Ciężej o finansowanie inwestycji energetycznych | Eurolot kusi |

21 maja 2013, 10:56 Alert

Dofinansowanie dla DK 65

(www.edroga.pl/GDDKiA Olsztyn)

Blisko 16-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 65 Gołdap – Kowale Oleckie otrzyma dofinansowanie na rozbudowę. Zadanie będzie współfinansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej (Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Poziom dofinansowania z UE to 10 mln euro.

Coraz trudniej z finansowaniem inwestycji energetycznych. Problemu nie rozwiążą także Polskie Inwestycje Rozwojowe

(Newseria.pl)

Niskie ceny energii sprawiają, że nieopłacalne staje się inwestowanie w sektorze energetycznym. Budowanie nowych elektrowni jest jednak koniecznością, ponieważ Polsce grożą  przerwy w dostawach prądu. Pomocą w sfinansowaniu tych długoterminowych i drogich projektów mają być Polskie Inwestycje Rozwojowe, ale oprócz nich trzeba znaleźć dodatkowych partnerów.

Wypadki na przejściach dla pieszych

(edroga.pl/ Drogi Zaufania)

Omijanie pojazdu, który zatrzymuje się, by przepuścić pieszego, należy – według Kodeksu ruchu drogowego – do najpoważniejszych wykroczeń. W co czwartym wypadku na polskich drogach bierze udział pieszy. W 2012 r. odnotowano 10 309 wypadków z udziałem osób pieszych (27,8 proc.), w których zginęło 1 167 osób (32,7 proc.), a 9 945 odniosło obrażenia ciała (21,7 proc.).

Eurolot kusi biletami do Gdańska i Amsterdamu

(www.prtl.pl/ Port Lotniczy Lublin)

Na weekend lub na tydzień. Mieszkańcy Lubelszczyzny od 21 czerwca będą mogli polecieć wypocząć nad Bałtyk. Połączenie na trasie Lublin-Gdańsk ogłosiły linie lotnicze Eurolot.

Przewoźnik potwierdza, że bilety sprzedają się szybko. W systemie na www.eurolot.com wciąż znajdziemy sporo lotów od ok. 125 zł w jedną stronę (przy zakupie biletów w dwie strony).

Bingo Airways, nowy klient w Katowicach

(www.prtl.pl/ Welcome Airport Service)

Spółka Welcome Airport Services pozyskała kolejnego klienta na lotnisku w Katowicach. W dniu 16 maja, obsłużyła pierwszy samolot, Airbus A320, należący do polskiej linii czarterowej Bingo Airways. Port lotniczy w Katowicach jest główną bazą operacyjną tego przewoźnika. Linia Bingo Airways współpracuje z Welcome AS również na lotnisku Chopina w Warszawie.

Rynek czeka na decyzję Acronu

(Rzeczpospolita)

Akcje Grupy Azoty pobiły historyczny rekord wartości cenowej. Kurs skoczył wczoraj o 7,3 procent do 84,8 zł za akcję. Od początku roku ich wartość wzrosła o ponad połowę. Wartość spółki na rynku sięgnęła 8 mld złotych. Atmosferę podkręca zainteresowanie papierami wartościowymi Azotów ze strony Rosjan z Akronu.

Zmiany w dokumentacji przetargowej dla linii E75

(www.rynek-kolejowy.pl/)

W dokumentach przetargowych dla wykonania prac projektowych dla linii E75 odcinek Sadowne – Czyżew zostały wprowadzone zmiany, o które stowarzyszenie Zielone Mazowsze apelowało do Remigiusza Paszkiewicza, prezesa PKP PLK. Jednocześnie analogicznych zapisów nie wprowadzono do przetargu na linię Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, argumentując, że zapisy o konieczności zachowania istniejącej architektury oraz nawiązania do niej w przypadku nowych obiektów i ochrona konserwatora zabytków będą wystarczające.

Będą nowe nitki Nord Streamu

(Rzeczpospolita)

Konsorcjum zarządzające projektem Nord Stream planuje budowę kolejnych nitek, równoległych do obecnie istniejących dwóch. Miałyby doprowadzać rosyjski gaz do Skandynawii. Moskwa liczy tu na współpracę Sztokholmu z którym podjęła już rozmowy.

Długa zima – słaby I kwartał ZUE

(www.rynek-kolejowy.pl/)

Grupa ZUE zaprezentowała wyniki za I kwartał 2013 r. – Pogoda była taka, że roboty były w dużej części wstrzymane – przyznaje prezes Wiesław Nowak. Kolejne kwartały będą lepsze, ale ogólnie rok 2013 będzie trudny. – Pogoda, jaką mamy teraz daje nadzieję, że odrobimy straty już w II kwartale – mówi Nowak, bowiem wyniki grupy za I kwartał były ujemne (strata netto 3,89 mln zł).

CBA: Nadużycia finansowe w PGE EJ1

(rynekinfrastruktury.pl)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuraturę Apelacyjną o nadużyciach finansowych w spółce zarządzającej projektem PGE Energia Jądrowa 1. Padł zarzut niegospodarności przeciwko byłym prezesom spółki Tomaszowi Zadrodze i Witoldowi Dróżdżakowi. Zgodnie z planami rządu spółka miała zająć się budową dwóch bloków atomowych o mocy po 3000 MW. Pierwszy z nich miałby zostać uruchomiony około połowy przyszłej dekady.

GDDKiA chce powrotu Alpine Bau na budowę autostrady A1. Rozważa też dokończenie prac przy udziale podwykonawców

(Newseria.pl)

Niewykluczone, że Alpine Bau jednak dokończy budowę odcinka autostrady A1 z Gorzyczek do Świerklan. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wezwała wykonawcę do kontynuowania pracy. Gotowe jest już 95 proc. mostu w Mszanie, który jest ostatnim elementem 18-kilometrowego odcinka autostrady. GDDKiA podkreśla, że nawet jeśli Alpine Bau nie wróci na budowę, to na mocy decyzji administracyjnej nadzoru budowlanego, GDDKiA może razem z podwykonawcami dokończyć inwestycję.

Żmijewski: Inwestorzy w OZE wycofują się z Polski przez brak stabilności

(rynekinfrastruktury.pl)

Zdaniem profesora Krzysztofa Żmijewskiego sektorowi OZE brakuje inwestycji, ponieważ zagadką pozostaje sposób regulacji tego rynku. Tymczasem energetyka konwencjonalna nie będzie w stanie domknąć bilansu energetycznego w latach 2016-2020.