5 gazoportów Iranu ma zalać świat LNG. Czy zainteresują się nim Polacy?

30 listopada 2015, 09:49 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Terminal LNG w Świnoujściu. Zdjęcie: PLNG

Iran planuje, że w ciągu najbliższych trzech lat uruchomi 5 terminali LNG, w tym obiekt do skraplania gazu, który jest gotowy w 60 procentach – podaje firma NIGC. Po zniesieniu sankcji gaz z największych na świecie złóż irańskich mógłby trafiać na rynki świata, w tym do Europy.

Najbardziej zaawansowany jest projekt Iran LNG, rozpoczęty w 2007 roku, ale zablokowany przez sankcje międzynarodowe wobec Teheranu. Ma potencjał eksportować do 10 mln ton LNG rocznie. Ma być sprawny za półtorej roku. Całkowita przepustowość irańskich terminali miałaby osiągnąć 40 mln ton rocznie. Wydobycie gazu w Iranie wynosi 173 mld m3 rocznie. Teheran chce je podwić. W 2017 roku ma ona wynieść 330 mld m3 i pozwolić na eksport surowca, pomimo istotnego zapotrzebowania na niego w kraju.

Inwestycjami w sektor LNG są zainteresowane Shell, Repsol, Total, Linde i Gazprom. Polskie firmy są zaangażowane w rozmowy na temat inwestycji w sektorze energetycznym Iranu – rozmawiają PGNiG i PKN Orlen. Nie wiadomo jednak, czy zechcą wejść do sektora LNG.