KRRiT wstrzymuje podział środków z abonamentu RTV; powodem niejasny status prawny mediów publicznych

27 września 2024, 14:26 Alert

Ze względu na likwidację mediów publicznych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma wątpliwości co do przekazania im środków abonamentowych w 2025 r. Zdaniem KRRiT, realizacja przez jednostkę publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej wyklucza likwidację takiej spółki.

rajowa Rada Radiofonii i Telewizji odroczyła decyzję w sprawie podziału środków z abonamentu RTV na 2025 rok/ Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróciła się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o określenie sytuacji prawnej mediów publicznych. W specjalnym oświadczeniu zaznaczono, że chodzi o potwierdzenie bądź zaprzeczenie likwidacji tych mediów oraz czy zostanie przywrócony stan prawny spółek przewidziany ustawą o radiofonii i telewizji.

KRRiT w ramach swoich obowiązków wynikających  z art. 8. ust. 2 ustawy o opłatach abonamentowych, każdego roku do 30 września powinna określić sposób podziału wpływów z opłat abonamentowych na następny rok.

Od lutego br. KRRiT przekazuje pieniądze z abonamentu do depozytu sądowego, zamiast bezpośrednio do spółek. Motywem tej decyzji był „chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego”. Media publiczne od dłuższego czasu domagały się od przewodniczącego Rady otrzymania należnych im środków. Pieniądze z abonamentu otrzymały tylko te spółki, których likwidacje prawomocnie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego.

W połowie września, na skutek powodzi, które nawiedziły południowo-zachodnią część kraju KRRiT wydała komunikat, w którym „W obliczu katastrofalnych skutków powodzi, która dotknęła wiele polskich rodzin, a także potrzeby wsparcia mediów publicznych, które są głównym źródłem informacji” zarządziła wypłacanie wszystkim spółkom należnych im pieniędzy bezpośrednio. Nie dotyczy to jednak zaległych środków.

>>>> KRRiT nie została zaproszona do dyskusji nad reformą własnej struktury

Do końca września KRRiT ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie podziału środków abonamentowych na 2025 rok. Wszystko jednak zależy od tego, czy Ministerstwo Kultury odpowie na pytania regulatora dotyczące przyszłości mediów publicznych. W przypadku kontynuacji stanu likwidacji spółek, KRRiT może mieć poważne trudności w przekazaniu środków na ich funkcjonowanie w przyszłym roku.