14.11.2013 ALERT

14 listopada 2013, 10:18 Alert
Alert

Codzienny przegląd informacji o energetyce i infrastrukturze na Twoim mailu

ENERGETYKA

Orlen Upstream przejął akcje TriOil Resorces

(ORLEN UPSTREAM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Polska spółka Orlen Upstream przejęła 100 procent akcji TriOil Resources – poinformowało jej biuro prasowe w czwartek. Zakup został przeprowadzony wczoraj w Calgary w Kanadzie. Sąd stanu Alberta potwierdził transakcję. Była ona warta około 549,2 mln złotych. Orlen liczy na know-how z sektora łupkowego w dyspozycji specjalistów TriOil.

Ukraina przestaje robić zapasy gazowe

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rada Ministrów na Ukrainie wycofała nakaz pompowania 50 procent gazu wydobytego przez spółki prywatne do magazynów gazowych. Nakaz miał realizować Naftogaz. Minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki poinformował, że nakaz został odwołany. Tymczasem dyrektor Naftogazu Jewhen Bakulin spotka się dzisiaj z dyrektorem Gazpromu Aleksiejem Miedwiediewem. Strony mają omówić kwestie sporne dotyczące sektora gazowego. Ukraina zadeklarowała, że w tym roku nie kupi więcej gazu z Rosji.

Litwa nie może wycofać sprawy przeciwko Gazpromowi z arbitrażu

(THE BALTIC COURSE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius ocenił, że Wilno nie wycofa sprawy przeciwko Gazpromowi z Sądu Arbitrazowego w Sztokholmie. Zamierza wydać dodatkowe osiem milionów litów na prawników. „Tak jak kwestia trzeciego pakiet energetycznego, tak sprawa arbitrażu nie jest już przedmiotem naszych dyskusji z Rosjanami – ocenił polityk.

Azerbejdżan chce współpracować z Katarem w sektorze energetycznym

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor azerskiego SOCAR-u spotkał się z emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem bin Kalifa Al Tani. Przekazał mu list od prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Spotał się także z przedstawicielami sektora energetycznego w Katarze.

Norwegia rozważa współpracę z Chinami w Arktyce

(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z badań amerykańskiej służby geologicznej wynika, że pod Arktyką może znajdować się nawet 90 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Norwegia rozważa stworzenie joint venture z chińskim CNOOC w celu rozpoczęcia wspólnych poszukiwań ropy naftowej między Islandią a wybrzeżem norweskim. Na mocy traktatu z 1981 Norwedzy mają kontrolę nad szelfem kontynentalnym w tym regionie. Może dzięki temu uzyskać 25 procent udziału w każdej koncesji poszukiwawczej wydanej tam. Regulator energetyczny Islandii oczekuje informacji w sprawie norwesko-chińskiego joint venture do końca listopada.

INFRASTRUKTURA

PKP PLK skorzysta z naszych laboratoriów jakości do unowocześnienia swojej infrastruktury

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA zawarła porozumienie intencyjne ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, w ramach którego, zarządzający polskimi liniami kolejowymi, skorzysta z sieci wyspecjalizowanych laboratoriów jakości GDDKiA. PKP PLK chce wzmocnić w ten sposób nadzór nad przebiegiem realizowanych inwestycji w innowacje własnej sieci trakcyjnej, wykorzystując nasz potencjał i doświadczenie. GDDKiA dysponuje siecią wyspecjalizowanych laboratoriów w całej Polsce. PKP PLK planuje z czasem przenieść nasz model laboratoriów na swoje własne „podwórko”. Na razie, aby nie tracić czasu, chce skorzystać z naszych. Dzięki dostępowi do naszej sieci laboratoriów, PKP PLK, chce wzmocnić nadzór nad jakością modernizowanej właśnie infrastruktury kolejowej.

Wzorcowe Dokumenty Kontraktowe – dialogu część dalsza…

(www.gddkia.gov.pl)

Wszyscy uczestnicy rynku, a nie tylko członkowie tzw. zespołów roboczych, mają już dostęp do wyników dotychczasowych konsultacji GDDKiA z poszczególnymi firmami budowlanymi oraz stowarzyszeniami branżowymi. Na stronach internetowych GDDKiA opublikowaliśmy zestaw dokumentacji określającej warunki realizacji inwestycji. Czekamy na uwagi.

Zakończył się kolejny etap ustaleń GDDKiA z przedstawicielami branży. W efekcie powstał zestaw dokumentacji, określającej warunki realizacji inwestycji, stosowane w nowych systemach kontraktowych, tj. „projektuj i buduj” i „utrzymaj standard”. GDDKiA zależy, by wszyscy uczestnicy rynku mieli szansę wnieść uwagi do dokumentów opracowanych z przedstawicielami branży.

Rozpoczęty kolejny etap modernizacji linii Czempiń – Poznań

(www.plk-sa.pl)

Na 32 km odcinku budowane są nowe tory, sieć trakcyjna, mosty i wiadukty. Komfort obsługi podróżnych poprawią wyższe, lepiej oświetlone i wyposażone perony. Ochronę środowiska naturalnego zapewnią ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt. Po zakończeniu inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA pociągi na tym odcinku będą kursować z prędkością nawet 160 km/h., a podróż pociągiem regionalnym z Czempina do Poznania zajmie 26 minut.

Aktualnie prowadzone są prace na dwóch szlakach: Czempiń – Mosina oraz Luboń – Poznań. W ramach modernizacji wybudowanych będzie 72 km nowych torów i 65 km sieci trakcyjnej.

PKP Intercity kupuje symulator jazdy pociągów.

(www.pkpsa.pl)

Będzie to jeden z pierwszych symulatorów na polskim rynku. Na nowoczesnym urządzeniu szkolić się będą maszyniści zatrudnieni w PKP Intercity. Urządzenie dostarczyć chce 3 producentów. Projekt uzyskał dofinansowanie ze źródeł unijnych. Urządzenie ma być dostarczone przewoźnikowi do 30.11.2014 r. W prowadzonym postępowaniu przetargowym przewoźnik otrzymał trzy oferty od potencjalnych producentów symulatorów. Realizacją projektu zainteresowane są: Autocomp Menagement (Polska) – 4 386 498,00 zł netto; Lander Simulation & Training Solutions S.A. (Hiszpania) – 4 056 504,07 zł netto; Knorr – Bremse (Niemcy) – 7 484 000,00 zł netto.

WARS Express na dworcu Warszawa Centralna

(www.pkpsa.pl)

Kolejny lokal WARS Express w Warszawie. Choć zlokalizowany jest na Dworcu Warszawa Centralna, u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Emilii Plater, to jednak ofertą ma przyciągać nie tylko podróżnych. WARS Express to najnowsza inwestycja Spółki WARS SA – od 65 lat świadczącej wyspecjalizowane usługi gastronomiczne dla podróżujących pociągami. Zarówno w wagonach gastronomicznych, jak i w lokalach WARS Express większość naszych potraw przygotowywana jest na miejscu, ze świeżych składników. WARS niejako wraca do tradycji, czyli na dworce, gdzie w latach 60-tych i 70-tych prowadziliśmy sieć restauracji – podkreśla Paweł Dudek, prezes WARS SA.

Nieprawidłowości na linii kolejowej 752 Wrocław Gądów – Wrocław Popowice, decyzje Prezesa UTK

(www.utk.gov.pl)

Po stwierdzeniu nieprawidłowości polegających na eksploatowaniu infrastruktury kolejowej w złym stanie technicznym i niewłaściwym utrzymaniu, w tym: toru nr 1 i 2 linii 752 oraz infrastruktury w obrębie stacji Wrocław Gądów i posterunku odgałęźnego Wrocław Popowice, decyzjami z dnia 4 listopada 2013 roku prezes Urzędu Transportu Kolejowego zobowiązał zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA do wskazania i wprowadzenia ograniczeń eksploatacyjnych, do czasu przywrócenie prawidłowego stanu infrastruktury kolejowej. Wszystkie decyzje podlegały natychmiastowej wykonalności.

Posiedzenie Komitetu Sterującego CAEP

(www.ulc.gov.pl)

W Dubaju odbyło się pierwsze posiedzenie w dziesiątym cyklu prac Komitetu ds. ochrony środowiska w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (CAEP – ICAO). W posiedzeniu prac Komitetu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prace Komitetu skupiły się m.in. na aspektach technicznych związanych z certyfikacyjnym standardem emisji CO2 dla statków powietrznych, generalnych kwestiach dotyczących badań prowadzonych nad certyfikacyjnym standard emisji nvPM (nielotnych cząstek stałych) z napędów lotniczych oraz nad wdrożeniem do użytku powszechnego odnawialnych paliw do napędu turbinowych silników lotniczych.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak