Wywiad USA przekonuje, że Huawei może kraść wrażliwe dane

12 lutego 2020, 07:00 Alert
Flicr/Huaweinr2
Logo Huawei. Fot. Flicr/Huawei

Według wywiadu amerykańskiego Huawei może stosować „tylne wejścia” w oprogramowaniu telefonów komórkowych w celu pozyskiwania informacji. USA przekonują sojuszników do wykluczenia tej chińskiej firmy z projektów budowy sieci 5G.

Wall Street Journal dotarł do ustaleń społeczności wywiadowczej USA, z których wynika, że Huawei posiada możliwość pozyskiwania danych z telefonów komórkowych od ponad dekady. – Mamy dowód na to, że Huawei ma możliwość potajemnego dostępu do wrażliwych i prywatnych informacji w systemach pod jego kontrolą, które sprzedaje na całym świecie – zapewnił doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien. Huawei odrzuca te oskarżenia w komentarzu dla WSJ.

Dyskusja o bezpieczeństwie technologii Huawei ma znaczenie dla decyzji krajów europejskich o wyborze dostawcy 5G, nowej infrastruktury pozwalającej przyspieszyć wymianę informacji i cyfryzować nowe obszary działalności człowieka. Polska zdecydowała, że stworzy specjalne wymogi bezpieczeństwa dostępu do 5G. Nie wykluczyła Huawei, ale nie wiadomo, czy ta firma zdoła zapewnić standardy wymagane przez Polaków.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

https://biznesalert.pl/5g-huawei-backdoor-nie-ma-dowodow/