9.09.2013 ALERT
ENERGETYKA
Czerwone i żółte certyfikaty w tym roku raczej nie wrócą
(PULS BIZNESU/CIRE)
Według Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie pojawia się coraz więcej wątpliwości czy uda się w tym roku przywrócić funkcjonowanie mechanizmu czerwonych i żółtych certyfikatów, który ponadto wymaga modyfikacji – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Spór o kontrolę nad NOKE
(RZECZPOSPOLITA/CIRE)
Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego trafiła na kolejną barierę, donosi „Rzeczpospolita”. Według relacji dziennika Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Skarbu Państwa nie mogą dojść do porozumienia w sprawie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Jak czytamy w dzienniku, oba resorty toczą spór o kontrolę nad NOKE. „Rzeczpospolita” przypomina, że zgodnie z propozycją Ministerstwa Środowiska państwo miało sprawować kontrolę nad NOKE poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast MSP stoi na stanowisku, że Narodowy Operator Kopalin Energetycznych ma być kontrolowany w 100 proc. przez ten resort i uzasadnia to tym, że takie są wytyczne rządu w tym zakresie i zwraca uwagę, że to właśnie to ministerstwo prowadzi nadzór nad spółkami, w których Skarb Państwa ma udziały.
Łazor: Nasz cel to wspólny rynek gazu Grupy Wyszehradzkiej
(RZECZPOSPOLITA)
Jeden obszar handlu gazem dla państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) ma liczne zalety, zbudowanie takiego obszaru powinno być celem wspólnych działań Polski, Czech, Słowacji i Węgier – ocenia prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor w rozmowie z PAP. – Gdybyśmy zbudowali wspólny obszar z łącznym zużyciem ponad 41 mld m sześc. i jeszcze dołączyli do niego np. Ukrainę, to rysuje się tu rynek ok. 100 mld m sześc. W tym kierunku powinniśmy iść, pamiętając jednak, że osiągnięcie celów regionalnych na zasadach partnerskich będzie możliwe tylko wówczas, jeśli równolegle stworzymy płynny rynek krajowy. Zintegrowanie rynków Europy Środkowo-Wschodniej zapewni nam możliwość wywierania presji na obniżenie ceny hurtowej paliwa – ocenia Łazior.
Bułgarzy dalej niezdecydowani ws. Belene
(SOFIA NEWS AGENCY/WOJCIECH JAKÓBIK)
Rząd w Sofii reanimuje projekt elektrowni atomowej Belene, jeżeli nowe studium opłacalności wykaże, że będzie on opłacalny. Opozycja wskazuje, że budowa może kosztować nawet 20 mld nowych lewów bułgarskich czyli ponad 40 mld złotych. Poprzedni rząd zatrzymał projekt w marcu 2012 roku używając tego argumentu. Atomstroyexport miał zbudować tam dwa bloki o mocy 1000 MW każdy. Potem domagał się odszkodowania za rezygnację z budowy.
Hub gazowy na wschodzie Europy?
(NATURAL GAS EUROPE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Zdaniem Michaiła Krutichina z RusEnergy hub gazowy, służący do magazynowania i handlu gazem na kształt zachodnich przykładów, mógłby powstać na Ukrainie lub w Bułgarii. Ukraińskie magazyny są największe na kontynencie a Kijów zmienia obecnie politykę energetyczną na bardziej niezależną od Moskwy i Gazpromu. Tworzeniem huba nad Dnieprem mogliby być zainteresowani Niemcy z RWE posiadający już umowę gazową z Ukraińcami. Z kolei w Bułgarii ma powstać kluczowy odcinek gazociągu South Stream. Sofia domaga się od Rosjan, by podlegał on regulacjom trzeciego pakietu energetycznego. Nowe interkonektory z Turcją (a przez to z krajami kaspijskimi) pozwolą w przyszłości na pobieranie tą drogą surowca spoza Rosji. Według Krutichina Europa powinna wykorzystać potencjał tych krajów.
Austriacy znaleźli ropę w Arktyce
(FINANCIAL TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Autriackie OMV odkryło duże złoża na Morzu Barentsa. Eksperci oceniają, że mogą zawierać nawet 160 mln baryłek ropy naftowej. Odkrycie pojawiło się trzy tygodnie po zakupie przez OMV udziałów w polach naftowych należących do norweskiego Statoilu. OMV posiada 25 udziałów w omawianym złożu Wisting Central. Austriacy szukają alternatywy dla dostaw z Libii, które po obaleniu Muammara Kadafiego są często przerywane przez niepokoje w tym kraju.
Novatek dostanie zgodę na eksport gazu z Rosji ale…
(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił w rozmowie z Leonidem Michelsonem, że skoro jego firma Novatek ma duże udziały na rosyjskim rynku, to powinien rozpocząć także sprzedaż surowca odbiorcom detalicznym. Będzie się to wiązało z dużymi kosztami (infrastruktura, zaniżone ceny i niewiarygodni płatnicy) i niską stopą zwrotu. Eksperci poczytują, że Kreml oczekuje od Novateku takiego poświęcenia w zamian za zgodę na eksport gazu poza granicę Rosji, którą posiada obecnie jedynie Gazprom.
INFRASTRUKTURA
Rozpoczynamy remonty dróg krajowych na Śląsku.
(www.gddkia.gov.pl)
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach konsekwentnie poprawia stan techniczny nawierzchni autostrad i dróg krajowych. W pierwszej kolejności, zgodnie z przyjętymi przez GDDKiA założeniami, remontowane są te odcinki, gdzie natężenia ruchu są największe i nawierzchnia najbardziej zniszczona. Takie podejście gwarantuje najoptymalniejsze wykorzystanie posiadanych środków finansowych przeznaczonych na remonty, zarówno z punktu widzenia ekonomicznego i społecznego.
Rozpoczął się remont nawierzchni DK 75 od Niepołomic do Szarowa
(www.gddkia.gov.pl)
Na odcinku od mostu na Wiśle w Niepołomicach do węzła autostradowego Szarów nawierzchnia drogi krajowej nr 75 zostanie wyremontowana i w grudniu 2013 r. kierowcy będą mogli jeździć tu z wygodniej i bezpieczniej. Remont ponad 8 km odcinka drogi rozpoczął się 5 września 2013 r., frezowaniem nawierzchni. Oczekiwany przez kierowców remont dk 75 od Niepołomic do Szarowa obejmuje: frezowanie mechaniczne nawierzchni, remont podbudowy drogi, chodników, wysepek i krawężników.
Zamknięcie mostu w Sanoku
(www.gddkia.gov.pl)
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie informuje, że od północy z soboty na niedzielę (7/8 września) do godziny 18:00 w niedzielę (8 września) most przez rzekę San w Sanoku (DK 28) zostanie całkowicie wyłączony z ruchu pojazdów.
Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu ma na celu możliwość prowadzenia robót dotyczących montażu płyt filigran na obecnie remontowanej połówce mostu.
Komunikat
(www.gddkia.gov.pl)
W związku z rozpowszechnianą za pośrednictwem wielu mediów błędną informacją o możliwości przekraczania granicy polsko-niemieckiej w Kostrzynie przez samochody ciężarowe informujemy, że na moście granicznym w Kostrzynie obowiązuje ograniczenie tonażu do 7,5 tony. W związku z czym samochody ciężarowe o masie większej niż 7,5 tony nie mogą tą drogą przekraczać granicy. Podstawowa informacja z mapką dostępna na stronie: http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/12952/We-wrzesniu-nie-bedzie-mozna-przejechac-przez-granice-w-Krajniku-Dolnym
W sezonie letnim 2014 Wizz Air uruchomi z Warszawy dwa nowe połączenia
(www.lotnisko-chopina.pl)
Wizz Air rozpocznie loty z Warszawy do Heraklionu i Korfu w sezonie letnim 2014. Pierwsze rejsy na tych kierunkach odbędą się 21 czerwca 2014 roku. Przewoźnik poinformował, że od sezonu Lato 2014 będzie bazował w Warszawie cztery samoloty A320. Umożliwi to uruchomienie dwóch nowych kierunków z Lotniska Chopina: Korfu – rejs raz w tygodniu w sobotę. Warszawa – wylot, godz. 12:10 czasu lokalnego. Korfu – przylot, godz. 15:30 czasu lokalnego.
Rekordowy sierpień na Lotnisku Chopina
(www.lotnisko-chopina.pl)
Ponad 1,1 mln osób odprawionych zostało na Lotnisku Chopina w sierpniu 2013 r. To o 27 proc. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku i kolejny miesięczny rekord w historii portu.
Tak dobrego sierpnia w historii Lotniska Chopina jeszcze nie było. Nigdy wcześniej liczba odprawionych pasażerów nie przekroczyła 1 mln (najwięcej – 978 tys. – było ich w sierpniu 2011 r.). Obecny rekord – 1 mln 165 tys. osób – jest efektem dobrych wyników tanich linii lotniczych operujących w Warszawie.
XXIII Forum Ekonomiczne, Krynica Zdrój, 3-5 września 2013
(www.lotnisko-chopina.pl)
5 września zakończyło się Forum Ekonomiczne w Krynicy. Partnerem wydarzenia były Porty Lotnicze zarządzające Lotniskiem Chopina. Już po raz 23 Forum Ekonomiczne w Krynicy było okazją do spotkania najważniejszych postaci świata polityki i biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej. Motto tegorocznego Forum „Perspektywy nowego ładu” nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy.
Kolej w rozkładzie a PKP się świetnie bawi
(www.nakolei.pl)
Atrakcyjna, prestiżowa i nowatorska – taka ma być tegoroczna impreza z okazji Święta Kolejarza, jaką planuje zorganizować PKP SA. Spółka właśnie ogłosiła przetarg na napisanie scenariusza i zorganizowanie imprezy, która ma się odbyć na Stadionie Narodowym.
„Nowatorstwo imprezy nie może przysłaniać jej głównego celu, czyli spotkania kolejarzy z okazji święta i wręczenia im odznaczeń państwowych i resortowych za długoletnią służbę na kolei i zasługi dla transportu kolejowego” – napisano w specyfikacji przetargowej.
Pokaz niekompetencji w Warszawie. Metro straciło ponad 0,5 mln zł
(www.nakolei.pl)
Około 560 tys. zł straciło Metro Warszawskie – podało TVP Info. Oszuści podszyli się pod firmę zajmującą się sprzątaniem na terenie metra i podali fałszywy numer rachunku bankowego, na który spółka Metro Warszawskie przelała później wynagrodzenie za zakontraktowane usługi. Według Macieja Wąsika, warszawskiego radnego PiS za taki błąd odpowiedzialność ponosi kierownictwo i powinny być wyciągnięte konsekwencje wobec władz spółki.
Wrocław: w sierpniu stabilnie – 0,3% wzrost
(www.prtl.pl)
W sierpniu Port Lotniczy Wrocław wykonał 2,5 tysiąca operacji lotniczych i obsłużył ok. 217,5 tysiąca pasażerów. Największe, prawie sześcioprocentowe wzrosty odnotowano w sektorze połączeń czarterowych. Z oferty niskokosztowych przewoźników skorzystało z kolei w tym czasie blisko 3% pasażerów więcej niż w ubiegłym roku. Ostatni miesiąc upłynął we Wrocławiu pod znakiem połączeń wakacyjnych.
WizzAir: 20% wzrost przepustowości na lotnisku Chopina
(www.prtl.pl)
Wizz Air, największa nisko kosztowa środkowoeuropejska linia lotnicza, ogłosiła dodanie 4. samolotu do swojej bazy na lotnisku Chopina w Warszawie. Airbus A320 pojawi się na Okęciu już w maju 2014 r. Nowy samolot będzie obsługiwał loty na 22 trasach, dzięki czemu przewoźnik zwiększy swoją przepustowość w Warszawie o ponad 1.4 miliona miejsc w 2014 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej linii lotniczych, stale zwiększa się dostęp pasażerów do nisko kosztowego podróżowania.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak