45 mln baryłek irańskiej ropy na przecenie

30 października 2015, 11:50 Alert
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

(Nefegaz.ru/Wojciech Jakóbik)

Iran zapowiada śmiały plan powrotu na światowy rynek ropy naftowej. Zapowiedział, że sprzeda 45 mln baryłek składowanych na tankowcach w Zatoce Perskiej. Miałoby się to stać trzy miesiące po ewentualnym zniesieniu sankcji, zapowiadanym na połowę 2016 roku.

Chodzi o flotę 12 tankowców. Według analityków cytowanych przez portal Neftegaz.ru, w celu sprzedania ropy naftowej o wysoki stopniu zasiarczenia, która znajduje się na statkach, Teheran może zaoferować rabat w wysokości 10-15 procent.

Trwają jednak spekulacje, czy Iran rzeczywiście posiada takie rezerwy na tankowcach. Posiada 47 tankowców, z których 20 kupił w ostatnich dwóch latach.

Dnia 21 października Iran zapowiedział, że zamierza zwiększyć eksport ropy do 500 tysięcy baryłek dziennie po tym, jak zostaną zniesione sankcje Organizacji Narodów Zjednoczonych wprowadzone przeciwko niemu w odpowiedzi na ryzyko pozyskania bomby atomowej przez ten kraj.

Ostateczne zniesienie sankcji wobec Iranu przyniesie według analityków Banku Światowego spadek cen ropy naftowej o 10 dolarów za baryłkę w 2016 roku.

Pełny powrót Iranu na rynek światowy ropy długoterminowo doda milion baryłek rocznie. Będzie to możliwe, jeśli Irańczycy wypełnią swoje zobowiązania przyjęte w ramach porozumienia z mocarstwami w sprawie ich programu atomowego. Bank Światowy podkreśla, że wraz z perspektywą zniesienia sankcji USA i Unii Europejskiej wobec Teheranu koncerny energetyczne z całego świata interesują się wejściem na irański rynek. Może to przyspieszyć powrót eksportu irańskiego na rynek ropy.

Więcej: Iran zmieni rynek ropy czy rynek ropy zmieni Iran?