19.11.2013 ALERT

19 listopada 2013, 10:45 Alert
Alert

ENERGETYKA

Krzysztof Kilian odchodzi z PGE

(PGE)

Krzysztof Kilian złożył w poniedziałek rezygnację z funkcji prezesa Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi Piotrowi Szymankowi – poinformowało PGE w komunikacie.

Ukraina znów kupuje gaz od Rosji

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ukraina i Rosja doszły do kompromisu w sprawie długu gazowego Kijowa – poinformował ukraiński minister energetyki przemysłu węglowego Eduard Stawicki. Dodał, że Naftogaz ponownie kupuje gaz od Gazpromu w ilości od 45 do 90 mln m3 dziennie. Przerwa trwała niecały tydzień. Kijów zapowiadał, że zrezygnuje z zakupów do końca roku. Rosjanie wskazywali, ze nie może tego zrobić bo do zakupów zobowiązuje go umowa gazowa a w magazynach ma zbyt mało surowca, by zaspokoić zapotrzebowanie w zimie.

Ukraina zamierza wziąć udział w realizacji projektu TANAP

(UKRINFORM/SEBASTIAN CIASTOŃ)

Ukraina jest gotowa do udziału w realizacji projektu gazociągu TANAP – poinformował na konferencji prasowej ukraiński minister energetyki, Eduard Stavytsky. Kijów od kilku miesięcy rozważa możliwość ewentualnego udziału w tej inwestycji. Zdaniem Stavytskyego Ukraina mogłaby m.in dzielić koszty projektu oraz odpowiadać za dostarczenie rur do budowy magistrali. W dalszej perspektywie pojawia się także propozycja zintegrowania ukraińskiego systemu przesyłu gazu (GTS) oraz magazynów z gazociągiem TANAP. Kolejnym tematem poruszonym w trakcie konferencji prasowej były kwestie związane z importem gazu skroplonego LNG z Azerbejdżanu. Obecnie trwają prace w grupie roboczej, której zadaniem jest zoptymalizowanie samego projektu.

Norwegia chce uniezależnić się od petrodolarów

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Norwegii Erna Soldberg powiedział, że projekt budżetu zmierzający do ograniczenia aprecjacji korony to pierwszy krok na drodze do uzależnienia jego kraju od ropy naftowej. – Musimy przygotować norweską gospodarkę do uniezależnienia jej od dochodów ze sprzedaży ropy naftowej przy spadku aktywności w tym sektorze – ocenił Solberg. Dodał, że w tym zakresie przyjmuje perspektywę dwudziestoletnią.

INFRASTRUKTURA

Łukasz Boroń złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki

(www.pkp-cargo.pl)

Łukasz Boroń – prezes zarządu PKP Cargo złożył rezygnację z pełnionej przez niego funkcji ze skutkiem natychmiastowym. Przyczyną rezygnacji jest sytuacja osobista. Do czasu wyboru nowego prezesa przez radę nadzorczą spółki pełniącym obowiązki prezesa PKP Cargo będzie Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych. – Dziękuję Łukaszowi Boroniowi za jego wkład w sukces rynkowy PKP Cargo, w szczególności zaś za wysiłek włożony w udany debiut giełdowy spółki – mówi Jakub Karnowski, przewodniczący rady nadzorczej PKP Cargo SA oraz prezes zarządu PKP SA. Zarząd powierzył tymczasowe pełnienie funkcji prezesa zarządu Adamowi Purwinowi, członka zarządu ds. finansowych w PKP Cargo SA.

Kontrakt na zakup 20 nowoczesnych pociągów dla PKP Intercity podpisany

(www.transport.gov.pl)

W zakładach NEWAGu w Nowym Sączu, został podpisany kontrakt na zakup i utrzymanie 20 nowoczesnych pociągów dla PKP Intercity. Umowa, zawarta pomiędzy przewoźnikiem a konsorcjum NEWAG oraz Stadler Polska, opiewa na kwotę ponad 1,6 mld zł. Pasażerowie PKP Intercity skorzystają z komfortowych pociągów w październiku 2015 roku. 70% środków na inwestycję przewoźnik pozyska z Unii Europejskiej. Umowa pomiędzy PKP Intercity a konsorcjum NEWAG i Stadler Polska obejmuje zarówno dostawę 20. elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT), jak i serwis pociągów przez 15 lat. Za same pociągi przewoźnik zapłaci 1 mld 156 tys. zł, natomiast koszty utrzymania przez piętnaście lat to 465 tys. zł.

Pociągi wróciły na wyremontowaną trasę Jelenia Góra – Szklarska Poręba

(www.transport.gov.pl)

Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły podstawowe prace przy modernizacji odcinka linii kolejowej Jelenia Góra – Szklarska Poręba i zgodnie z rozkładem od 16 listopada br. wróciły nią pociągi. Prace objęły modernizację ponad 12 km torów oraz wymianę rozjazdów pomiędzy stacjami w Piechowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Remontowane były obiekty inżynieryjne oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Standard obsługi podróżnych poprawiła przebudowa peronów. Stacje Piechowice i Szklarska Poręba Górna są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Inwestycja umożliwiła skrócenie czasu przejazdu z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby.

Dworzec we Wronkach otwarty dla podróżnych

(www.transport.gov.pl)

Dworzec kolejowy we Wronkach przyjmuje już podróżnych. Obiekt został gruntownie odnowiony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace budowlane trwały niecałe półtora roku. Przebudowa dworca we Wronkach przebiegała pod okiem konserwatora zabytków. Przywrócono historyczny wygląd budynku. Jednocześnie został on przystosowany do nowoczesnej obsługi podróżnych. W ramach modernizacji m.in. ocieplono stropy poddasza, wyremontowano pokrycie dachowe i klatki schodowe, wymieniono stolarkę okienną, wykonano nowe instalacje. Koszt przebudowy wyniósł ponad 2,6 mln zł netto.

PLK SA zakończyły podstawowe prace przy modernizacji odcinka linii kolejowej Jelenia Góra – Szklarska Poręba 

(www.plk-sa.pl)

Prace objęły modernizację ponad 12 km torów oraz wymianę rozjazdów pomiędzy stacjami w Piechowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Remontowane były obiekty inżynieryjne oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Standard obsługi podróżnych poprawiła przebudowa peronów. Stacje Piechowice i Szklarska Poręba Górna są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Inwestycja umożliwiła skrócenie czasu przejazdu z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, a inwestycje PKP PLK na odcinku do stolicy Dolnego Śląska z roku na rok także skracają podróż. Tendencja ta będzie kontynuowana.

Szkolenia pracowników PLK na półmetku

Od października t(www.plk-sa.pl)

Trwają szkolenia z efektywnej komunikacji, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na liniach kolejowych. Do końca tego roku ponad 10 tysięcy dyżurnych ruchu oraz kierowców drezyn i maszynistów pojazdów kolejowych zdobędzie nową wiedzę.

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów PKP Polskich Linii Kolejowych SA dlatego spółka podwoiła ilość szkoleń oraz treningów dotyczących umiejętności pracy w warunkach stresowych. Dotychczas z efektywnej komunikacji, zostało przeszkolonych blisko 6 tysięcy dyżurnych ruchu oraz kierowców drezyn i maszynistów pojazdów kolejowych. W najbliższych dniach szkolenia przejdą pracownicy z Gdyni, Krakowa, Poznania i Sosnowca.

Polska sztuka na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Kilkanaście obrazów znanych polskich artystów mogą oglądać pasażerowie korzystający z Salonu VIP na Lotnisku Chopina w Warszawie. Obrazy udostępnione przez Dom Aukcyjny Abbey House można również kupić. Autorami dzieł prezentowanych na lotnisku są uznani w świecie sztuki współczesnej Stanisław Młodożeniec i Jakub Słomkowski. Ekspozycja obejmuje 11 obrazów namalowanych głównie w latach 2010-12. – Jest nam ogromnie miło, że możemy zaprezentować na Lotnisku Chopina wspaniałe przykłady nowoczesnej sztuki polskiej i promować ją wśród podróżnych z całego świata – nie kryje radości Piotr Nalej, dyrektor Biura Handlowego Lotniska Chopina.

11. rocznica powstania ULC

(www.ulc.gov.pl)

Minęło 11 lat odkąd Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął swoją faktyczną działalność administracyjną, stając się polską władzą lotniczą. Z tej okazji klientom, wszystkim związanym z lotnictwem oraz jego sympatykom kierownictwo i pracownicy urzędu pragną złożyć podziękowania za dotychczasową wspólną pracę na rzecz rozwoju polskiego lotnictwa cywilnego oraz zachęcić do dalszego wspólnego działania. Urząd Lotnictwa Cywilnego został powołany Ustawą 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze. Nowy urząd powstał w miejsce zniesionego Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego oraz departamentu lotnictwa cywilnego Ministerstwa Infrastruktury. Pracownicy obu jednostek stali się pracownikami ULC.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak