26.09.2014 ALERT

26 września 2014, 09:57 Alert

ENERGETYKA

KGHM i ZCh Police zwycięzcami rankingu TSR Złota Akcja

(MINISTERSTWO SKARBU PAŃSTWA)

– Gratuluję zarządom ZCh Police i KGHM, skutecznego budowania wartości spółek, z korzyścią dla akcjonariuszy. Wartość całego pakietu akcji spółek z udziałem Skarbu Państwa notowanych na warszawskiej giełdzie wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat o ponad 55% i dziś wynosi ponad 100 mld zł – powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP po wręczeniu nagród zwycięzcom rankingu w kategorii „Najlepsza spółka z udziałem Skarbu Państwa”. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest dwadzieścia spółek, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Spółki te mają bardzo istotny wpływ na kapitalizację warszawskiej giełdy, dlatego Biznes.pl przyznał jako nagrody specjalne statuetki dla najlepszych spółek z portfela MSP.Zakłady Chemiczne Police, które jako część Grupy Azoty w ciągu ostatnich 3 lat, zwiększyły zyski swoich akcjonariuszy o 230 proc. Drugą nagrodę otrzymał KGHM Polska Miedź, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zyski dla akcjonariuszy o 754 proc. TSR – to ranking dotyczący spółek z GPW, oparty na amerykańskiej metodzie, związanej z budowaniem wartości firmy dla akcjonariuszy (VBM).

Statoil wstrzymał wydobycie na polu Aasgard na Morzu Norweskim

(REUTERS/RIGZONE/AFP/TERESA WÓJCIK)

W Oslo poinformowano wczoraj, że norweski Statoil wstrzymał produkcję na polu  Aasgard na Morzu Norweskim. Powodem jest zła pogoda. Wznowienie wydobycia jest oczekiwane w niedzielę, zgodnie z prognozą poprawy pogody – powiedział wczoraj mediom Morten Eek rzecznik Statoil. Statoil tymczasowo przeniósł 310 osób z platform wydobywczych nie tylko z Aasgard, ale częściowo również z pól Statfjord i Norne. Jednak koncern nie spodziewa się spadku wydobycia z powodu tej krótkiej przerwy – dodał rzecznik Eek.

Węgry zatrzymują rewersowy przepływ gazu na Ukrainę

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował pb.pl, FGSZ, węgierski operator systemu przesyłu gazu, wstrzymał na nieokreślony czas dostawy gazu na Ukrainę.  Przesył gazu został wstrzymany 25 września o godzinie 18:00. FGSZ tłumaczy swoją decyzję znacznym wzrostem popytu wewnętrznego, który przekroczył średnie zapotrzebowanie z ostatnich dni, nie podając jednocześnie przyczyn nagłego zwiększenia zapotrzebowania na gaz – czytamy w pb.pl.

Unia Europejska na razie utrzyma sankcje

(REUTERS/OILPRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Reutersa, Unia Europejska najprawdopodobniej utrzyma sankcje (w dużej części dotyczące sektora naftowego) przeciwko Rosji na spotkaniu Rady Europejskiej zaplanowanym na przyszły tydzień. Eurokraci będą obserwować postępy planu pokojowego dla Ukrainy. Dyplomaci zachodni dopuszczali rezygnację z sankcji w razie deeskalacji napięcia nad Dnieprem. Tymczasem zawieszenie broni między Ukrainą a Rosją jest systematycznie łamane przez siły terrorystów atakujących wojsko ukraińskie. Źródła Reutersa wskazują, że utrzymanie sankcji będzie miało także znaczenie dla jedności krajów Unii Europejskiej w obliczu napięcia w relacjach z Rosją. Część krajów jak Słowacja i Węgry krytykowało politykę Brukseli wobec Moskwy. Firmy rosyjskie obłożone sankcjami zwróciły się o pomoc do Kremla. Chodzi o dofinansowanie oraz zmiany prawne, które pozwolą im utrzymać współpracę z zachodnimi partnerami pomimo sankcji. To postulowana przez Gazprom i Rosnieft zgoda na przekazywanie koncesji spółkom-córkom, które w imieniu spółek-matek kontynuowałyby prace z zachodnimi partnerami na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji.

G7 liczy na sukces rozmów KE-Ukraina-Rosja

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 wyrazili nadzieję, że rozmowy Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji w sprawie dostaw gazu nad Dniepr zakończą się sukcesem i pomogą zażegnać kryzys ukraiński. – Jesteśmy zgodni w oczekiwaniu, że rozwiązanie tego kryzysu musi uwzględniać prawo międzynarodoweo oraz suwerenność, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy – można przeczytać w oświadczeniu Grupy.

W październiku decyzja inwestycyjna w prawie Baltic LNG

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom zakończył analizę opłacalności ekonomicznej budowy terminala LNG w Obwodzie Leningradzkim. W październiku ma zapaść decyzja inwestycyjna. Rosjanie rozważają nadal ostateczną lokalizację obiektu oraz wybór technologii.

Total: Zachodnie sankcje uderzą w poszukiwania ropy łupkowej na Syberii

(GAZLUPKOWY/CIRE)

Jak poinformował gazlupkowy.pl, według francuskiego Totala sankcje wymierzone w rosyjski sektor naftowy mogą zatrzymać prace badawcze za ropą łupkową na Syberii. Total poinformował, że zachodnie sankcje będą miały wpływ na podjecie decyzji o wstrzymaniu dalszych prac nad prowadzonym wspólnie z Łukoilem projektem rozpoznania złóż ropy łupkowej na Zachodzie Syberii. Serwis przypomina, że sankcje USA i UE ograniczają możliwość finansowania i pozyskiwania technologii dla rosyjskich projektów energetycznych, w tym inwestycji w złoża łupkowe, których wielkość w Rosji szacowana jest przez amerykański Departament Energii na 75 mld baryłek.

Jewtuszenkow pozostał w areszcie domowym, a rubel traci na wartości

(ITAR TASS/AFP/TERESA WÓJCIK)

Moskiewski sąd orzekł wczoraj, że oligarcha Władimir Jewtuszenkow pozostanie w areszcie domowym do 16 listopada br. Po tej decyzji kurs rubla spadł na giełdzie moskiewskiej, a wzrósł światowy kurs dolara.  O godz. 16,40 wczoraj, rubel stracił 33 kopiejki i wyniósł 38,48 rubli za dolara, przy jednoczesnym osłabieniu o 19 kopiejek wobec euro – do 48,96 rubli za euro. Dolar i euro na wczorajszej sesji na moskiewskiej giełdzie przekroczyły psychologiczną granicę odpowiednio 38,5 rubli i 49 rubli. Analitycy w Moskwie ocenili, że presję na walutę rosyjską wywierają od pewnego czasu spadek cen ropy na rynkach światowych i wzrost wartości dolara. Ewentualne odreagowanie rubla mogłoby nastąpić dzięki poprawie sytuacji geopolitycznej i uspokojeniu nerwowych nastrojów na giełdach światowych – ocenił ekspert moskiewski  Iwan Kopejkin.  Jego zdaniem poprawa kursu rubla może nastąpić przede wszystkim, jeśli USA i Unia Europejska wycofają sankcje przeciwko Rosji. Analityk Rosbanku, Jewgeniji Koszelew szacuje, że wzmocnienie rubla w stosunku do dolara może nastąpić ciągu najbliższych tygodni, jeśli dzisiejsze spotkanie trójstronne Komisji Europejskiej i Rosji w sprawie gazu dla Ukrainy zakończy się sukcesem. W takiej sytuacji otwiera się szansa na zniesienie sankcji przeciw Rosji i umocnienia rubla wobec dolara do poziomu 37, 50 rubla za dolar. Jednakże Kirył Siczew z Departamentu Analiz Banku Zenit ostrzega, że obecnie rosną zagrożenia dla rubla. – Uspokojenie sytuacji na Ukrainie jest bardzo niepewne, trwa spadek popytu na wszystkie bardziej ryzykowne aktywa na rynkach światowych, w tym przede wszystkim na surowce energetyczne. Jest powszechne przekonanie o bardzo słabych średniookresowych perspektywach gospodarki rosyjskiej. Wraz z końcem okresu rozliczeniowego, na początku przyszłego tygodnia, waluta rosyjska straci także lokalne czynniki wzrostu i znajdzie się wyłącznie pod presją światowych rynków – ostrzega Siczew. Sytuację może pogorszyć przejęcie udziałów Sistemy w firmie naftowej Basznieft należącej do wspomnianego Jewtuszenkowa. Analitycy już okrzyknęli sprawę Jukosem bis i porównują spodziewane przejęcie udziałów Basznieftu przez Rosnieft z podobną operacją przeprowadzoną przeciwko firmie Michaiła Chodorkowskiego.

Rouhani: Iran gotów do przyjęcia centralnej roli w europejskim sektorze gazowym

(WOJCIECH JAKÓBIK)

Zgodnie z sygnałami rejestrowanymi przez BiznesAlert.pl od kilku miesięcy, Iran po raz kolejny wyraził gotowość do odgrywania większej roli w europejskim sektorze gazowym. Pierwszy raz wypowiedział się na ten temat polityk tak wysokiego szczebla. Podczas wizyty w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezydent Hassan Rouhani powiedział, że jego kraj „może być bezpiecznym centrum dostaw surowca dla Europy”. Irańczycy dysponują drugimi rezerwami gazu ziemnego na świecie. Krajowy sektor jest jednak niedoinwestowany, dlatego Teheran liczy na wejście zachodniego kapitału, jeśli sankcje Zachodu wprowadzone przeciwko temu krajowi w obawie przed budową bomby atomowej, zostaną zniesione. Taka szansa pojawi się na koniec listopada, gdy zakończą się negocjacje w formacie P5+1 i Iran. Otwarcie dostaw z Iranu mogłoby zmniejszyć zależność Europy od importu z Rosji. Więcej w analizie: Iran – miecz na bliskowschodni węzeł gordyjski. Problemem mogą być relacje Teheranu z Moskwą. Z analizy portalu OilPrice.com wynika, że Irańczycy mogą wymieniać swoją ropę naftową za dobra i know how z Rosji niezbędne do budowy nowej elektrowni atomowej w Buszehr. Dzięki ropie z Iranu Rosja będzie mogła zrealizować dostawy do Chin i Indii bez zwiększania produkcji surowca, co byłoby trudne, biorąc pod uwagę sankcje Zachodu przeciwko jej sektorowi naftowemu. Tymczasem Iran mógłby dzięki powyższej wymianie przekierować środki finansowe potrzebne do uzyskania dóbr, które otrzyma od Rosji na inne cele, jak zmniejszanie negatywnego wpływu zachodnich sankcji na jego gospodarkę. W listopadzie okaże się, jaką drogę wybierze Iran.

Petronas może wycofać się z projektu LNG w Kanadzie

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Reuters informuje z Kuala Lumpur,  że malezyjski państwowy koncern paliwowy Petroliam National (Petronas) zapowiedział wczoraj, że może wycofać swój wkład 10 mld dol. w projekt skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kanadzie ze względu na wprowadzanie w tym państwie nowego niekorzystnego systemu opodatkowania. Rzecznik Petronas potwierdził wypowiedź w tej sprawie prezesa koncernu Szamsula Abbasa w wywiadzie dla Financial Times. Jednak rzecznik dodał, że nie jest jeszcze pewne czy Petronas będzie chciał podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną do końca tego roku. Wywiad z Abbasem w FT ukazał się przed wizytą prezesa malezyjskiego koncernu paliwowego w Kanadzie. Petronas, który rozpoczął intensywne inwestycje zagranicą, aby umocnić swoją pozycję na rynku krajowym, w 2012 r. nabył aktywa kanadyjskiej firmy Progress Energy Resources w 2012 roku za około 5 mld dol. Umożliwiło to malezyjskiemu koncernowi ewentualną produkcję LNG z gazu łupkowego w północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej. Petronas zamierzał też zainwestować w terminal, aby dostarczać LNG na chłonne rynki Azji. Jednak prezes koncernu powiedział agencji Reuters, że musi mieć pewność, że te inwestycje będą opłacalne. Tymczasem kanadyjska polityka podatkowa zmierza w odwrotnym kierunku. Brak jest stabilności prawnej i podatkowej, kanadyjski krajobraz nie sprzyja inwestycjom w LNG.

Samolot z napędem solarnym wystartuje w lot dookoła świata z Abu Dhabi

(BLOOMBERG/BBC/AFP/TERESA WÓJCIK)

Szwajcarski samolot „Solar impuls 2″, wyposażony w napęd solarny wystartuje w lot dookoła świata z Abu Dhabi. Start przewidywany jest w marcu 2015 r. – zapowiedział wczoraj producent energii odnawialnej Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Będzie to pierwszy samolot z napędem solarnym, który dokona próby lotu dookoła kuli ziemskiej. Konstruktorzy samolotu „Solar impuls 2”  mają nadzieję, że lot potrwa od czterech do pięciu miesięcy z międzylądowaniami. Prąd dla silników samolotu będzie wytwarzać 17,2 tys. fotoelektrycznych baterii słonecznych, umieszczonych na skrzydłach samolotu o rozpiętości 72 metry. Ten model samolotu na napęd solarny jest udoskonaloną i większą wersją wcześniejszego, jednoosobowego prototypu, który odbył lot pięć lat temu. Konstruktorzy uważają, że lot tego typu samolotu solarnego teoretycznie może trwać nieograniczenie długo.

Brent poniżej $97. Samoloty USA zbombardowały rafinerie w Syrii

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK BBC/BLOOMBERG/AP/TERESA WÓJCIK)

Ze względu na dużą podaż ropy naftowej na światowych rynkach, która przezwyciężyła wpływ na cenę związany z napięciem na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, baryłka Brent na listopad kosztowała 96,96 dolara. Spadku nie powstrzymała nawet decyzja Francji o włączeniu się w bombardowania oddziałów bojowników Państwa Islamskiego. Samoloty USA i sił sojuszniczych wczoraj zbombardowały 12 rafinerii znajdujących się w rękach ekstremistów Państwa Islamskiego. W akcji wzięły udział bombowce Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W bombardowaniu na terenie wschodniej Syrii zabitych zostało 14 ekstremistów i 5 osób cywilnych. Dowództwo sił USA poinformowało, że zniszczone rafinerie przynosiły Państwu Islamskiemu ponad 2 mln dol. dochodów dziennie. Akcja bombowców to realizacja zapowiedzi prezydenta Baracka Obamy, że Stany Zjednoczone zniszczą „sieć śmierci” Państwa Islamskiego.

INFRASTRUKTURA

List organizacji gospodarczych do Premier Ewy Kopacz w sprawie propozycji zmian gospodarczych w kraju

(Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego)

Kilkanaście organizacji tworzących Unię Rynku Budowlano-Inwestycyjnego (URBI) wystosowało list do pani premier o wprowadzenie trzech prostych zmian w systemie. „Proponujemy rozwiązania, które nie wymagają nowych ustaw, lecz jedynie Pani decyzji, które można podjąć w pierwszych dniach sprawowania rządów. Nie ma wątpliwości, że zyskamy na tym wszyscy, jeżeli obligatoryjnie: 1. rozprawy w sądach będą odbywały się w trybie dzień po dniu; 2. instytucje rządowe będą w pierwszej kolejności korzystać z arbitrażu w przypadku sporów z przedsiębiorstwami; 3. zostanie wprowadzona do umów budowlanych wykonywanych dla rządu zasada równego podziału ryzyk pomiędzy stronami. Wprowadzenie tych i innych zmian przez Panią Premier oznacza lepszą jakość rządzenia Polską, które jest dobre dla rozwoju naszej gospodarki.

Z S17 prosto do Lublina

(GDDKiA)

Kierowcy korzystają już z trzech odcinków drogi ekspresowej S17 na terenie województwa lubelskiego. Oddano do użytku trasę pomiędzy węzłami Jastków i Lublin Sławinek wraz z łącznikiem do przedłużonego miejskiego odcinka al. Solidarności. Dwa kolejne odcinki S17, stanowiące północnowschodnią obwodnicę Lublina, zostaną udostępnione do użytkowania już w październiku br. Wraz z oddaniem dwóch kolejnych odcinków, stanowiących północnowschodnią obwodnicę o długości 22,4 km, ruch tranzytowy będzie mógł ominąć centrum Lublina. Na początku października kierowcy będą mogli skorzystać z odcinka pomiędzy węzłami Lublin Rudnik i Lublin Felin, czyli wschodniej części obwodnicy od wylotu DK19 w kierunku Lubartowa do funkcjonującego już fragmentu S17. Pod koniec października kierowcy pojadą północną częścią obwodnicy pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik mając do dyspozycji już całą, blisko 70-kilometrową trasę szybkiego ruchu. Budowa drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski współfinansowana jest przez Unię Europejską. Wartość całej inwestycji to ok. 3,3 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to ok. 2,2 mld zł.

Otwarcie ofert na budowę obwodnicy Brodnicy

(GDDKiA)

Otwarte zostały oferty w przetargu na budowę obwodnicy Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15. Wśród zainteresowanych są m.in.: firmy z Polski, Hiszpanii, Czech i Niemiec. Kolejnym etapem przetargu będzie weryfikacja złożonych ofert. Po pozytywnym zakończeniu tego etapu nastąpi podpisanie umowy z Wykonawcą i przekazanie placu budowy. Pierwszy etap budowy obwodnicy Brodnicy został już zrealizowany w 2011 r. Polegał on na budowie ronda, które połączyło ulicę Podgórną za pośrednictwem trasy przemysłowej z ulicą Sądową. Nowa inwestycja pozwoli teraz połączyć istniejące już rondo z droga krajową nr 15 i wyprowadzić ruch z centrum miasta. Prawie 1,5 km trasa ominie miasto od północy i znacznie skróci czas przejazdu kierowcom jadącym z Torunia w kierunku Olsztyna. Inwestycja zakłada budowę nowej jezdni drogi nr 15, budowę estakady nad ul. Wiejską, torami PKP i terenami zalewowymi rzeki Łacha. W ramach inwestycji w okolicach rond wybudowane lub dokończone zostaną chodniki, drogi dojazdowe, lokalne i zbiorcze w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania drogi krajowej nr 15.

Oddanie do użytku dwóch lubelskich kontraktów drogowych

(Budimex)

Zostały przekazane do użytkowania dwie zrealizowane przez Budimex inwestycje po zachodniej stronie Lublina o łącznej wartości 627 mln złotych netto. Pierwsza z nich to budowa drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski na odcinku od węzła Bogucin do węzła Dąbrowica (z węzłem) oraz budowa odcinka drogi krajowej od węzła Dąbrowica do granicy administracyjnej miasta Lublina. Realizacja kontraktu na zlecenie lubelskiego Oddziału GDDKiA, o wartości 368 mln zł netto, trwała trzy lata i mimo problemów w Dolinie Ciemięgi zakończyła się we wskazanym przez inwestora terminie. Kolejną inwestycją zrealizowaną przez Budimex jest budowa drogi dojazdowej do węzła Dąbrowica obwodnicy Lublina, w ciągu dróg ekspresowych S12, S17 i S19. Wybudowana w ramach zadania Al. Solidarności na odcinku od Al. Warszawskiej do granic miasta łączy się w tym miejscu z S17. Kontrakt o wartości 259 mln złotych netto został zrealizowany na zlecenie Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Aneks regulujący zamknięcie linii Warszawa – Białystok podpisany

(PKP PLK)

Podpisaniem porozumienia i aneksu do umowy na modernizację linii kolejowej na odcinku Warszawa – Sadowne zostało potwierdzone 12-miesięczne, dwutorowe zamknięcie odcinków Tłuszcz – Łochów i Łochów – Sadowne. Takie rozwiązanie pozwoli skrócić tam czas prac o 10 miesięcy. Pierwszy z odcinków zostanie zamknięty 12 października. Aneks został podpisany przez PKP PLK i Torpol SA. Głównym celem zarówno dla PKP PLK jak i wykonawcy prac, jest jak najszybsze zakończenie inwestycji. Na zamkniętym odcinku znajduje się most nad rzeką Liwiec, który w ramach modernizacji, musi być wybudowany od nowa. Zamknięcie linii pozwoli maksymalnie wykorzystać i skrócić czas potrzebny na odbudowę tego kluczowego obiektu. Zasadnicze prace torowe w ramach modernizacji mają potrwać do końca 2015 r., gdy wznowiony zostanie rozkładowy ruch pasażerski. Zgodnie z podpisanym aneksem, wszystkie roboty na tej linii wykonawca zakończy do 30 listopada 2016 r. Po zakończeniu prac, pociągi pasażerskie będą mogły jeździć po tej trasie z maksymalną prędkością 160 km/h, natomiast towarowe z prędkością do 120 km/h.

Redakcja BiznesAlert.pl

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak