadzone w wyniku zagranicznych staży pracowników: począwszy od form komunikowania się z pasażerami, poprzez działania edukacyjne skierowane do najmłodszych a skończywszy na rozwiązaniach konstrukcyjnych taboru (tramwaje dwukierunkowe) i rozwiązań w organizacji ruchu (tzw. przystanek wiedeński).

Parlamentarzyści, radni i łodzianie o A 1

(UM Łódź)

Doraźna Komisja ds. Transportu Rady Miejskiej zorganizowała w Nowosolnej posiedzenie z udziałem Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego, przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg i Transportu oraz kilkudziesięciu mieszkańców i rady osiedla. Wrócił temat od lat nierozwiązany – budowa autostrady A1 na odcinku Stryków-Tuszyn, budowa obwodnicy Nowosolnej i studium transportowego. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach zostanie rozpisany kolejny przetarg na opóźnioną o dwa lata budowę trasy A1. Przewidywany termin zakończenia budowy odcinka Tuszyn-Stryków to 2016-2017 r. Łącznie opóźnienie wynosić będzie około 5 lat. Obwodnica Nowosolnej zdaniem urzędników ZDiT zostanie zrealizowana najwcześniej w 2018-2019 r. Studium systemu transportowego miało być gotowe do końca czerwca, ale radni zostali poinformowani, że prawdopodobnie zostanie udostępnione Radzie Miejskiej w kolejnej kadencji na koniec tego roku.

Tunel Trasy W-Z

(UM Łódź)

Już niemal 200 metrów długości ma nowy tunel w al. Mickiewicza na wysokości budowanego przystanku centralnego trasy W-Z. Pod powierzchnią ziemi postawną dwa równoległe tunele, a w nich dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dzięki nim będzie można sprawniej przejechać pod skrzyżowaniem ul. Mickiewicza z al. Kościuszki i ul. Piotrkowską. Tunele będą miały po 246 m. długości.

Tony piachu na Średnicówce

(UM Toruń)

Na drugim odcinku Trasy Średnicowej Północnej rozpoczęła się budowa nasypu pod przyszłą estakadę. Codziennie na plac budowy ciężarówki przywożą ponad dwa i pół tysiąca ton piasku. Na ukończeniu jest palowanie podpór, w tym tygodniu rozpoczną się już pierwsze prace zbrojarskie. Estakada na wysokości Skłodowskiej-Curie to najważniejszy obiekt inżynierski na II etapie trasy. Umożliwi ona bezkolizyjny przejazd nad torami kolejowymi i tramwajowymi. Obiekt będzie miał 456 m długości, będzie wyposażony w jedną jezdnię, chodnik i ścieżkę rowerową. To nie jedyne prace prowadzone w tym rejonie. Na Skłodowskiej- Curie cały czas trwa przebudowa torowiska. Równolegle są prowadzone  prace trakcyjne i układane są nowe podkłady betonowe wraz z szynami. Drogowcy budują także nowe perony tramwajowe. W okolicach Izby Celnej trwa budowa przepustu pod przyszłą drogę. Z kolei od strony ul. Grudziądzkiej na jezdni północnej, wzmacniane jest podłoże gruntowe.

Obwodnica Świdnicy otwarta

(Polimex-Mostostal)

Obwodnica Świdnicy połączyła drogę krajową nr 35 (Wrocław-Wałbrzych) w Słotwinie z drogą wojewódzką nr 382 w kierunku Strzegomia oraz z łącznikiem Świdnicy z autostradą A-4, poprzez rondo Solidarności. Świdnica dotychczas nie posiadała obwodnicy, a ruch samochodowy przebiegał drogami: wojewódzką nr 382 i krajową nr 35 przez centrum miasta.

Przejazd pojazdów po ulicach był uciążliwy dla mieszkańców miasta. Obwodnica wyeliminuje niedogodności, poza tym poprawia przejazd przez region świdnicki. Inwestorem Obwodnicy Świdnicy jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Obwodnica Świdnicy liczy ok. 3,2 km długości, jej koszt, to ok. 34 mln zł z czego ok. 15 mln zł, to środki pochodzące z dofinansowania unijnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wykonawcą jest Polimex-Mostostal SA.

Kara pieniężna za eksploatację bocznicy w Koninie bez wymaganego Świadectwa Bezpieczeństwa

(Urząd Transportu Kolejowego)

Po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego prezes Urzędu Transportu Kolejowego nałożył na Express Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie karę pieniężną za prowadzenie działalności bez dokumentu uprawniającego, tj. eksploatację bocznicy kolejowej bez świadectwa bezpieczeństwa użytkownika. Wysokość kary wyniosła 28 574,60 zł. Kara dotyczyła bocznicy kolejowej zlokalizowanej w Koninie, odgałęziającej się od toru stacyjnego nr 25 stacji Konin w km 204,963 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice. W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem eksploatacji bocznic kolejowych prezes UTK prowadzi w 2014 roku cykliczne, szczegółowe kontrole ich użytkowników.

Sierpień na lotnisku wrocławskim

(UW Wrocław)

Dopiero co, bo w ubiegłym miesiącu, Port Lotniczy Wrocław ustanowił rekord w liczbie odprawionych pasażerów, a już go pobił. Sierpień okazał się jeszcze lepszy niż lipiec i w sektorze połączeń krajowych przyniósł 62% wzrost w porównaniu do sierpnia 2013 r. W ub. miesiącu Port Lotniczy Wrocław łącznie obsłużył prawie 242 tys. pasażerów. To najlepszy wynik w historii lotniska. W żadnym miesiącu wcześniej nie odprawiono większej liczby podróżnych. To o ponad 2 tys. więcej pasażerów niż w rekordowym lipcu 2014 r. Ten wynik oznacza także wzrost całkowitego ruchu o 11,2% w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Z porównania sierpień 2014 – sierpień 2013 wynika, że procentowo najwięcej podróżnych przybyło w sektorze krajowym – aż 62%. To zasługa połączeń lotniczych z czterema polskimi miastami: Gdańskiem (Eurolot i Ryanair), Warszawą (PLL LOT), Warszawą-Modlinem (Ryanair) i Lublinem (Eurolot).

„Wielki Brat” na gdańskim lotnisku

(UM Gdańsk)

Specjalnie dla fanów awiacji na hangarze gdańskiego lotniska zawieszono dodatkowe dwie kamery. Pokazują one obraz z płyt postojowych nr 1 i 5. Obraz można oglądać na stronie internetowej Portu Lotniczego, a jak się okazuje z tej możliwości korzysta codziennie 16 tysięcy internautów. Obrazy ogląda codziennie średnio 16 tysięcy internautów (średnia z 3 miesięcy) z niemal całego świata. Port Lotniczy Gdańsk jest jedynym lotniskiem komercyjnym udostępniającym obraz w technice live stream i to aż z 8 kamer. Wraz z nowo zainstalowanymi kamerami można obecnie obserwować oba kierunki pasa startowego, płyt postojowych, a nawet wnętrze terminalu pasażerskiego. Dzięki przekazywanym w czasie rzeczywistym obrazom, możliwe jest oglądanie manewrujących samolotów, a także wysiadających i wsiadających do nich pasażerów.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak