22.01.2014 ALERT

22 stycznia 2014, 10:59 Alert

ENERGETYKA

NIK skontroluje gazoport i umowę z Katarem

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, prezes Najwyższej Izby Kontroli zapowiedział kontrolę budowie gazoportu w Świnoujściu oraz umowy na dostawy LNG zawartej przez PGNiG z Qatargasem. Gazeta przypomina, że według wielu ekspertów wynegocjowana kilka lat temu umowa z Qatargasem zawiera cenę zbyt wysoka jak na obecne warunki na europejskim rynku gazu. Według Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, który wypowiedział się w tej sprawie w „Pulsie Biznesu”, renegocjacja kontraktu z Katarczykami będzie jednym z najtrudniejszych zadań nowego zarządu PGNiG. Sprawa ta powinna być według niego załatwiona jednak przez samą spółkę, bez ingerencji w nią polityków.

Ceny energii na Ukrainie wzrosną dwukrotnie

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wynika, że ceny energii elektrycznej na Ukrainie mają wzrosnąć podwójnie ze względu na konieczność modernizacji starych bloków atomowych. Podwyżka cen ma pomóc Kijowowi w spłacie długu wobec EBOiR.

Kraje bałtyckie nie mają pieniędzy na połączenie systemu elektroenergetycznego z Europą

(PRIME/WOJCIECH JAKÓBIK)

Litwa, Łotwa i Estonia chciały odciąć swój system elektroenergetyczny od rosyjskiego i w zamian podłączyć go do sieci europejskiej. Z raportu Komisji Europejskiej wynika jednak, że na taką operację państwa bałtyckie nie mają pieniędzy. Musiałaby ja zatem opłacić Bruksela. Rosjanie proponują w zamian synchronizację systemów europejskiego, bałtyckiego i rosyjskiego. Ambasador Rosji przy UE Wladimir Cziżow ocenia, że takie rozwiązanie będzie bardziej czasochłonne ale tańsze.

Energia wiatrowa dominuje w Hiszpanii

(AFP/TERESA WÓJCIK)

Energia wiatrowa w Hiszpanii po raz pierwszy została w 2013 r. głównym źródłem energii elektrycznej. Wiadomość podała kompania REE zarządzająca siecią przesyłową w tym kraju. Według wstępnych danych tej kompanii za ub.r., wiatr pokrył 21,1 proc. rocznego hiszpańskiego zapotrzebowania na prąd, o 3 proc. więcej niż w 2012 r. Hiszpański operator sieci przesyłowej ocenia, że OZE pokryło 42,4 proc. popytu na prąd w Hiszpanii w ub.r. Największy jednak wzrost produkcji prądu z OZE nastąpił dzięki dużej produkcji hiszpańskich hydroelektrowni. Udział prądu z energii wiatrowej w rynku energii jest jednak tylko trochę większy niż prądu z siłowni jądrowych, który wyniósł 21proc. Hiszpania jest jednym z pionierów energii wiatrowej na świecie, zajmuje czwarte miejsce pod względem mocy zainstalowanej w skali globalnej. Jednakże kompanie produkujące prąd na farmach wiatrowych w ciągu ostatnich lat narzekały na ograniczanie przez państwo wsparcia i dopłat na skutek polityki oszczędnościowej wymuszonej przez kryzys przez energia elektryczna z wiatru staje się coraz mniej opłacalna.

South Stream bez wyłączenia spod reguł trzeciego pakietu

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wiceminister energetyki Rosji Anatolij Janowski poinformował, że South Stream będzie musiał podlegać regułom trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej i nie otrzyma wyłączenia o które walczył w Brukseli. Gazociąg Południowy może w przyszłości pozwolić Rosjanom na przekierowanie do niego tranzytu gazu prowadzonego obecnie przez Ukrainę i Białoruś. Zmniejszy to koszty ekonomiczne i polityczne eksportu surowca do Europy. Janowski zapewnia, że South Stream będzie mógł funkcjonować normalnie w reżimie trzeciego pakietu. Ogranicza on jednak w znaczny sposób pozycję firmy odpowiedzialnej za projekt – Gazpromu w zakresie dostępu do przesyłu, rozdziału właścicielskiego i taryf przesyłowych.

Backloading na stałe?

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

Komisja Europejska planuje wzbogacenie systemu handlu emisjami (ETS) o mechanizm rynkowej rezerwy pozwoleń na emisję, które będą mogły zostać wprowadzone lub wycofane z obiegu w celu manipulacji ceną pojedynczego uprawnienia. Wcześniej kraje członkowskie zgodziły się na jednorazowe wycofanie z obiegu części uprawnień w celu podniesienia ich ceny (backloading). Obecnie jest ona tak niska, że system ETS nie dopinguje inwestorów do łożenia kapitału na energetykę odnawialną, która jest wciąż mniej konkurencyjna w stosunku do konwencjonalnej. Przeciwnicy manipulacji ceną uprawnień wskazują, że to proceder nierynkowy, szkodzący prawdziwej konkurencji w sektorze energetycznym Europy.

Trwa walka o otwarcie eksportu węglowodorów z USA

(OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

W senacie amerykańskim trwa debata nad możliwością otwarcia eksportu węglowodorów z zasobnych złóż łupkowych znajdujących się pod powierzchnią USA. Pomysł forsuje senator Lisa Murkowski (Republikanka z Alaski). Przychyliła się do niego także Izba Handlu pod przewodnictwem Toma Donohue. Do tego momentu rząd USA wydał jedynie 5 pozwoleń na eksport LNG poza kraje z umową o wolnym handlu z Amerykanami. Przeciwnicy otwarcia wskazują, że ubytek surowca na rynku wewnętrznym podniesie ceny energii elektrycznej i obniży rosnącą obecnie konkurencyjność amerykańskiej gospodarki.

Korzystniejsze ceny nafty na świecie – prognoza

(IEA/OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Analitycy Raiffeisen Bank spodziewają się w 2014 r. umiarkowanego wzrostu  cen ropy naftowej do przeciętnego poziomu 115 dol. za baryłkę  ( w 2013 r. – 100 dol. za baryłkę). Prognozowany  wzrost gospodarczy  krajów rozwiniętych będzie stymulować popyt na ropę przy relatywnie słabszym zapotrzebowaniu rynków krajów rozwijających się.  Niedawno osiągnięte porozumienie z Iranem o nuklearnym programie tego państwa nie będzie znacząco wpływać na dostawy ropy naftowej, ponieważ sankcje wobec Teheranu nie zostały uchylone. Co więcej – także w bieżącym roku na światową podaż ropy będą wpływać konflikty regionalne na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii uzupełniają geopolitycznymi uwarunkowaniami  swoją  prognozę analitycy. Zwracają jednocześnie uwagę, że Stany Zjednoczone nie podlegają już negatywnym wpływom tendencji na rynku światowym dzięki „niebywałemu wzrostowi wydobycia ropy z łupków”.  Rynek ropy i szerzej – rynek paliw i energii – w USA stał się zupełnie odrębnym, niezależnym i coraz potężniejszym rynkiem. I nikt chyba jeszcze nie zdaje sobie sprawy jak doniosłe będzie to mieć skutki geopolityczne – oceniają eksperci Raiffeisen Banku.

INFRASTRUKTURA

Komisja Europejska stawia na BIM

(www.pzpb.com.pl)

Z entuzjazmem przyjęliśmy, że parlament UE zadecydował o rekomendowaniu stosowania elektronicznych narzędzi modelujących (BIM) w procesie zamówień publicznych. Parlament UE głosował za wsparciem pakietu reform, które mają być implementowane do dyrektywy zamówień publicznych. Polska będzie miała dwa lata na pełną implementację dyrektywy od czasu publikacji w dzienniku urzędowym UE. Technologia ta może wyeliminować praktycznie wszystkie wady obecnego silnie niewydolnego systemu planowania i realizacji. To ogromna zmiana jakościowa, szacuje się, że stosowanie tej technologii pomaga osiągnąć oszczędności 5-20% szacowanych kosztów, przy zachowaniu planowanych terminów realizacji.

Przetargi na kolejne odcinki trasy WZ w Łodzi

(www.edroga.pl/ZDiT Łódź)

W Łodzi zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na realizację drugiego etapu trasy W-Z. Wartość inwestycji to około 320 mln zł. Prace obejmą dwa odcinki w obie strony od realizowanego obecnie centralnego – od krańcówki tramwajowej na al. Wyszyńskiego do al. Włókniarzy (ponad 4 km) oraz od ul. Kilińskiego do pętli przy al. Ofiar terroryzmu 11 września (10,5 km). – Dzięki tej inwestycji podniesie się standard nie tylko drogowy, ale przede wszystkim tramwajowy – mówił wiceprezydent Radosław Stępień. – Pojawi się nowy układ tramwajowy, nowy układ przystanków i linii. Wprowadzimy też zintegrowany system sterowania ruchem, który obejmie ponad 220 skrzyżowań w całym mieście. Będzie to pierwszy w historii Łodzi system, który odpowiada europejskim standardom inteligentnych systemów transportowych.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska o sytuacji na kolei

(www.mir.gov.pl)

– Szczególnie trudne warunki związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej utrzymują się na obszarze pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Łodzią. W całym kraju utrudnienia w ruchu dotyczą 3 proc. pociągów. Odwołanych zostało 59 składów. Sytuację na bieżąco monitoruje sztab kryzysowy – mówiła wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej z wiceprezesem PKP PLK Andrzejem Pawłowskim. Wicepremier podkreśliła, że pasażerowie są najważniejsi. Dodała, że pasażerowie otrzymają 100 proc. zwrotu kosztów biletów od PKP Intercity, jeżeli opóźnienie przekroczy 2 godziny.

Informacja na temat warunków na kolei

(www.mir.gov.pl)

20 tysięcy pracowników łagodzi skutki wywołane trudnymi warunkami atmosferycznymi. Najpoważniejsze utrudnienia występują w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Na 1400 uruchamianych obecnie pociągów największe opóźnienia dotknęły 35. To ok. 3% wszystkich połączeń. Dla pasażerów na dworcach i w opóźnionych pociągach przewidziano ciepłe napoje i przekąski, w miarę możliwości zapewniana jest komunikacja zastępcza. Zadaniem spółek jest również  bieżące informowanie podróżnych o utrudnieniach. W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, 40 dworców kolejowych zostało udostępnionych dla podróżnych całodobowo. Na wszystkich wytypowanych obiektach wydawane są ciepłe napoje i przekąski dla podróżnych.

CTL Logistics kompleksowo obsłuży EDF

(CTL Logistics)

Kompleksowość oferty i zupełnie nowa usługa związana z obsługą procesu nawęglania – te czynniki zadecydowały o wygraniu przez CTL Logistics dużego pięcioletniego kontraktu na obsługę logistyczną Grupy Energetycznej EDF. W ramach podpisanego pod koniec 2013 roku kontraktu CTL Logistics będzie obsługiwać trzy elektrociepłownie należące do Grupy Energetycznej EDF: EDF Toruń oraz jedną z największych na Pomorzu firm energetycznych – Elektrociepłownie Wybrzeże SA (Gdańska i Gdyńska). Współpraca będzie obejmowała transport kolejowy węgla i kompleksową obsługę bocznic kolejowych wszystkich trzech elektrociepłowni. Nowością w ofercie CTL Logistics jest obsługa procesu nawęglania.

Nowe przepisy dotyczące przewożenia w bagażu kabinowym płynów, aerozoli i żeli

(www.ulc.gov.pl)

Od 31 stycznia będą obowiązywać nowe zasady kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych UE. Zarządzający lotniskiem będzie prowadził kontrolę bezpieczeństwa przy wejściu do strefy zastrzeżonej lotniska przynajmniej:

– płynów, aerozoli i żeli zakupionych w porcie lotniczym lub na pokładzie statku powietrznego zamkniętych w torby zabezpieczone w sposób umożliwiający łatwe stwierdzenie ich naruszenia, w których w widoczny sposób umieszczono odpowiedni dowód potwierdzający ich zakup w części lotniczej lotniska lub na pokładzie statku powietrznego, oraz – płynów, aerozoli i żeli przeznaczonych do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety.

Pasażerowie LOT-u zamówią taksówkę z samolotu

(www.polskasiectaxi.pl)

Pod koniec stycznia LOT we współpracy z Polską Siecią Taxi 19 123 wprowadzi nową usługę dla pasażerów, dzięki której będą mogli oni kupić voucher na taksówkę na pokładzie samolotu. Voucher będzie kosztował 46 zł i upoważni do przejazdu z lotniska do centrum Warszawy i jego okolic. Osoby, które przekroczą kwotę 46 zł będą mogły dopłacić kierowcy gotówką. Pasażerowie będą mogli także zapłacić za voucher kartą płatniczą. Na lotnisku Chopina znajdują się obecnie 4 stanowiska postojów taksówek obsługiwanych przez Sawa Taxi, jednej z korporacji należących do systemu Polska Sieć Taxi 19123. Klienci korzystający z vouchera będą więc mieli do wyboru dostatecznie dużą liczbę taksówek.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak