14.01.2014 ALERT

14 stycznia 2014, 09:42 Alert

ENERGETYKA

Rekomendacje KE dla sektora łupkowego: Wykaz dobrych praktyk i ich implementacji

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Portal EurActiv dotarł do propozycji regulacji unijnych rekomendujących na kraje członkowskie obowiązek publikowania wykazów zgodności działań firm poszukujących gazu łupkowego w Europie z „najlepszymi praktykami z dziedziny ochrony środowiska”. Regulacje mogą stać się wiążące za 18 miesięcy. Komisja Europejska miałaby potem śledzić wprowadzanie ich w życie i publikować stan działań w poszczególnych krajach. EurActiv podkreśla, że regulacje nie przybiorą formy dyrektywy. Mają być rekomendacjami nie wiążącymi państw członkowskich.

KE nie będzie ingerować w decyzję Ukrainy o rezygnacji z dostaw na rewersie

(UKRINFORM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisja Europejska poinformowała ustami rzecznika komisarza ds. energii UE Gunthera Oettingera, że nie będzie ingerować w decyzję Ukrainy o rezygnacji z kupna gazu ziemnego z Zachodu na rewersie. „To suwerenna decyzja krajów i firm” – oceniła rzecznik Sabine Berger. Ukraina zatrzymała import surowca poprzez rewers, pomimo opinii ekspertów o jego potencjale dywersyfikacyjnym. Powodem ma być wysoka cena gazu na rynkach spotowych utrzymująca się obecnie w Europie, która jest niekonkurencyjna w stosunku do oferty Rosjan, którzy sprzedają Ukrainie gaz za $268,5/1000 m3 na mocy niedawno podpisanego porozumienia. Gaz z Węgier ma tymczasem kosztować $397/1000 m3.

Litwa liczy na LNG

(LITHUANIAN TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz ocenił, że eksport LNG z Australii oraz Ameryki Północnej będzie w przyszłości rósł. Dlatego, jego zdaniem, Wilno powinno postawić na pragmatyczną politykę umów gazowych i szukać surowca po najniższej cenie, bez uprzedzeń, czy będzie pochodził on z dostaw tankowcami czy z rosyjskich rur. Litwa planuje przedłużyć umowę gazową z Rosjanami i uzupełnić ją umowami spotowymi zapewniającymi większą niezależność od dostaw ze Wschodu. Jednocześnie Litwa zaskarżyła Gazprom do sądu arbitrażowego w sprawie cen gazu w umowie gazowej. Z komentarza byłego ministra energetyki tego kraju Arvydasa Sekmokasa, którego udzielił radiu Žinių radijas, wynika, ze polityka cenowa Lietuvos Dujos – państwowej spółki gazowej, w której udziały posiada Gazprom, była do tej pory podyktowana interesem rosyjskiej spółki a nie Wilna. Udziałowcami Lietuvos Dujos są Gazprom (37,06 procent akcji), niemiecki E.on (38,9 procent) i ministerstwo energetyki Litwy (17,7 procent). Litwini przekonali niemieckiego udziałowca do poparcia pozwu do sądu arbitrażowego.

Grecja daje ultimatum Gazpromowi

(EKATHIMERINI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ateny wystosowały 10-dniowe ultimatum dla rosyjskiego Gazpromu. Jeśli Rosjanie nie udzielą rabatu w umowie gazowej z grecką DEPA, Grecy skierują sprawę do sądu arbitrażowego. Ateny oczekują retroaktywnej obniżki zbliżonej do średniej ceny europejskiej ($380/1000 m3). Media podały, że Rosjanie są gotowi na obniżkę działającą wstecz do poziomu $390/1000 m3.

Prognoza wydobycia węglowodorów w Rosji w 2020 roku

(RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjskie ministerstwo energetyki opublikowało szacunki rozwoju wydobycia węglowodorów do 2020 roku. Produkcja gazu ziemnego ma wzrosnąć z 668 mld m3 rocznie w 2013 roku do 826 mld m3 w 2020 roku (wzrost o 23,7 procent). Wydobycie ropy naftowej ma wzrosnąć z 523,2 mln ton w 2013 roku do 524 mln ton w 2020 roku (wzrost o 0,15 procent). Produkcja węgla ma wzrosnąć z 352,1 mln ton do 380 mln ton (wzrost o 8 procent), a energii elektrycznej z 1,05 bln kWh do 1,19 bln kWh w tym samym okresie.

Irański sektor energetyczny potrzebuje ochrony cybernetycznej

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister ds. Ropy Naftowej Iranu Bijan Zanganeh i Generał Gholam Reza Jalali, dyrektor Organizacji Obrony Cywilnej spotkali się w niedzielę by rozmawiać o zwiększeniu ochrony cybernetycznej dla sektora energetycznego. Zgodzili się oni, że Iran jest obiektem stałych ataków cybernetycznych ze strony Izraela, szczególnie główna spółka naftowa NIOC. Najgłośniejszym przypadkiem ataku cybernetycznego na Iran było wprowadzenie wirusa Stuxnet do systemu operacyjnego wirówek atomowych w Natanz, który zakłócił ich działanie i zatrzymał na kilka miesięcy program atomowy Teheranu. O atak posądzane są USA i Izrael.

Nieznaczny wzrost emisji CO2 w USA w ub.r.

(ENERGY INFORMATION ADMINISTRATION/TERESA WÓJCIK)

Agencja Informacji Energetycznej (EIA) z Departamentu Energii USA poinformowała 13 stycznia br., że poziom emisji CO2w Stanach Zjednoczonych  w 2013 r. był prawdopodobnie o 2 proc. wyższy niż w 2012 r. Powodem prawdopodobnie był niewielki wzrost zużycia węgla w sektorze elektroenergetycznym, przyczyny są analizowane. Jednakże gaz ziemny utrzymał swoją pozycję w tym sektorze. Oczekuje się, że realne jest w USA zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 17 proc. do 2020, a poziom redukcji do 2015 r. będzie zgodny z programem.

Rafinerie z USA eliminują z rynku rafinerie europejskie

(MIĘDZYNARODOWA AGENCJA ENERGII/TERESA WÓJCIK)

Tania amerykańska ropa dzięki wydobyciu z łupków gwarantuje amerykańskim rafineriom wielką przewagę konkurencyjną, co w ostatnich latach doprowadziło w Europie do zamknięcia 15 rafinerii. Szesnasta wg przewidywań upadnie w pierwszych miesiącach br. Jest to przede wszystkim efekt coraz większej różnicy pomiędzy ceną ropy brent i ceną amerykańskiej ropy WTI. Europejskie rafinerie kupują surowiec po cenie ropy brent, która przeciętnie w ub.r. była droższa od ropy amerykańskiej o 11 dol.za baryłkę. Przyczyną tej różnicy cen jest amerykański boom gazu i ropy z łupków. USA jak już powszechnie wiadomo za 3 – 4 lata staną się niezależne od importu ropy i gazu a jednocześnie – zajmą pierwsze miejsce w światowej produkcji ropy odbierając to miejsce Rosji. Najtańszy na świecie surowiec zapewnia amerykańskiej branży przetwórstwa ropy wielką przewagę konkurencyjną. Nie mają w niej szans europejskie rafinerie ani na własnym terenie, ani na rynkach azjatyckich. W ostatnich dwóch latach krajowe wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosło aż o jedną trzecią i gwałtownie spada import droższej ropy z Arabii Saudyjskiej, Wenezueli i Afryki Zachodniej. Już obecnie eksport amerykańskiej benzyny, paliw silnikowych i innych derywatów ropy jest rekordowy i ten trend będzie coraz silniejszy, ponieważ dynamicznie rośnie wydobycie z łupków. Na eksporcie na razie najwięcej korzystają rafinerie z Kalifornii nastawione na produkcję na rynki azjatyckie, gdzie popyt i ceny na derywaty ropy nadal szybko rosną.

INFRASTRUKTURA

Nowy wiceminister ds. kolei

(www.mir.gov.pl)

Zbigniew Klepacki został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W zakres jego obowiązków wchodzą sprawy związane z kolejnictwem. Zbigniew Klepacki urodził się w 1966 r. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studia Podyplomowe w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W czasie swojej kilkunastoletniej pracy zawodowej w polskich i międzynarodowych instytucjach, oraz firmach giełdowych, odpowiadał za przygotowanie strategii rozwoju, a następnie ich wdrożenie. Jest ekspertem w zakresie zarządzania, a w szczególności zarządzania zmianą.

Łagodna zima zaskoczyła drogowców

(www.pzpb.com.pl/PAP)

Drogowcy myśleli, że przez śnieg i mróz przerwą prace w listopadzie i w grudniu. Tymczasem na najważniejszych odcinkach autostrad i dróg robota wre. Jest szansa, że wykonawcy oddadzą trasy w terminie, twierdzi „Metro”. Na autostradzie A1 tuż przed świętami udało się oddać do użytku pierwszy brakujący fragment, którego część miała być ukończona dopiero w styczniu. Chodzi o 45 km od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód. Efekt: do autostradowego połączenia Gdańska z Łodzią został już tylko 19-kilometrowy odcinek między węzłem Włocławek Zachód a węzłem Kowal.

Ciepła zima sprzyja pracom na budowach

(www.edroga.pl/Newseria)

Choć ciepła zima sprzyja kontynuowaniu rozpoczętych inwestycji, na budowach będzie mniej pracy na wiosnę. Przede wszystkim dlatego, że żaden inwestor ani wykonawca nie zaplanował w swoim harmonogramie zimowych robót. Co więcej, anomalie pogodowe mogą oznaczać dla branży budowlanej dodatkowe koszty i komplikacje administracyjne związane ze zmianami w harmonogramach inwestycji oraz w organizacji pracy. Podczas ubiegłorocznej zimy prace budowlane trzeba było wstrzymać już w połowie grudnia. W tym sezonie jest inaczej. Nie jest to jednak normalny stan pogodowy dla sezonu zimowego, dlatego też ani inwestorzy, ani wykonawcy nie wzięli go pod uwagę w harmonogramach swoich prac.

Walne Zgromadzenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa

(www.oigd.com.pl)

Zarząd Izby uprzejmie informuje, iż tegoroczne Walne Zgromadzenie Izby połączone z uroczystościami z okazji 20-lecia OIGD odbędzie się w dniu 14 maja 2014 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Uroczystości odbędą się w dniu otwarcia XX Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA i będą wspólnym świętem obchodów dwóch dekad istnienia OIGD oraz kieleckich targów budownictwa drogowego. Szczegółowe informacje dotyczące Jubileuszu i WZ OIGD otrzymają Państwo niezwłocznie po podjęciu przez Radę Izby stosownych uchwał.

TLK Mazowsze – nowy pociąg w rozkładzie PKP Intercity

(www.pkpsa.pl)

PKP Intercity uruchomiło nowy pociąg kursujący na linii Warszawa – Kutno /Bydgoszcz. TLK Mazowsze to połączenie dla pasażerów z Sochaczewa i Łowicza dojeżdżających do pracy w Warszawie. Skład uzupełni siatkę połączeń powrotnych około godziny 16:00. TLK Mazowsze będzie kursować z Warszawy Wschodniej do Kutna od poniedziałku do piątku. Ze stacji Warszawa Wschodnia odjedzie o 15:47, a do stacji końcowej dotrze około 17:30, zatrzymując się po drodze w Sochaczewie, Łowiczu i Żychlinie. Dodatkowo, w piątki trasa przejazdu będzie wydłużana do Bydgoszczy. – TLK Mazowsze uzupełni siatkę połączeń powrotnych, oferując ponad 300 miejsc – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity.

190-tonowy wiadukt na linii kolejowej Warszawa – Łódź

(www.plk-sa.pl)

W Piastowie koło Warszawy, na linii łączącej Warszawę z Łodzią, PKP Polskie Linie Kolejowe SA montują nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi wysłużoną konstrukcję i pozwoli pociągom pasażerskim na rozwinięcie prędkości do 160 km/h. Nowy obiekt mierzy niemal 55 m długości i waży 192 t. Przeprowadzenie operacji wymiany starej konstrukcji na nową wymagało zastosowania ciężkiego sprzętu. Konieczne było sprowadzenie specjalnego dźwigu zdolnego podnieść nawet 500 t. Dojechał on na miejsce w częściach, których transportem zajęło się aż 25 tirów. Jedynie kilka firm w Polsce zrealizowało w przeszłości tak skomplikowaną operację.

Za darmo z Łodzi na Lotnisko Warszawa/Modlin

(www.modlinairport.pl)

Firma ModlinBus w tym miesiącu uruchamia nowe połączenie – z Łodzi na Lotnisko Warszawa/Modlin. Do trwającego na stronie www.modlinbus.pl konkursu przewoźnik doda kolejne 200 darmowych biletów na nową trasę. By zdobyć bezpłatne bilety wystarczy w środę 15 Stycznia o godz. 12:00 wypełnić ankietę – 200 pierwszych osób, które odpowie na kilka prostych pytań otrzyma specjalne kody. Po przesłaniu takiego kodu wraz z datą oraz godziną kursu, którym chce się pojechać, otrzyma się darmowy bilet. Każdy z 200 biletów uprawnia do przejazdu na nowej trasie od 17 stycznia do 29 marca 2014 r. Regularne połączenia z Łodzi na lotnisko Modlin z przystankiem w Warszawie zostaną uruchomione 17 stycznia.

Obradowało Prezydium KR PIIB

(www.piib.org.pl)

Obradowało prezydium Krajowej Rady PIIB. W czasie posiedzenia dyskutowano m.in. o przebiegu i wynikach jesiennej sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane oraz korzystaniu przez członków PIIB ze szkoleń e-learningowych. Pierwsze w tym roku posiedzenie prezydium KR Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa prowadził Andrzej Roch Dobrucki, prezes PIIB. Styczniowe obrady w dużej części poświęcone były egzaminom na uprawnienia budowlane, które odbyły się w 2013 r. Marian Płachecki, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB omówił przebieg ubiegłorocznej jesiennej sesji egzaminacyjnej oraz podsumował przeprowadzone w minionym roku egzaminy.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak