23.12.2013 ALERT

23 grudnia 2013, 09:36 Alert
Alert

ENERGETYKA

Polscy członkowie zarządu EuroPol Gazu skutecznie wpisani do KRS

(PGNIG)

W Krajowym Rejestrze Sądowym dokonano wpisu uwzględniającego powołanie z dniem 28 listopada br. poprzez Oświadczenie PGNiG, polskich członków zarządu spółki EuRoPol Gaz: Kazimierza Nowaka – Prezesa Zarządu oraz Tomasza Flisa – Wiceprezesa Zarządu – poinformował w swoim komunikacie PGNiG. Zarząd PGNiG w całej sprawie wykazał się skutecznością. Przypominamy, że od 8 listopada odbyło się już pięć walnych zgromadzeń EuRoPol Gazu lub formalnych i nieformalnych prób ich przeprowadzenia. Przedstawiciele Gazpromu uczestniczyli tylko w pierwszym. Na dwóch ostatnich WZA, które w odstępie kilku godzin odbyły się 28 listopada, głosowano uchwały o powołaniu do zarządu dwóch reprezentantów PGNiG. Ponieważ nie uczestniczyli w nich przedstawiciele Gazpromu, opierając się na statucie spółki, PGNiG powołał swoich członków za pomocą oświadczenia. Obie strony miały odmienne zdanie co do tego, czy PGNiG mógł w ten sposób powołać nowych członków zarządu spółki, skoro przedstawiciele Gazprom nie uczestniczyli w poprzedzających je zgromadzeniach. Sprawę rozstrzygnął w końcu warszawski sąd rejonowy.

W 2014 roku Ukraina będzie nadal zmniejszać wolumen gazu zakupionego z Rosji

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Wiceminister i były minister energetyki Ukrainy Jurij Bojko zadeklarował, że jego kraj zamierza nadal zmniejszać ilość gazu kupowanego od Rosjan. Zapowiedział, że wolumen zmniejszy się o około 10 procent, głównie ze względu na wzrastające wydobycie krajowe.

SOCAR podpisał porozumienie ws. kupna akcji DESFA

(NEWS.AZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Azerska firma naftowa SOCAR poinformowała o podpisaniu porozumienia w sprawie kupna 66 procent akcji greckiej firmy dystrybuującej gaz ziemny DESFA. Azerowie porozumieli się w tej sprawie z Greckim Funduszem Zarządzania Własnością Państwową, który prowadzi szeroko zakrojoną prywatyzację, z której środki mają pomóc w walce z dziurą budżetową. Dokument wejdzie w życie po ratyfikacji przez organa antymonopolowe Komisji Europejskiej.

Gazprom uruchomił wydobycie ropy naftowej w Arktyce

(THE MOSCOW TIMES/RBC/UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rosyjski gigant gazowy poinformował, że na platformie wiertniczej Prirazłomnaja, której pracę próbowali zablokować aktywiści Greenpeace, z prawie dziesięcioletnim opóźnieniem rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej. Moskwa ocenia, że surowce arktyczne mają dla niej znaczenie strategiczne. Według wyliczeń Rosjan złoża z których wydobywają ropę naftową pracownicy platformy mogą wynosić nawet 71,96 mln ton. Pierwszy transport surowca jest zaplanowany na pierwszy kwartał nowego roku. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł ekologów przed kolejnymi akcjami w Arktyce. Ocenił, że zatrzymanie trzydziestu aktywistów w więzieniu zakończone ich amnestią po kilku miesiącach powinno być lekcją dla kolejnych śmiałkow, którzy zdaniem Putina, powinni raczej szukać sposobów na zmniejszenie ryzyka poszukiwań dla środowiska niż „robić hałas”. Greenpeace wydał oświadczenie, w którym ocenia, że rozpoczęcie wydobycia to „ciemny dzień dla Arktyki”. Aktywiści obawiają się, że stara technologia stosowana na platformie może spowodować wyciek ropy naftowej na cennych przyrodniczo obszarach na których się ona znajduje.

W Australii rozpoczyna się wydobycie gazu łupkowego

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/TERESA WÓJCIK)

Australijska firma energetyczna Santos poinformowała 19 grudnia br., że pierwszy komercyjny odwiert gazu łupkowego Moomba-1 w basenie Cooper przynosi bardzo dobre wyniki. Osiągnięto poniżej 1 mln metrów sześc. gazu dziennie. Test produkcyjny tego odwiertu trwał ponad tydzień. Basen Cooper jest uważany za najbardziej obiecujący na kontynencie australijskim. Energy Information Administration (EIA – urząd informacji energetycznej USA) oceniła w 2011 r., że potwierdzone, technicznie wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Australii mogą sięgać 10,5 bln metrów sześc. Australijskie złoża zlokalizowane są w czterech basenach w Perth, Canning, Cooper i Maryborough.

Argentynę czeka rewolucja łupkowa

(Gas & Oil Aleksander’s/AFP/TERESA WÓJCIK)

Argentyna według oceny z ostatniego raportu amerykańskiej Energy Information Administration (EIA – urząd informacji energetycznej podległy Departamentowi Energetyki USA) może mieć trzecie pod względem wielkości na świecie rezerwy gazu i ropy z łupków. Za Chinami i Stanami Zjednoczonymi.  Argentyńskie złoża mogą kryć nawet 22, 7 bln metrów sześc. gazu oraz 27 mld baryłek ropy łupkowej. Argentyński koncern naftowy YPF w ciągu najbliższych 5 lat zamierza zainwestować 12 mld dol. w poszukiwania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów.YPF powstał w 1922 r., jako firma państwowa zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem paliw oraz transportem, rafinacją i marketingiem produktów gazowych i naftowych.  Został sprywatyzowany w 1993 r. i połączony w 1999 r. z hiszpańską firmą Repsol SA.  Z inicjatywy prezydenta Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner w 2012r. nastąpiła renacjonalizacja 51 proc. udziałów YPF. Dlatego inwestycyjne decyzje YPF są efektem dążenia władz Argentyny do uzyskania samodzielności energetycznej oraz znaczącego ożywienia gospodarki.  Według szacunków najbardziej obiecujące są złoża w basenie Vaca Muerta na południu kraju. W lipcu br amerykański Chevron podpisał z YPF umowę dotyczącą wspólnej eksploatacji gazu łupkowego w Argentynie. Kontrakt wart jest 1,6 mld dolarów. Chevron w najbliższym czasie planuje wykonać w rejonie Vaca Muerta przynajmniej trzy odwierty poszukiwawcze.

INFRASTRUKTURA

Ruszył drugi etap przetargu na II jezdnię obwodnicy Gorzowa Wlkp.

(www.gddkia.gov.pl)

Rozpoczął się drugi etap przetargu na II jezdnię obwodnicy Gorzowa Wlkp. Spośród 19. firm, biorących udział w pierwszym etapie, zakwalifikowało się 18. wykonawców. Czas na składanie ofert, tak jak w przypadku obwodnicy Międzyrzecza, upływa 31 stycznia 2014 r. Powstająca ekspresowa droga S3 stanowi fragment trasy międzynarodowej E65, leżącej w transeuropejskim korytarzu transportowym. S3 poprowadzi południkowo od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin na północy, wzdłuż zachodniej granicy kraju do granicy z Czechami. Za pośrednictwem linii promowych zapewni najkrótsze bezpośrednie połączenie południowej Skandynawii z północnymi Czechami oraz Pragą.

Nowe oblicze stacji w Pyskowicach

(www.plk-sa.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA, w ramach rewitalizacji linii kolejowej łączącej Bytom z Wrocławiem na odcinku Paczyna – Toszek – Błotnica Strzelecka ukończyły modernizację dwóch  peronów na stacji w Pyskowicach. Linia Bytom – Wrocław na odcinku Pyskowice – Toszek – Błotnica Strzelecka jest linią zelektryfikowaną, dwutorową, magistralną, znaczenia państwowego. Stanowi fragment najkrótszego połączenia kolejowego Wrocławia z Katowicami. Zakończenie całej inwestycji planowane jest do końca 2014 r. Szacunkowa wartość prac wykonanych w tym roku to ok. 31 mln zł netto. Zadanie jest sfinansowane ze środków budżetowych.

Stacja Tunel zmodernizowana

(www.plk-sa.pl)

Zmodernizowane tory, sieć trakcyjna, peron z wiatami dla podróżnych i monitoringiem oraz nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym, podniosą komfort podroży i poziom bezpieczeństwa na trasie Warszawa-Kraków. PKP PLK SA zrealizowały inwestycję obejmującą przebudowę układu torowego w stacji Tunel i poprawę obsługi podróżnych. Nowy układ torów pozwoli na szybszy i płynniejszy przejazd pociągów przez stację. Wymieniono około 6 km torów, sieć trakcyjną i zamontowano 16 rozjazdów. Kolejarze dysponują też nowoczesnymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym. Koszt inwestycji, wykonanej przez PRK w Krakowie SA to ponad 42 mln zł.

Dworzec w Kluczborku otwarty dla podróżnych

(www.pkpsa.pl)

Elegancka ceglana elewacja z poddanymi renowacji malowidłami, zmodernizowana przestrzeń obsługi podróżnych, poprawa bezpieczeństwa i dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych – to tylko niektóre z efektów zakończonej przebudowy dworca w Kluczborku. Został on udostępniony podróżnym. Po półtorarocznej inwestycji pochodzący z końca XIX w. dworzec odzyskał swój historyczny blask, stające się jednocześnie miejscem przyjaznym dla podróżnych. Kompleksowa przebudowa obiektu objęła budynek główny i plac przed dworcem. Podczas jej trwania metamorfozę przeszła elewacja budynku, która została wyczyszczona i odrestaurowana z dbałością o detale architektoniczne.

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc państwa dla projektu EIC Premium

(www.intercity.pl)

Komisja Europejska opublikowała decyzję, w której uznała, że finansowanie publiczne w wysokości 93 mln euro na zakup polskiego Pendolino dla PKP Intercity jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Jak poinformowała Komisja Europejska, projekt zakupu pociągów ma na celu zwiększenie potencjału kolejowego transportu pasażerskiego oraz ma się przyczynić do poprawy spójności terytorialnej w Polsce oraz dostępności poszczególnych regionów. Komisja stwierdziła, że przedsięwzięcie zwiększy spójność w UE i przyczyni się do osiągnięcia celów w zakresie transportu, nie zakłócając konkurencji. Decyzja Komisji dotyczy zgodności projektu z unijnymi zasadami pomocy publicznej.

interREGIO 2014: nowy rozkład jazdy, nowe możliwości

(www.przewozyregionalne.pl)

W obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej kolejowym rozkładzie jazdy znajduje się około 70 znanych i chętnie wybieranych przez podróżnych pociągów interREGIO. Nowością są nie tylko nowe relacje, ale również bardzo atrakcyjne oferty promocyjne. Bilety na wybrane połączenia będą dostępne nawet za złotówkę! Pasażerów Przewozów Regionalnych z pewnością ucieszą także kolejne miejscowości, które pojawią się na mapie połączeń interREGIO busów. Pociągi interREGIO po raz pierwszy wyjechały na trasy w 2009 roku. To idealna propozycja dla pasażerów przemierzających dłuższe odległości, którzy – dokonując wyboru środka transportu – biorą pod uwagę przede wszystkim cenę i godziny kursowania.

Szlachetne serca pracowników to świąteczna paczka

(www.przewozyregionalne.pl)

W tym roku chcąc wspomóc tych co mają mniej, pracownicy Łódzkiego Zakładu Przewozów Regionalnych przygotowali świąteczną paczkę pod choinkę dla podopiecznych jednego z Rodzinnych Domów Dziecka w Łodzi. Ogromna paczka nie mogła pomieścić wszystkich podarków, tak wielkie są serca naszych pracowników. Dzieciaki oprócz  przyborów szkolnych otrzymają słodycze i co najważniejsze świąteczne prezenty np.: gry, zabawki, książki, koszulki, dla starszych dziewczynek znalazły się nawet kosmetyki.

Super nowoczesny EZT Impuls wyrusza na trasę Rzeszów – Przemyśl

(www.przewozyreginalne.pl)

W Podkarpackim Zakładzie odbyło się uroczyste przekazanie przez Marszałka Województwa Podkarpackiego super nowoczesnego, trójczłonowego, elektrycznego zespołu trakcyjnego EZT Impuls 36WE. Skład ten nosi imię kard. Adama Kozłowieckiego, znanego misjonarza pracującego głównie w Zambii, pochodzącego z Podkarpacia. EZT Impuls w trasę wyruszył w dniu wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, tj. 15 grudnia 2013 r. i będzie obsługiwał 6 połączeń, m.in. nowy przyspieszony pociąg REGIO „Niedźwiadek” kursujący w relacji: Rzeszów Gł. – Przemyśl Gł. – Rzeszów Gł. EZT Impuls 36WE wyprodukowany przez NEWAG oferuje 170 miejsc do siedzenia, maksymalna prędkość eksploatacyjna 160 km/h.

Arriva RP rozpoczęła przewozy na nowych liniach w województwie kujawsko – pomorskim

(www.arriva.pl)

Spółka Arriva RP, jedyny prywatny pasażerski przewoźnik w Polsce, rozpoczęła realizację nowych zadań przewozowych na liniach zelektryfikowanych w woj. kujawsko-pomorskim. Przewoźnik został wyłoniony w ramach postępowania przetargowego we wrześniu 2012 r. Na oficjalne rozpoczęcie zadań na nowych liniach Arriva zaprosiła gości na przejazdy pociągami w relacji Włocławek – Toruń, porannym – pierwszym uruchomionym w nowym kontrakcie oraz przedpołudniowym. Po przyjeździe pociągu na stację Toruń Główny, odbyło się uroczyste spotkanie w którym udział wzięli licznie przybyli goście, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Miasta Torunia, firm współpracujących.

Kolej na dostępność

(www.utk.gov.pl)

W I kwartale 2014 r. Fundacja Widzialni w porozumieniu z prezesem UTK po raz kolejny dokona audytów dostępności stron internetowych przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury oraz internetowych wyszukiwarek połączeń. Podstawą badania będą wytyczne WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) 2.0 opracowane przez międzynarodowe Konsorcjum W3C. Dokument rekomendowany przez Europejską Agendę Cyfrową i projekt Rozporządzenia w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności jest zbiorem wytycznych dla twórców stron internetowych. Zastosowanie rekomendacji gwarantuje dostępność serwisu dla użytkowników, w tym niepełnosprawnych z dysfunkcjami motorycznymi i sensorycznymi.

Decyzje Prezesa UTK zastępujące umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej będącej w zarządzie PKP PLK S.A. na rozkład jazdy pociągów 2013/2014.

(www.utk.gov.pl)

Prezes UTK wydał decyzje zastępujące umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej pomiędzy PKP PLK S.A. oraz czterema pasażerskimi przewoźnikami kolejowymi (Przewozy Regionalne sp. z o.o., PKP Intercity S.A., Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o., Arriva RP Sp. z o.o.), którzy w trakcie negocjacji z zarządcą infrastruktury nie osiągnęli porozumienia co do wszystkich postanowień umów o świadczenie usług o udostępnienie infrastruktury kolejowej do przewozu osób w rozkładzie jazdy pociągów 2013/2014. Od decyzji prezesa UTK zastępujących umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej Stronom przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowy rozkład jazdy 2013/2014

(www.utk.gov.pl)

W związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy pociągów na sezon 2013/2014 pracownicy UTK monitorowali na terenie całego kraju sposób jego wprowadzenia przez przewoźników i zarządców infrastruktury. Z meldunków otrzymywanych z oddziałów terenowych UTK wynika, że nie odnotowano szczególnych przypadków naruszenia praw pasażerów, a wdrażanie nowego rozkładu jazdy przebiegało (i przebiega) sprawnie. Nasi inspektorzy szczególna uwagę zwrócili na działalność przewoźnika Arriva RP Sp. z o.o. w związku z rozszerzeniem działalności w nowym rozkładzie jazdy (woj. kujawsko-pomorskie). Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Manewry „ Kibice 2013” współpraca Policji, Straży Pożarnej i Straży Ochrony Kolei

(www.utk.gov.pl)

Na stacji Pustków-Kochanówka odbyło się spotkanie w związku z ćwiczeniami dowódczo-sztabowymi Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Do udzialu w ćwiczeniach zaproszono przedstawicieli Urzędu Transportu Kolejowego – inspektorów UTK z oddziału w Krakowie.

Zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróży to zadanie, które stoi zarówno przed Strażą Ochrony Kolei, jaki i przed Policją oraz Strażą Pożarną . Manewry  „Kibice 2013” polegały na właściwym przygotowaniu i doskonaleniu taktyki zabezpieczenia przejazdów transportem kolejowym zorganizowanych grup kibiców. Pod uwagę wzięto również wszystkie wydarzenia mogące zajść także na dworcach, rampach, przejściach przez tory i bocznice kolejowe .

Działania kontrolne prezesa UTK w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego

(www.utk.gov.pl)

W 2013 roku prezes Urzędu Transportu Kolejowego zintensyfikował działania nadzorcze w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce. Od stycznia do listopada 2013 roku prezes UTK wykonał 1021 kontroli i działań sprawdzających w zakresie bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Na podstawie wyników działań nadzorczych, we wskazanym powyżej okresie czasu, prezes UTK wydał łącznie 1453 zalecenia pokontrolne, z czego do dnia dzisiejszego podmioty rynku kolejowego wykonały ponad 1120, a pozostała ich część jest w trakcie realizacji.

300 tys. pasażerów w 80 dni

(www.modlinairport.pl)

Od 30 września br., czyli od wznowienia operacji lotniczych przez Ryanaira do 18 grudnia włącznie, obsłużyliśmy ponad 300 tys. pasażerów i 2 146 operacji lotniczych. Szacujemy, że do końca 2013 r. przewiezionych zostanie jeszcze ok. 35-36 tys. podróżnych. Oznacza to, że rok 2013 zamknie się w liczbie ok. 337 tys. pasażerów, którzy podróżowali z/do Lotniska Warszawa/Modlin. Od 15 lipca 2012 do 18 grudnia 2013 przez port przewinęło się łącznie 1 158 845 pasażerów. Gdyby nie 9-miesięczna przerwa, lotnisko obsłużyłoby w 2013 r. ponad 1,4 mln podróżujących. W przyszłym roku spodziewamy się 1,6 mln pasażerów.

Rusza kolejny etap rozbudowy Portu Lotniczego Gdańsk.

(www.airport.gdansk.pl)

Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk podpisał umowę na rozbudowę Nowego Terminalu Pasażerskiego T2 o część przylotową. Obecny obiekt zostanie przedłużony o kolejne 60 m swojej długości w kierunku zachodnim. Nowo dobudowana część terminalu połączona będzie ze stacją PKM na poziomie pierwszego piętra. Dodatkowo od strony płyt postojowych, obiekt wyposażony zostanie w kolejne rękawy pasażerskie, których po zakończonej rozbudowie będzie w sumie pięć. – Już latem 2015 r. wszyscy pasażerowie przylatujący na nasze lotnisko, obsługiwani będą w nowym terminalu – powiedziała Marzenna Krefft, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Spotkanie kierownictwa ULC z przedstawicielami polskich przewoźników lotniczych

(www.ulc.gov.pl)

Odbyło się spotkanie kierownictwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z przedstawicielami polskich przewoźników lotniczych. Spotkanie miało na celu przedyskutowanie obecnej sytuacji rynkowej oraz przedstawienie aktualnego kierunku legislacji krajowej z zakresu rynku transportu lotniczego. Wiceprezes ULC Piotr Kasprzyk podkreślił wagę wprowadzenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) w organizacjach lotniczych oraz konieczność traktowania tej implementacji priorytetowo przez kierownictwa organizacji. Poinformował również o pracach Urzędu nad projektem założeń zmian w ustawie Prawo lotnicze dotyczących funkcjonowania przewoźników lotniczych.

Porozumienie o zmianie funkcjonowania Zespołu ds. dobrowolnego zgłaszania informacji nt. bezpieczeństwa lotów

(www.ulc.gov.pl)

Zostało podpisane porozumienie w sprawie miejsca funkcjonowania Zespołu do spraw dobrowolnego i poufnego systemu zgłaszania informacji mających wpływ na bezpieczeństwo lotów w lotnictwie cywilnym. Zgodnie z zawartym porozumieniem Zespół będzie funkcjonował przy Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w siedzibie ministra transportu. Celem przedmiotowego porozumienia jest zapewnienie jak największej niezależności Zespołu, który zajmuje się analizowaniem informacji o zaobserwowanych w lotnictwie cywilnym nieprawidłowościach, które nie wymagają obowiązkowego zgłaszania, ale które zgłaszający odczuwa jako bieżące lub potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa lotów.

Świąteczne niespodzianki od KLM

Nowa usługa KLM Wannagives

(Air France KLM)

Nie było czasu na pożegnanie na lotnisku, zbliżają się: ważna rocznica, urodziny bliskiej osoby lub Święta Bożego Narodzenia? Serwis KLM Wannagives umożliwia obsypywanie prezentami ukochane osoby i to w całkiem nietypowy sposób. Pięknie zapakowany podarek wręczy obsługa samolotu na wysokości ponad 9 km ponad ziemią lub KLM dostarczy go bezpośrednio do domu. Mile zaskoczyć można wszystkich podróżujących na trasach międzykontynentalnych z wylotem z Amsterdamu lub na dłuższych trasach europejskich. Za prezenty można płacić zarówno w euro, jak i milami nagrodowymi zebranymi w programie lojalnościowym Flying Blue.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak