Pierwsze informatyczne systemy zarządzania produkcją powstały już w latach 60. XX wieku. Ich zadaniem była lepsza organizacja produkcji i systemu logistycznego. Dzisiaj zaawansowane programy zarządzania produkcją są praktycznie niezbędne w przedsiębiorstwach nastawionych na rozwój. Jak wybierać oprogramowanie klasy ERP dla sektora produkcyjnego?
Czym jest ERP dla produkcji — program do zarządzania produkcją?
Rozwiązania klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) pozwalają na bardziej efektywne zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Dzięki zagregowaniu ze sobą danych płynących z różnych obszarów — magazynu, linii produkcyjnej, księgowości, czy logistyki, oprogramowanie ERP pozwala szybko reagować na zmiany zachodzące w organizacji.
Wyposażenie systemu ERP w moduł MRPII (ang. Material Requirements Planning) pozwala na uwzględnienie w procesie monitorowania organizacji wszystkich aspektów procesu produkcyjnego, od przyjmowania zamówień na surowce i półprodukty przez monitorowanie produkcji, aż po wysyłkę towarów.
Spersonalizowane oprogramowanie ERP jest szczególnie przydatne w dzisiejszych czasach, kiedy ogromna konkurencja wymusza błyskawiczne działania i decyzje biznesowe.
Jakie korzyści płynąć z wdrożenia programu do planowania produkcji?
Wybór systemu ERP, który jest dopasowany do potrzeb organizacji, niesie ze sobą wiele korzyści dla biznesu.
Przede wszystkim automatyzacja procesów prowadzi do minimalizacji strat, optymalizacji kosztów i lepszego wykorzystania pracowników tam, gdzie są naprawdę potrzebni.
Oprogramowanie dostosowane do specyfiki działalności radzi sobie dobrze z identyfikacją wąskich gardeł na hali produkcyjnej. Śledzenie postępów na hali produkcyjnej w czasie rzeczywistym daje też wgląd w stan poszczególnych maszyn i stopień ich obciążenia. Dzięki temu można z wyprzedzeniem zadbać o przegląd techniczny parku maszynowego, aby uniknąć kosztownych awarii i długotrwałego przestoju, który skutkowałby opóźnieniem w realizacji zamówień.
Pełna kontrola nad etapami produkcji to także precyzyjna kontrola jakości wyrobów i łatwy dostęp do danych o kosztach produkcji
Jakie funkcje powinno mieć środowisko ERP dla sektora produkcyjnego?
Na rynku dostępnych jest wiele systemów ERP dla produkcji, a każdy producent oprogramowania ma swoją wizję wsparcia działań produkcyjnych. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu oferowanemu przez firmę Humansoft. HermesSQL z wbudowanym modułem MRP II pozwala na:
- obsługę technologii BOM,
- tworzenie planów produkcji,
- generowanie kalkulacji kosztów,
- harmonogramowanie operacji z wykorzystaniem wykresów Gantta,
- rozbudowaną kontrolę jakości,
- tworzenie zaawansowanych analiz
Kluczową rolę we wsparciu przedsiębiorstwa odgrywają też funkcje związane z emisją zleceń produkcyjnych i kooperacyjnych oraz stały monitoring służący utrzymaniu ruchu maszyn w zakładzie.
Bieżąca kontrola produkcji pozwala błyskawicznie ustalić, jak przebiegają poszczególne operacje, wygenerować karty pracy, a także przeprogramować produkcję seryjną. Z systemem HermesSQL przeprowadzisz też symulacje cen sprzedaży i przygotujesz rentowne oferty dla swoich klientów.
Jak wybrać dostawcę oprogramowania ERP?
Jeśli prowadzisz firmę produkcyjną, dzięki integracji wszystkich kluczowych informacji w jednym miejscu zyskujesz elastyczne narzędzie wspierające przedsiębiorstwo. Firma Humansoft od 30 lat dostarcza rozwiązania dla przedsiębiorców szukających specjalistycznego oprogramowania do zarządzania zasobami. Sprawdź dostępne możliwości i wybierz program dla siebie.