Do 30 mld m3 gazu z Iranu dla Europy

27 lipca 2016, 07:30 Alert

(RIA Novosti/Neftegaz/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

Iran zwiększy eksport gazu do Gruzji. W przyszłości chce słać nawet 30 mld m3 rocznie na rynek europejski. Surowiec może docierać na stary kontynent przez Korytarz Południowy.

Iran podpisał wstępną umowę na dostawy gazu do Gruzji przez terytorium Armenii – powiedział 26 lipca irański minister ropy Bijan Zanganeh po spotkaniu z armeńskim ministrem energetyki oraz zasobów naturalnych Levonem Yolyanem.

Zanganeh poinformował, że strona armeńska wzięła udział w spotkaniu na zaproszenie Iranu, aby omówić możliwość dostaw gazu do Gruzji. Tbilisi usłyszało pozytywną odpowiedź od Teheranu.

– Oczywiście Armenia nie jest dużym odbiorcą gazu, ale może otworzyć ważną trasę eksportu paliwa z Iranu. W tym obszarze istnieje porozumienie pomiędzy stronami – powiedział Zanganeh.

Zauważył również, że Armenia zwiększyła zapotrzebowanie na zakup irańskiego gazu i do końca 2018 roku chciałaby importować z Persji dziennie blisko 3 mln m3, wobec obecnego 1 mln m3. Teheran dostarcza surowiec również do armeńskich elektrociepłowni.

W 2004 roku rząd Armenii zainicjował budowę Gazociągu Iran –Armenia. Trzy lata później został on oddany do eksploatacji. Jego przepustowość wynosi 2,3 mld m3 rocznie. Zgodnie z podpisaną umową w ciągu 20 lat Iran dostarczy Armenii 36 mld m3 surowca. Istnieje możliwość przedłużenia kontaktu na kolejne pięć lat i zwiększenie wolumenu do 47 mld m3.

Już w lutym 2016 roku ambasador Iranu w Gruzji Abbas Talebi-Far  stwierdził, że Teheran jest gotów dostarczać gaz do Gruzji zarówno na jej potrzeby, jak i na rzecz tranzytu do Europy.

Na dzień dzisiejszy Tbilisi otrzymuje ok. 11 mln m3 dziennie, z których 9,2 mln m3 to azerski surowiec a 1,5-2 mln m3 jest dostarczane, jako opłata za tranzyt rosyjskiego gazu dostarczanego do Armenii.

Gruzja jest rynkiem, który stał się polem rywalizacji rosyjskiego Gazpromu z azerskim SOCAR-em o udziały.

Zainteresowanie sytuacją w gruzińskim sektorze gazu przejawia również Unia Europejska.  Kiedy zacznie pracę Południowy Korytarz Gazowy, poprzez gruziński Gazociąg Południowokaukaski (SCP) do Europy będzie płynął azerski surowiec. To z kolei dla Starego Kontynentu oznacza możliwość dywersyfikacji źródeł dostaw i sięgnięcie po alternatywę dla rosyjskiego surowca.  Przypomnijmy, że oprócz SCP w skład Południowego Korytarza Gazowego wchodzą Gazociąg Transanatolijski (TANAP) i Gazociąg Transadriatycki (TAP).

Iran jest gotów rozwinąć eksport do Europy do 30 mld m3 rocznie w 2021 roku – powiedział dyrektor ds. zagranicznych w firmie NIGC Ali Ramezani.

Irańczyk podkreślił, że zainteresowanie surowcem z Iranu wyraziły już Bułgaria, Gruzja i Grecja. Iran chce w 2021 roku mieć zdolność do eksportu 80 mld m3 rocznie, z czego 30 mld m3 chciałby słać na rynek europejski. W 2015 roku Iran rozpoczął eksport gazu do Iraku. Zamierza sięgnąć także po rynek indyjski, chiński, japoński i południowokoreański.

Zasobami, które pozwolą na realizację planów eksportu, są złoża South Pars. W roku fiskalnym, który w Iranie skończył się 21 marca 2015 roku, wydobyto tam 132 mld m3. Kolejne etapy wydobycia mają zwiększyć ten poziom o 55 mld m3. Pomóc w tym ma nowa formuła kontraktów wydobywczych, która ma przyciągnąć zagranicznych inwestorów.