6.02.2014 ALERT

6 lutego 2014, 10:05 Alert

ENERGETYKA

W kwietniu rusza polsko-niemiecki rewers gazowy

(GAZ SYSTEM)

Po zakończeniu rozbudowy stacji pomiarowej Mallnow, od 1 kwietnia 2014 r. możliwe będzie rozpoczęcie świadczenia usługi przesyłania zwrotnego z Niemiec do Polski (tj. z niemieckiego obszaru rynku GASPOOL do Systemu Gazociągów Tranzytowych w Polsce). W związku z tym GAZ-SYSTEM S.A., pełniący funkcję Operatora Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia (występując na platformie PRISMA jako „GAZ-SYSTEM ISO”) oraz niemiecki operator systemu przesyłowego GASCADE, planują udostępnić ciągłą przepustowość powiązaną. Przepustowość zostanie zaoferowana na platformie PRISMA Primary poprzez aukcję Produktu Powiązanego dla następujących okresów:

• kwartał kwiecień 2014 – czerwiec 2014: 2 917 792 kWh/h (282 677 m3/h wg normy GOST),
• kwartał lipiec 2014 – wrzesień 2014: 2 917 792 kWh/h (282 677 m3/h wg normy GOST).

Rozpoczęcie aukcji planowane jest na dzień 24 lutego 2014 r.

Przepustowość powiązana udostępniana będzie na zasadach opublikowanych w „Terms and Conditions of GASCADE” oraz wynikających z „Regulaminu GAZ-SYSTEM S.A. dotyczącego przeprowadzenia aukcji Produktu Powiązanego w Międzysystemowym Punkcie Mallnow“. Obecnie „Regulamin GAZ-SYSTEM S.A. dotyczący przeprowadzenia aukcji Produktu Powiązanego w Międzysystemowym Punkcie Mallnow“ jest w trakcie uzgodnienia z Urzędem Regulacji Energetyki. O jego uzgodnieniu uczestnicy rynku zostaną niezwłocznie powiadomieni w odrębnym komunikacie. Przed rozpoczęciem aukcji, wszystkie strony zainteresowane udostępnianymi przepustowościami powinny zarejestrować się na platformie PRISMA primary oraz uzyskać dopuszczenie do udziału w aukcji przez obydwu operatorów („GAZ-SYSTEM ISO” oraz GASCADE). Rejestracja na platformie PRISMA Primary dla GASCADE będzie możliwa od 10 lutego 2014 r. Możliwość rejestracji na PRISMA Primary dla „GAZ-SYSTEM ISO” dostępna będzie niezwłocznie po zatwierdzeniu Regulaminu przez Urząd Regulacji Energetyki. W związku z tym, iż w toku aukcji alokowana będzie przepustowość polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, niezbędne jest dokonanie rejestracji na platformie PRISMA primary jako „shipper” dla „GAZ-SYSTEM ISO”. Konieczność ta dotyczy wszystkich użytkowników, również tych, którzy są zarejestrowani na platformie PRISMA primary jako „shipper” dla GAZ-SYSTEM S.A.

Gazprom chce rozbudowywać Nord Stream

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

W środę doszło do spotkania szefa Gazpromu Aleksieja Millera z Matthiasem Warnigiem, prezesem spółki Nord Stream AG, a jego tematem była rozbudowa gazociągu Nord Stream – donosi „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika powstały już analizy, z których wynika, że są podstawy do rozbudowy gazociągu, dokonano już też wstępnego wyboru wariantów trasy gazociągu i kwestie te będą jeszcze przedmiotem dalszych ocen. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w analizie zwrócono również uwagę na potrzebę zwiększenia eksportu gazu do Europy. W ocenie dziennika mogą się do tego przyczynić zawarte przez Gazprom umowy z francuskim koncernem Gdf Suez, czy holenderskim Gasunie. Jednocześnie Rosjanie podkreślają zainteresowanie rosyjskim gazem w Wielkiej Brytanii, do której miałaby prowadzić jedna z planowanych nowych nitek gazociągu Nord Stream.

Dyrektor DEPA podaje się do dymisji. Rozmowy Grecja-Rosja na finiszu

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor greckiej DEPA Harry Sachinis podał się do dymisji na finiszu negocjacji gazowych z Gazpromem.  Przyjął on ofertę objęcia stanowiska partnera w Global Finance, funduszu inwestycyjnym. Grecki rząd ma zdecydować o następcy Sachinisa. Do tego czasu będzie on pełnił funkcję obejmowaną dotychczas w DEPA. Grecy chcą uzyskać 20-procentowy rabat gazowy w ramach umowy z Gazpromem. Nieoficjalne źródła donoszą o bliskim porozumieniu. W 2011 roku Rosjanie udzielili już rabatu DEPA. Firma została wystawiona do prywatyzacji w ramach walki z dziurą budżetową podjętą wtedy przez Ateny. Jedynym oferentem był Gazprom ale Unia Europejska i USA zablokowały transakcję, w obawie przed zwiększeniem wpływu Rosjan na grecki system gazowy. Jest on istotny geopolitycznie ze względu na plany budowy Gazociągu Transadriatyckiego dostarczającego gaz z Azerbejdżanu, przez Grecję, na rynek włoski.

Parlament Europejski za ambitną polityką klimatyczną

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

We wczorajszym głosowaniu Parlament Europejski zgłosował za 40-procentową redukcją emisji CO2, 30-procentowym udziałem Odnawialnych Źródeł Energii w europejskim miksie energetycznym i 40-procentowym zwiększeniem efektywności energetycznej w ramach celów polityki klimatycznej na okres 2020-30. Za głosowało 341 posłów. Przeciwko 263. Głosowanie nie jest wiążące. O ostatecznym kształcie polityki zdecydują negocjacje na linii Komisja Europejska-Parlament Europejski-Rada Unii Europejskiej.

Globalne skutki samowystarczalności naftowej USA

(GLOBES/FOX NEWS/TERESA WÓJCIK)

W drugiej połowie stycznia b.r. ukazał się w Stanach Zjednoczonych interesujący raport p.t. „Bezpieczeństwo naftowe w 2025 r. Polityka Bezpieczeństwa Narodowego USA w czasach obfitości krajowej ropy”. Raport opracowała Komisja ds. Energii i Geopolityki (Commission on Energy and Geopolitics), czyli grupa niezależnych ekspertów, b. biznesmenów i menadżerów z branży paliwowej oraz dyplomatów i wojskowych badająca obecny potencjał produkcyjny ropy w USA i w związku z tym nowe możliwości oraz wyzwania dla polityki zagranicznej USA oraz bezpieczeństwa narodowego w nadchodzącej dekadzie. Raport prezentuje ważne zalecenia mogące chronić gospodarcze i polityczne interesy Stanów Zjednoczonych, podkreślając przy tym fakt, że o ile wiele uwagi poświęca się gospodarczym skutkom rewolucji łupkowej, która do 2025 r. zapewni temu krajowi pełną niezależność energetyczną – to bardzo niewiele analizuje się wpływ tej rewolucji na bezpieczeństwo narodowe, politykę zagraniczną i konsekwencje geopolityczne.   Raport zawiera analizę przewidywanych konkretnych scenariuszy wykazując możliwy wpływ rosnącej produkcji ropy w USA (i przejęcie przez to państwo roli największego światowego producenta) na najbardziej wrażliwe regiony świata. Na Bliski Wschód, Afrykę Północną, Afrykę Subsaharyjską, Rosję i Chiny. Oczywiście – niezależnie od kierunku tych zmian na globalnym rynku ropy – znaczenie amerykańskiego ogromnego wydobycia jest poza wszelka dyskusją.  Podobnie jak umocnienie międzynarodowej pozycji USA, przede wszystkim dzięki minimalizacji skutków globalnych kryzysów w dostawach ropy i zdolności szybkiego amerykańskiego reagowania na takie kryzysy. Rzecz w tym – stwierdzają autorzy raportu, – a by te zdolności były adekwatne do pojawiających się wyzwań.

Interesy OPEC dyktują wzrost cen ropy

(ENERGY AND CAPITAL/TERESA WÓJCIK)

Każdego roku OPEC ustalając  dowolnie ceny ropy drenuje z  amerykańskich gospodarstw domowych setki miliardów dolarów.  Ten szokujący fakt ujawnił  niedawno jeden z raportów ekspertów USA poświęcony sytuacji na globalnym rynku ropy.  Dla przykładu: w 2008 r. ciężko pracujący Amerykanie zapłacili za paliwa płynne ponad pół biliona dolarów . To więcej niż warte jest Apple, a nawet więcej niż cały PKB Polski , Norwegii lub Szwecji . Amerykańscy eksperci zwracają uwagę, że gdyby jakakolwiek amerykańska firma tak narzucała ceny,  jak OPEC,  Departament Sprawiedliwości  szybko zrobiłby z nią porządek. Tymczasem OPEC pozostaje bezkarne, choć od lat 70. czyli od pierwszego wielkiego kryzysu paliwowego nie tylko stosuje „broń naftową”, ale też w niemałym stopniu wpływa na politykę Zachodu.  Efekty?  Zgromadzone i nieustannie rosnące ogromne środki:  gdy w 1972 r. przychody netto całego kartelu OPEC  z eksportu ropy wyniosły 100 mld dol., to w 1980 r. te przychody wzrosły  do 665 mld dol . Dlatego konieczne jest wprowadzenie cen konkurencyjnych  na globalnym rynku naftowym, zamiast cen ustalanych przez OPEC.  M. Adelman , znany analityk przemysłu naftowego uważa, że  „Konkurencyjna cena ropy będzie nie tylko niższa niż obecnie ; będzie również bardziej stabilna . Gwałtowne wzrosty ceny ropy nie były efektem niskiej podaży, lecz wyłącznie zmowy kartelu OPEC. Nic nie uzasadnia także obecnie tak wysokich cen ropy, według rachunku ekonomicznego powinna ona wynosić około 80 dol. za baryłkę”.

INFRASTRUKTURA

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła odwołanie Związku Pracodawców Branży Usług Inżynierskich (ZPBUI) i wykonawców przeciwko GDDKiA – czterokrotnie

(PZPB)

ZPBUI złożył do prezesa KIO dwa odwołania, a przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji dalsze trzy wobec postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), które GDDKiA zawarła w postępowaniach na wybór inżyniera kontraktu oraz pełnienie nadzoru inwestorskiego. We wszystkich przypadkach chodziło o ten sam katalog zarzutów, głównie odnoszący się do zapisów przyszłej umowy z konsultantem. Niestety odwołania nie zostały uwzględnione w całości, a jedynie w części. Wspólnym mianownikiem zarzutów było takie określenie stosunku umownego, który nie tylko uniemożliwia oszacowanie ceny oferty, ale również stawia wykonawcę w roli podmiotu zdanego na wyłączną łaskę inwestora.

Prawie 17 km dróg w powiecie świeckim zostanie wyremontowanych

(Skanska)

Niemal 17 km dróg powiatowych w okolicach Świecia idzie do remontu. Wczoraj została podpisana umowa na przebudowę dróg: Polskie Łąki – Pruszcz, Stążki – Gruczno oraz Morsk – Świecie – Dworzysko. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 11 mln zł netto. Remonty na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu zrealizuje firma Skanska. Drogi powiatowe: nr 1277C Polskie Łąki – Pruszcz i nr 1282C Stążki – Gruczno zostaną przebudowane na długości 13 km i poszerzone do 5 m, natomiast przebudowa drogi powiatowej nr 1286C Morsk – Świecie – Dworzysko obejmie odcinek 3,6 km, a jej szerokość zwiększy się do 9 m. Prace ruszą w pierwszej połowie marca br.

Decyzja środowiskowa dla S61 podpisana

(edrogapl/ RDOŚ w Białymstoku)

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn z wyłączeniem obwodnicy Łomży. Inwestycja obejmuje budowę drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym – 2 x 2 pasy ruchu, o długości około 74 km., budowę dróg dojazdowych, 4 Miejsc Obsługi Podróżnych, przełożenie i przebudowę istniejących dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich kolidujących z planowaną inwestycją oraz przebudowę kolidujących z przedsięwzięciem istniejących urządzeń infrastruktury, w szczególności przebudowę linii elektroenergetycznych.

Bydgoszcz: budowa estakady tramwajowej

(edroga.pl/UM Bydgoszcz)

Ruszyły prace przy budowie fundamentów pod filary tramwajowej estakady nad ul. Fordońską oraz Kamienną w Bydgoszczy. Wiosną rozpocznie się także przebudowa pętli na ul. Wyścigowej. Tramwaj do Fordonu to największy projekt tego typu realizowany obecnie w Polsce i prawdopodobnie najbardziej oczekiwana linia. – Budowa linii do Fordonu, to jedna z największych inwestycji tramwajowych w Polsce, kosztująca 290 mln zł. Będzie ona również połączona z zakupem 12. niskopodłogowych tramwajów – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Dla porównania budowa od podstaw linii tramwajowej w Olsztynie o dł. 10 km kosztuje 249 mln zł. 8-km odc. Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju kosztuje 240 mln zł.

Fragment drogi powiatowej w Powiecie Kępińskim zostanie wyremontowany

(Skanska)

Powiat Kępiński podpisał umowę z firmą Skanska na dostosowanie układu komunikacyjnego dróg w powiecie do nowych połączeń regionalnych i ponadregionalnych w związku z budową dróg ekspresowych S-8 i S-11. Wartość prac wyniesie ponad 3,5 mln zł netto. Inwestycja umożliwi mieszkańcom Kępna i okolic wjazd na drogę S8. W ramach inwestycji rozbudowany zostanie fragment (ponad 1 km) drogi powiatowej 5601 (relacji Bralin – Marcinki), znajdujący się we wsi Bralin. Część istniejącej nawierzchni zostanie poszerzona (fragment leśny), na drugiej części wybudowany zostanie nowy przebieg drogi. Powstanie także skrzyżowanie drogi powiatowej z dawną drogą krajową nr 8.

PLK rewitalizuje tory, przystanki i stacje na linii Rzeszów – Przemyśl

(PKP PLK)

Nowe tory i perony, wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz lepsza infrastruktura pasażerska na stacjach i przystankach – to efekty prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rewitalizacji linii kolejowej na trasie Rzeszów – Przemyśl – granica państwa. Rewitalizacja linii kolejowej Kraków – Medyka, na odcinku Rzeszów – granica państwa, podwyższy standard infrastruktury i poziom bezpieczeństwa w ruchu pociągów i samochodów. Rewitalizacja objęła kompleksową wymianę około 113 km torów i 65 km sieci trakcyjnej, remont 50 przejazdów kolejowo-drogowych, wymianę kilkunastu rozjazdów i przebudowę 47 obiektów mostów, wiaduktów i przepustów.

Powraca 6-dniowa wyprzedaż w KLM

(KLM)

Przeloty liniami KLM do kierunków w Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Afryce można kupować już od dziś. Obniżki sięgają 47 proc. w porównaniu do standardowych cen połączeń, poza okresami promocji. Do akcji przyłączył się również partner KLM – linie Air France. W sumie superoferta obydwu linii objęła 35 egzotycznych kierunków na całym świecie. Promocyjna sprzedaż biletów potrwa do 10 lutego br. i dotyczy lotów realizowanych od teraz, aż do czerwca 2014 r. Szczególnie interesujące propozycje czekają na osoby, które planują odwiedzić wiosną kontynent azjatycki. Do Pekinu można polecieć od 1899 zł, a bilety do Kantonu, Hangzhou i Hongkongu można kupić poniżej 2000 zł.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak