18.09.2014 ALERT

18 września 2014, 10:48 Alert

ENERGETYKA

San Leon Energy nie traci nadziei na sukces w Polsce

(3 LEGS RESOURCES/SAN LEON ENERGY)

Prowadzone na zlecenie ConocoPhillips oraz 3Legs Resources testy produkcyjne odwiertu poziomego Lublewo LEP-1ST1H wykazały niższe od przewidywanego wydobycie gazu ziemnego – podała spółka 3Legs Resources w komunikacie i zapowiedziała wycofanie się z dalszych prac na terenie naszego kraju. Jak podała spółka w komunikacie, w trakcie testu produkcyjnego prowadzonego w okresie od 8 sierpnia do 17 września średnie dzienne wydobycie gazu sięgało 396 mscf (11,2 tys. m sześć) gazu ziemnego i 157 baryłek lekkiej ropy naftowej. Mimo, że osiągane podczas testu wyniki odnośnie produkcji gazu mają tendencję wzrostową, a ostatnio odnotowana wartość wyniosła 512 mscf (prawie 14,5 tys. m sześc.) to spółka przyznaje, że spodziewała się wyższego wydobycia gazu, a niższego lekkiej ropy naftowej. Spółka zapowiedziała też, że przeprowadzone są jeszcze analizy pozyskanych podczas testów danych, ale jednocześnie przyznaje, że posiadane przez nią na chwilę obecną informacje nie upoważniają jej do podjęcia decyzji o rozpoczęciu komercyjnego wydobycia. Jednocześnie 3Legs Resources podkreśla, że jej plany zakładały, że na program wydobywczy na lata 2013/2014 przeznaczy 19 mln USD i limit ten został już wyczerpany. Biorąc pod uwagę te fakty 3Legs Resources zdecydowało o wycofaniu z dalszej współpracy ConocoPhillips przy poszukiwaniu gazu w złożach łupkowych na terenie Polski. 3Legs Resources i ConocoPhillips prowadziły wspólnie poszukiwania gazu w złożach łupkowych w ramach spółki Lane Energy, w której 3Legs Resources ma 30 – procentowe udziały, a do ConocoPhillips należy 70 proc. Do Lane Energy należą trzy w koncesje na terenie północnej Polski, spółka wykonała dotychczas siedem odwiertów. Po wycofaniu się 3Legs Resources 100 proc. udziałów będzie w rękach ConocoPhillips, które zamierza kontynuować prace prze odwiercie Lublewo. Pomimo niezadowalających wyników poszukiwań gazu łupkowego i braku komercyjnego wydobycia w Polsce, koncern San Leon Energy zanotował na odwiercie Lublewo LEP-1ST1H przepływy dziesięć razy większe niż na odwiercie Lewino-1G2.  Po zakończeniu tego drugiego firma informowała o dużym potencjale złoża. Obecnie podaje, że nadal wierzy w możliwość rozpoczęcia komercyjnego wydobycia na jego koncesji Gdańsk W.

Niemcy nawiązują współpracę LNG z Katarem

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z przywódcą Kataru Tamim bin Hamadem al Thanim. Podczas niego wyraziła nadzieję na pogłębioną współpracę jej kraju i całej Unii Europejskiej w sektorze LNG z Katarem. Niemcy szukają alternatywnych do rosyjskich źródeł dostaw gazu. Surowiec katarski mogliby sprowadzać przez kończony terminal LNG w polskim Świnoujściu. Katar współpracuje z Niemcami także w sektorze odnawialnych źródeł energii, z firmami jak Volkswagen czy Siemens. Katarskie pieniądze zasiliły m.in. bankrutującą firmę fotowoltaiczną SolarWorld.

Litwa liczy na powrót Chevronu

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius poinformował, że jego kraj jest gotów zmniejszyć opodatkowanie sektora łupkowego. Liczy, że zmiana sprowokuje amerykański Chevron do powrotu na Litwę. Pracuje już nad nią Sejmas. Chevron wygrał w przeszłości przetarg na poszukiwania gazu łupkowego na terenie tego kraju ale wycofał się pod presją opinii publicznej.

Spadki dostaw gazu do Słowacji utrzymują się. Rosja: Nie chodzi o zablokowanie rewersów na Ukrainę

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Słowacki operator gazociągów Eustream poinformował, że dostawy dla Słowacji spadły do najniższych poziomów od 2011 rou. Gazprom tłumaczy obniżkę koniecznością zebrania zapasów surowca w swoich magazynach. Zapowiada, że niebawem przywróci dostawy na oczekiwanym przez jego klientów w Polsce, Słowacji i innych krajach poziomie. Spadki powodują, że nie wszystkie z tych państw mogą świadczyć rewersowe dostawy surowca z Niemiec na Ukrainę. Minister energetyki Rosji Aleksaner Nowak w rozmowie z austriacką gazetą Die Press po raz kolejny zapewnił, że Rosja nie chce zmniejszyć eksportu surowca do Europy w celu zablokowania rewersów na Ukrainę. Ukraińskie ministerstwo energetyki poinformowało, że tranzyt surowca przez Ukrainę i Słowację zmalał o 25 procent.Jak poinformował Ukrtransgaz Ukraina zdołała do tej pory zebrać 16,3 mld m3 gazu ziemnego w swoich magazynach. To o 14 procent więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Najwięcej gazu zebrali Niemcy (20,1 mld m3). Na trzecim miejscu znaleźli się Włosi z ilością 15,6 mld m3 w ich magazynach. Ukraińcy przyznają, że tej zimy ich krajowi może zabraknąć 5 mld m3 gazu ziemnego jeżeli nie powiodą się oszczędności zużycia lub zostaną zablokowane rewersy gazowe.

KE: Dopóki South Stream nie będzie zgodny z prawem UE, nie popłynie nim gaz

(EURACTIV/TERESA WÓJCIK/NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Unia Europejska zadeklarowała, że nie będzie się wtrącać w sprawy budowy odcinka South Streamu na terytorium Serbii, ale cała rura będzie mogła rozpocząć przesył wówczas, gdy umowy będą już zgodne z przepisami prawa unijnego. Przedstawiciele Brukseli podkreślają, że Serbia nie jest członkiem UE i nie można od niej wymagać, aby wstrzymała realizację projektu South Stream, jak to się stało z Bułgarią. Nie można także zagrozić jej procesem w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Jest to reakcja polityków UE na oświadczenie Gazpromu, że budowa serbskiego odcinka rury rozpocznie się w październiku. Politycy unijni pytani, czy ewentualna budowa rury przez Serbię mogłaby wpłynąć negatywnie na proces prowadzonych negocjacji o akcesji tego kraju do UE – odpowiadają, że kwestia South Streamu stanie na porządku obrad, gdy zostanie otwarty rozdział o energetyce, do czego z pewnością nie dojdzie w bieżącym roku rozmów z Belgradem. Komisja Europejska ponownie wezwała Sofię i Belgrad do zatrzymania konstrukcji South Stream.

Turcja ratyfikuje memorandum w sprawie TANAP

(AZERNEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Turcja ratyfikowała memorandum o porozumieniu dotyczące budowy Gazociągu Transanatolijskiego. Wchodzi on w życie z dniem ratyfikacji. Dokument podpisali minister energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew oraz jego turecki odpowiednik Taner Yildiz w Ankarze 26 maja tego roku. Azerski SOCAR wraz z tureckim BOTAS-em wybudują TANAP aby połączyć złoża gazu ziemnego Szach Deniz z granicą turecko-grecką. Stamtąd gaz na europejski rynek pośle Gazociąg Transadriatycki (TAP). Wstępna przepustowość TANAP ma wynieść 16 mld m3 rocznie i być zwiększana. 6 mld zostanie w Turcji, reszta popłynie do Europy. Koszt projektu jest szacowany na 10-11 mld dolarów.

Koncern Genie Energy poszukuje ropy łupkowej w Mongolii

(RIGZONE/AP/TERESA WÓJCIK)

Koncern Genie Energy Ltd. zakomunikował w ostatni wtorek, że jego spółka zależna, Genie Oil Shale Mongolia, (GOSM), podpisała umowę poszukiwawczą z mongolskim urzędem państwowym ds. ropy (PAM). Obszar koncesji obejmuje 25.tys. km kw. w Środkowej Mongolii na południowy wschód od stolicy kraju, Ułan Bator. Umowa została zawarta na postawie nowej, korzystnej dla inwestorów ustawy wydobywczej i przewiduje, że w przypadku pozytywnego efektu poszukiwań, koncesjonariusz może przy określonych warunkach przystąpić do komercyjnego wydobycia. Michael Jonas, wiceprezes Genie powiedział z tej okazji, że jest przekonany, iż program poszukiwań w Mongolii, zakończy się sukcesem, a inwestycja przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom Mongolii, jak również koncernowi. Yuval Bartov, główny geolog z GOSM stwierdził, że wykonana analiza  danych geologicznych wskazuje, że obszar ten może zawierać bardzo duże złoża łupków światowej  klasy. Jeśli wnioski z tej analizy się praktycznie potwierdza – będzie można tu stosować naszą technologię in situ. W 2013 r. koncern GOSM i urząd PAM zawarły 5-letnią umowę o poszukiwaniu i wydobyciu ropy łupkowej w Mongolii.

Norwedzy podpisali umowę o wierceniach z Saudi Aramco 

(REUTERS/RIGZONE/AFP/TERESA WÓJCIK)

Norweska firma wiertnicza Aqualis Offshore powiadomiła we środę, że podpisała umowę z Saudi-Aramco. Umowa przewiduje wykonywanie przez Aqualis Offshore usług wiertniczych głębinowych na wodach Zatoki Perskiej w ciągu najbliższych trzech lat. „Jesteśmy młodą firmą, ale mamy bardzo doświadczonych pracowników, mających 10 – 30 doświadczenia w pracy głębinowej – powiedział mediom przy tej okazji szef  Aqualis  David Wells. Od chwili powstania w 2013 roku, Aqualis Offshore prowadzi działalność wiertniczo-usługową w 10 krajach na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku, Singapurze, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i ostatnio – w Arabii Saudyjskiej.

Brak wody przeszkodą w zwiększeniu wydobycia ropy w Iraku

(REUTERS/RIGZONE/GAS AND OIL EURASIA/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj Reuters powiadomił, że brak wody zagraża planom Iraku zwiększenia wydobycia ropy i powrotu na dawną pozycję drugiego w regionie, po Arabii Saudyjskiej, producenta tego surowca.  Wart wiele miliardów dolarów system pozwalający korzystać w wody morskiej przy wydobywaniu ropy na południu Iraku jest wciąż nieczynny z powodu mitręgi biurokratycznej Bagdadu. Rebelia islamistów która uniemożliwiła eksport ropy z Iraku północnego, nie przeszkodziła eksploatacji pól naftowych na południu kraju. Przeszkodą jednak na tych terenach jest brak wody zwłaszcza w obszarach południowych (West Kurna-1 i Zubair). Produkcja w West Kurna-1  (ExxonMobil) – spadła prawie o 40 proc., do około 300 tys. baryłek dziennie. Problemy są też na polu Zubair eksploatowanym przez włoskie ENI.  Duży brak wody to najważniejsza przyczyna zmniejszenia planu wydobycia w Iraku w 2014 r. z przewidywanych 4,5 mln baryłek dziennie do 3,7 mln baryłek. Dla porównania wydobycie w Arabii Saudyjskiej wg danych OPEC wynosiło w  sierpniu około 9,6 mln baryłek dziennie.Długie opóźnienie w realizacji państwowego systemu dostarczania wody dla eksploatowanych pól naftowych na południu Iraku oznacza tak znaczny spadek wydobycia, że koncerny naftowe poszukują alternatywnego zaopatrzenia w wodę i zamierzają budować własne systemy zaopatrzenia pól naftowych w wodę.

Gubernator Luizjany krytykuje Obamę za błędną politykę energetyczną

(RIGZONE/AP/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

Wczoraj gubernator stanu Luizjana zarzucił oficjalnie prezydentowi Obamie poważne zaniechania w polityce energetycznej. Są one powodem, dla którego Stany Zjednoczone w niewielkim stopniu wykorzystują swój ogromny obecnie potencjał energii. Bobby Jindal, potencjalny republikański kandydat na prezydenta, powiedział, że Obama ograniczył produkcję ropy i gazu z łupków na terenach należących do władz federalnych, wciąż nie udziela zgody na zakończenie budowy rurociągu Keystone XL i jest inicjatorem  przepisów ograniczających produkcje prądu przez elektrownie węglowe. Jindal zarzuca administracji Obamy bezkrytyczne promowanie energii wiatrowej i słonecznej na niekorzyść paliw kopalnych. Tymczasem oba te źródła energii z natury rzeczy są niestabilne i nie dają gwarancji bezpieczeństwa energetycznego ani dla obywateli ani dla gospodarki.  Tymczasem cały kraj nie korzysta bezpośrednio z takiego boomu gospodarczego jak stany Północna Dakota i Teksas. Tyle że całe USA są z mniej zależne od importu ropy. 43-letni gubernator Luizjany i były kongresman jest uważany za jednego z przyszłych republikańskich kandydatów na prezydenta USA w 2016 r. Jego stan posiada bogate złoża ropy i gazu z łupków, które wciąż nie są eksploatowane wskutek oporu zwolenników energii odnawianej w Białym Domu. Konserwatyści i środowiska biznesowe oraz związki zawodowe Luizjany krytykują szczególnie nowe przepisy rządowej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wymuszającej zamykanie elektrowni węglowych. Jindal ma krytyczny stosunek do teorii ocieplenia klimatu. Niedawno stwierdził publicznie, że „działalność człowieka być może ma jakiś wpływ na klimat”, ale jednostronne kroki podejmowane przez administrację Obamy bardzo szkodzą gospodarce narodowej ale wcale nie pomogą środowisku i klimatowi. Głos gubernatora Luizjany jest kolejnym atakiem środowisk republikańskich na politykę energetyczną Obamy i coraz aktywniejsze wspieranie przez Biały Dom żądań działaczy „Zielonych”.

Do 2020 roku Chiny chcą zwiększyć wydobycie gazu łupkowego o dwieście razy

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministerstwo surowców naturalnych Chin przewiduje, że do 2020 roku wydobycie gazu łupkowego w tym kraju wzrośnie z 30 do 200 mln m3 rocznie, czyli prawie sto pięćdziesiąt razy. Chińczycy przyznają, że największą barierą dla realizacji tego celu są braki technologiczne, które nie pozwalają na szybki rozwój sektora niekonwencjonalnego. Sinopec planuje zwiększać wydobycie na koncesji łupkowej Fuling do 5 mld m3 w 2015 roku i 10 mld m3 w 2017 roku. PetroChina chce wydobywać 2,6 mld m3 w 2015 roku. CNPC może potencjalnie wydobyć maksymalnie 100 mln m3 gazu łupkowego rocznie.

INFRASTRUKTURA

Łódzkie autostrady będą bezpieczniejsze

(GDDKiA)

Łódzki Oddział GDDKiA i Komenda Wojewódzka Policji podpisali porozumienie, dzięki któremu poprawi się bezpieczeństwo w razie wypadków bądź kolizji na autostradach A-1 i A-2 w Łódzkiem. Nowy system polega na tym, że opracowanych zostało kilka wariantów tymczasowej organizacji ruchu. Są one zależne od sytuacji, jaką zastaną na miejscu służby ratunkowe (liczba i rodzaj pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, liczba poszkodowanych, stopień w jaki zablokowana została droga itp). Każdy z wariantów oznaczony został odpowiednim numerem i policjanci przybywający na miejsce kolizji, wypadku, bądź katastrofy i wstępnej ocenie sytuacji, mogą bardzo szybko powiadomić nasze służby, że potrzebny jest ten, lub inny wariant tymczasowej organizacji ruchu. Jeszcze w trakcie spotkania powstał pomysł, aby nowym system wprowadzić również na drogach ekspresowych. Łódź jest pierwszym województwem, gdzie wprowadzono to pionierskie rozwiązanie.

Rondo zamiast wiaduktu. Wspólne przedsięwzięcie miasta Kluczbork i GDDKiA

(GDDKiA)

W Ligocie Dolnej koło Kluczborka rozpoczęła się budowa nowego skrzyżowania drogi krajowej nr 42 z obwodnicą miasta. Skrzyżowanie w formie ronda powstanie w miejsce starego i niepotrzebnego już wiaduktu nad dawną linią kolejową. W śladzie tego szlaku władze Kluczborka wybudowały obwodnicę i aby połączyć ją z DK 42 postanowiono wspólnymi siłami wybudować w tym miejscu rondo. Koszty prac budowlanych wynoszące około 5 mln zł podzielono po połowie miedzy gminę i GDDKiA. Termin zakończenia prac, to koniec listopada 2014 r.

Utrudnienia na dk 15 w Gniewkowie

(GDDKiA)

W związku z rewitalizacją linii kolejowej prowadzoną przez PKP S.A. w dniach 20-28 września 2014 r. nastąpi całkowite zamknięcie przejazdu kolejowego w miejscowości Gniewkowo. Powyższe prace spowodują zmiany w układzie komunikacyjnym na tym odcinku i duże utrudnienia na drodze krajowej numer 15 między Toruniem a Inowrocławiem. W związku z remontem układu torowego i technologią prowadzenia robót konieczne jest zamknięcie całej szerokości jezdni na przedmiotowym przejeździe. Ze względów technicznych nie jest możliwe wykonanie czasowego przejazdu, dlatego dotychczasowy ruch skierowany zostanie czasową drogą objazdową, która poprowadzona zostanie przy wykorzystaniu istniejących sieci dróg.

Trwa przebudowa wjazdu do Zamościa

(GDDKiA)

23 września przywrócony zostanie ruch na ul. Lubelskiej w ciągu DK74 na wjeździe do Zamościa od strony Lublina. Zamknięcie tego odcinka związane jest z prowadzoną przebudową. Wszystkie prace zakończą się 10 grudnia br. Droga krajowa 74 na długości 765 metrów jest gruntownie przebudowywana. Na jezdni o szerokości 10,5 m wyznaczone zostaną trzy pasy ruchu, a środkowy będzie służył do lewoskrętów. Powstaną azyle dla pieszych na przejściach, nowe zatoki autobusowe i odcinek drogi zbiorczej obsługującej ruch lokalny. Budowane są także chodniki dla pieszych i ścieżka rowerowa. Wartość prowadzonych prac to ok. 3,5 mln zł.

Nieruchomość przy ulicy Toruńskiej w Gdańsku sprzedana

(PKP SA)

Za ponad 26 mln zł netto PKP SA sprzedała nieruchomość przy ulicy Toruńskiej w Gdańsku. Spółka i nabywca podpisali akt notarialny. Sprzedany teren obejmuje ponad 5 ha gruntu. To bardzo atrakcyjna działka, położona w samym centrum Gdańska, w południowej części Wyspy Spichrzów. Cena sprzedaży nieruchomości wyniosła 26 mln 150 tys. zł netto. Nabywca został wyłoniony w trybie rokowań. – Sprzedana nieruchomość ma bardzo duży potencjał komercyjny. Wreszcie zostanie on wykorzystany – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA. Kupcem nieruchomości  jest jeden ze znanych trójmiejskich deweloperów – firma Invest Komfort SA z Gdyni. Przewidywana zabudowa terenu to funkcje mieszkaniowe i uzupełniająco usługowe.

Rekordowe ponad 1 700 wagonów przeładowano jednego dnia w Warszawie

(PKP Cargo)

15 września na terenie zakładu Centralnego w Warszawie wyładowano rekordową liczbę 1 733 wagonów. Jest to blisko 60 proc. więcej od średnich przeładunków dobowych tego zakładu i stanowi ponad 25 proc. wszystkich wagonów przeładowanych tego dnia przez największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Przeładowanie przez Centralny Zakład PKP Cargo w Warszawie blisko 88 tys. t masy ładunkowej wynika z dużego zapotrzebowania na kruszywo w rejonie węzła warszawskiego w związku z prowadzonymi inwestycjami infrastrukturalnymi oraz z obsługi elektrociepłowni przygotowujących się do sezonu grzewczego. Duża liczba połączeń kierowana jest do Warszawy głównie z rejonu funkcjonowania Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu (kruszywa), Południowego Zakładu w Katowicach i Wschodniego Zakładu w Lublinie (węgiel). Spodziewane w kolejnych dniach tego tygodnia przeładunki również powinny być wyższe od średnich dobowych osiąganych przez ten zakład.

Nowe trasy, nowe połączenia, nowe autokary

(PolskiBus.com)

Od 1 października PolskiBus.com zwiększa liczbę połączeń na trasie autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem, Opolem, Krakowem i Rzeszowem oraz wprowadza nową trasę P18 Kraków – Opole – Wrocław. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 26 połączeń każdego dnia na trasie Wrocław – Kraków. Wprowadzenie nowej linii P18 sprawi, że znacznie wzrośnie również liczba kursów realizowanych na trasie Wrocław – Opole – Kraków, gdzie ogólna liczba dostępnych kursów wzrośnie z 3 do 9 (wliczając linię P16). Pasażerowie z Rzeszowa także zyskają dużo większe możliwości planowania podróży, gdyż na trasie Wrocław – Kraków – Rzeszów. Liczba realizowanych połączeń wzrośnie z 2 do 7 dziennie, a na trasie Kraków – Rzeszów z 5 do 10 kursów.

Business Lounge w terminalu A

(Katowice Airport)

Na hali odlotów terminalu pasażerskiego A Katowice Airport został otwarty salonik Business Lounge. Przygotowany został dla osób podróżujących poza strefę Schengen. Salonik otwarty jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 04:00 do 20:00. Klienci saloniku w oczekiwaniu na odlot mogą skorzystać z szerokiej oferty gorących i zimnych napojów, w tym również wyselekcjonowanych napojów alkoholowych oraz słodkich i zimnych przekąsek. Dodatkowo do ich dyspozycji został oddany: bezpłatny internet, telewizja, prasa krajowa i zagraniczna oraz urządzenia biurowe.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak