15.01.2014 ALERT

15 stycznia 2014, 10:19 Alert

ENERGETYKA

Orlen zakończył kolejny odwiert łupkowy

(PAP)

W Kisielski zakończyły się prace nad wykonaniem odwiertu Stoczek-OU1 na koncesji Orlen Upstream. To dziewiąty odwiert za gazem łupkowym wykonany przez tę firmę. Prace trwały miesiąc. Prezes firmy Wiesław Prugar przekonuje, że wyniki kolejnych odwiertów potwierdzają, że w okolicach znajdują się istotne złoża.

Ukraina przejmuje prezydencję w Europejskiej Wspólnocie Energetycznej

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Kraje Europejskiej Wspólnoty Energetycznej przejmują prezydencję w systemie rotacyjnym, zgodnie z porządkiem alfabetycznym na okres jednego roku. W 2014 roku przejmie ją Ukraina. Rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zadeklarował, że priorytetem prezydencji jego kraju będzie nowelizacja traktatu o EWE zmierzająca do dalszej integracji krajów członkowskich, zwiększenia konkurencji na rynku i dopracowania mechanizmów wzajemnego wsparcia. Kijów chce także zapewnić sprawną implementację zasad trzeciego pakietu energetycznego w krajach członkowskich. We wrześniu tego roku odbędzie się szczyt EWE w Kijowie, który będzie centralnym wydarzeniem prezydencji.

Premier Turcji zabezpiecza TANAP

(NEWS.AZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan wydał instrukcję nakazujące realizację wszelkich zobowiązań tureckich w zakresie budowy Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Projekt ma znaczenie strategiczne, ponieważ ma dostarczać gaz z azerskich złóż Szach Deniz do Turcji i Grecji. Z tego drugiego kraju ma popłynąć na rynek włoski przez Gazociąg Transadriatycki (TAP), będący projektem wspólnego interesu (PCI) Unii Europejskiej. W ten sposób wymienione gazociągi stworzą tzw. Korytarz Południowy. To koncepcja zakładająca zapewnienie Europie alternatywnych dostaw gazu ziemnego pozwalających na dywersyfikację kontraktów gazowych, z których większość (szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej) została podpisana z rosyjskim Gazpromem. Komisja Europejska prowadzi obecnie śledztwo antymonopolowe przeciwko tej firmie.

Total poszukuje gazu z łupków w Wlk. Brytanii

(RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Po kilku miesiącach oczekiwań, francuski koncern Total potwierdził 13 stycznia br, że zainwestuje w poszukiwania ropy i gazu z łupków w Wielkiej Brytanii. Total jest zainteresowany dwoma koncesjami poszukiwawczymi gazu łupkowego: PEDL 139 i PEDL 140. Koncesje te znajdują się w obszarze basenu Gainsborough w regionie East Midlands.Obejmują powierzchnię około 90 kilometrów kwadratowych. Przy tej okazji Patrice de Vivies, wiceprezes TOTAL do spraw Europy Północnej oświadczył:  „To jest kamień milowy dla naszego koncernu w Europie. Total jest już zaangażowany w projekty gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Chinach, Australii oraz w Polsce. Naszą wiedzę wykorzystamy teraz w poszukiwaniach w Wielkiej Brytanii”. Szefowie koncernu Total przy tej okazji wyrażali rozczarowanie, że w ich własnym kraju obowiązuje moratorium na szczelinowanie hydrauliczne, jedyną technologię umożliwiającą wydobywanie gazu i ropy z łupków. Moratorium zostało wprowadzone w lutym ub.r.

W Rosji zastosowano szczelinowanie hydrauliczne przy poszukiwaniach ropy łupkowej.

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Według informacji z Moskwy z 13 stycznia, Salym Petroleum Development (SPD), rosyjsko-holenderska spółka joint venture powołana przez Shell i Gazprom Neft, oświadczyła, że rozpoczęła hydrauliczne szczelinowanie w odwiercie wydobywczym ropy z łupków na Syberii. Technologia szczelinowania jest uważana za kluczową dla utrzymania w Rosji dotychczasowego poziomu produkcji ropy.  Spółka SPD powiedziała również, że rozpoczęła testowe wiercenie poziome w formacji Bazhenov w Zachodniej Syberii, w ramach projektu pilotażowego, który przewiduje budowę pięciu poziomych odwiertów rozpoznawczych w  latach 2014-1015. Rosjanie oceniają, że z formacji Bazhenov będzie możliwe wydobycie 3,5 mld baryłek ropy. Moskwa wprowadziła ulgi podatkowe dla spółek z kapitałem zagranicznym (koncerny ExxonMobil oraz Statoil) i rosyjskim poszukujących ropy z łupków w formacji Bazhenov i innych. Celem Rosji produkującej obecnie 10,6 mln baryłek ropy dziennie, jest utrzymanie produkcji na poziomie nie niższym niż 10 mln baryłek. Dochody z produkcji ropy i gazu stanowią ponad połowę wpływów do budżetu państwa rosyjskiego.

Wzrost eksportu Gazpromu do Europy o 16 proc. w 2013 r.

(GAZPROM/TERESA WÓJCIK)

Gazprom osiągnął w 2013 r. dobre wyniki handlowe . Mają o tym świadczyć wszystkie główne wskaźniki ekonomiczne – zapewnił  14 stycznia szef tego rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Gazprom przede wszystkim w pełni sprostał wzrostowi popytu na rosyjski gaz w Europie, dostarczając na ten rynek 162,7 mld m.sześc. surowca. Stanowi to o 16 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2012 – podkreślił Miller powołując się na sprawozdanie Gazpromu za 2013 r. Wg tego sprawozdania, obecna zdolność produkcyjna koncernu wynosi 617 mld m. sześc. gazu. Wydobycie w 2013 r.  wyniosło 487,4 mld m. sześc. co jest nieco poniżej planowanego poziomu (496 mld m. sześc.).

CNPC kupuje udziały w Jamał LNG

(RBC/WOJCIECH JAKÓBIK)

Novatek sprzedał 20 procent udziałów w projekcie Jamał LNG chińskiej firmie CNPC. Udział rosyjskiej spółki spadł zatem do 60 procent. Pozostałe 20 procent posiada francski Total. Udział Chińczyków ma wesprzeć projekt LNG, którego przepustowość ma sięgnąć 16,5 mln ton rocznie. Zakłada on budowę infrastruktury niezbędnej do transportu gazu ze złóż Jużno-Tambejskoje do portu w Sabecie i dalej na tankowcami na rynki gazowe na świecie.

INFRASTRUKTURA

Zmiana wykonawcy A1 i A4

(www.mir.gov.pl)

Komunikat w sprawie zmiany wykonawcy odcinków autostrady A1 i A4

Dotychczasowy wykonawca odcinków autostrady A1 Stryków – Tuszyn oraz A4 Rzeszów – Jarosław,  Polimex Mostostal doprowadził do bardzo dużych opóźnień kontraktowych na obu odcinkach, co uniemożliwia zakończenie przez tę firmę obu budów. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o szybkim ogłoszeniu postępowań przetargowych na wybór nowych wykonawców w celu jak najszybszego oddania do użytku kierowców obu odcinków autostradowych. Jednocześnie informujemy, że w związku tą sytuacją nie istnieje żadne ryzyko niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na budowę dróg w Polsce. Odcinek A4 Rzeszów-Jarosław jest ukończony w niemal 69 proc.

Deklaracja dla Przyszłości Transportu

(www.edroga.pl)

W ministerstwie infrastruktury podpisano Deklarację dla Przyszłości Transportu. Wydarzenie to było jednocześnie uroczystą inauguracją Klastra Inteligentnych Systemów Transportowych. Deklaracja ma na celu wspieranie rozwoju nowoczesnej infrastruktury transportowej i dążenie do stworzenia interoperacyjnego, ponadregionalnego systemu zarządzania transportem opartego na międzymodalnych węzłach transportowych. Podpisanie Deklaracji ma mieć przełomowe znaczenie dla integracji środowisk  transportowych, naukowych i samorządowych dla wspólnego działania na rzecz przyszłości nowoczesnego transportu.

Bezpieczeństwo na polskich drogach w 2013 r.

(www.edroga.pl)

4,5% mniej wypadków, prawie 8% mniej zabitych, ponad 5% mniej rannych i nietrzeźwych kierujących – to wstępne dane statystyczne dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach za rok 2013 w porównaniu z rokiem poprzednim. Porównując ze sobą statystyki drogowe z 2013 roku do lat 2012 i 2011, widać wyraźny spadek liczb wypadków, rannych i zabitych. W zeszłym roku doszło do 35 385 wypadków – jest to o 1681 mniej niż w roku poprzednim (2012 – 37 046, 2011 – 40 065). W 2013 r. liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 3 291 osób, co oznacza, że na polskich drogach zginęło o 280 osób mniej niż w roku 2012 (2012 – 3 571, 2011 – 4 189). Spadła również liczba osób rannych.

Pociągi z Poznania do Wrocławia jadą nowym mostem nad Odrą

(www.plk-sa.pl)

Zakończyła się modernizacja jednej z dwóch konstrukcji półkilometrowego mostu nad Odrą. Przeprawa zapewnia przejazd po nowym torze. PKP PLK rozpoczęły kolejny etap kompleksowej przebudowy sąsiedniego toru na trasie E 59 z Wrocławia do Poznania. Kolejowy most nad Odrą położony jest na odcinku między stacjami Wrocław Popowice i Wrocław Osobowice. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi pojadą przez most z prędkością 160 km/h. Zakończenie planowane jest jeszcze w bieżącym roku. Koszt modernizacji mostów wynosi ok. 41 mln zł. Bezpośrednim wykonawcą jest firma Intercor z Zawiercia.

Opóźniają się zakupy nowych pociągów PKP Intercity

(www.rynek-kolejowy.pl)

Wydłużają się przetargi na w sumie trzydzieści elektrycznych zespołów trakcyjnych PKP Intercity. Już wiadomo, że dziesięć piętrowych składów dla połączenia Warszawa–Łódź wyjedzie na tory dopiero w 2017 r. Po zakupie pociągów Pendolino PKP Intercity zmieniło swoją strategię taborową. Teraz zamawia nowe zespoły trakcyjne o nieco niższym standardzie, przeznaczone do obsługi pociągów TLK. Pierwsze postępowanie na 20 takich składów wygrał Stadler w konsorcjum z Newagiem. Drugi, bliźniaczy zakup utknął. Przewoźnik otworzył koperty w przetargu trzy miesiące temu, jednak ciągle nie wybrał wykonawcy. Przyczyną są problemy z uzgodnieniem unijnego dofinansowania do projektu.

Nowe sklepy, nowe marki – rewolucja na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

10 nowych restauracji i barów oraz 15 nowych sklepów zostanie uruchomionych za rok w modernizowanej części Terminala A na Lotnisku Chopina w Warszawie. Ich operatorem będzie firma HDS Polska, która chce wprowadzić na lotnisko kilka znanych marek. Porty Lotnicze zakończyły właśnie postępowania na wybór operatorów powierzchni handlowych i gastronomicznych w modernizowanej obecnie części terminala. Najlepsze oferty w obydwu postępowaniach złożyła firma HDS Polska, która jest częścią grupy Lagardère Services – potentata na rynku duty free & travel retail. Zgodnie z podpisanymi umowami, będzie ona najemcą lokali handlowych i gastronomicznych przez 10 lat prowadzenia działalności w lokalach.

Podróż służbowa samolotem

(Air France KLM)

Wg badania przeprowadzonego wśród pasażerów Air France KLM już prawie co drugi klient linii z Polski w podróż lotniczą wybiera się w celach służbowych. Przy wyborze przewoźnika Polacy najczęściej kierują się rozkładem lotów (prawie połowa ankietowanych), ceną (co piąty podróżny) oraz reputacją linii (ok. 10%). Linie lotnicze podpowiadają, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę planując wyjazd służbowy. Sprawdzając rozkład lotów z reguły zwracamy uwagę na to, aby nasza podróż odbyła się jak najszybciej, a jeśli lecimy z przesiadką, to aby czas przesiadki był minimalny. Rzadko jednak patrzymy na naszą podróż w kontekście zegara biologicznego i snu. Loty w pewnych porach mogą zakłócić nasz rytm dobowy.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak