ABB przetestuje rozwiązania z zakresu pływających farm fotowoltaicznych

1 czerwca 2017, 17:31 Alert

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, koncern ABB poinformował, że bierze udział w projekcie mającym na celu budowę największego na świecie stanowiska do testowania rozwiązań z zakresu instalacji fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych, które powstaje w Singapurze.

ABB zwraca uwagę, że budowanie farm fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych nie tylko rozwiązuje problem dostępności gruntów pod takie inwestycje w bardziej zaludnionych obszarach, ale ponadto pozytywnie wpływa na efektywność pracy takich instalacji, która – jak wynika z testów wykonanych przez ABB – jest o 11 proc. większa od efektywności tradycyjnych, gruntowych instalacji dzięki efektowi chłodzenia paneli PV.

Budowane przy współudziale ABB stanowisko do testowania rozwiązań z zakresu pływających farm fotowoltaicznych, które powstaje w Singapurze, zajmie docelowo powierzchnię około 1 hektara i pozwoli na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy sięgającej 1 MW.

Produkowana przez tą instalację energia trafi do sieci, a poziom generacji ma być równy zapotrzebowaniu około 250 gospodarstw domowych.
W instalacji zostaną wykorzystane różne rozwiązania, co pozwoli na sprawdzenie ich efektywności i porównanie z osiągami konkurencyjnych rozwiązań. ABB dostarczy do tej instalacji swoje inwertery TRIO-50 o łącznej mocy 100 kW.

ABB zwraca uwagę, że pływające farmy fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie dla takich lokalizacji jak Singapur, w którym na obszarze 719 km2 mieszka około 5,6 mln ludzi, a który charakteryzuje się relatywnie dobrym nasłonecznieniem rzędu 1500 kWh/m2/rok.

Obecnie największą pływającą farmą fotowoltaiczną na świecie jest instalacja w chińskiej prowincji Anhui. Jej moc sięga 40 MW. Drugi największy obiekt tego rodzaju powstaje w Japonii, w której powstało już wcześniej kilka mniejszych instalacji tego typu, o mocy do kilku MW. Jego moc sięgnie 13,7 MW, a za realizację odpowiada Kyocera. Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie znajdują się w Wielkiej Brytanii, w Walton-on-Thames koło Londynu. Jej moc sięga 6,3 MW.

Gramwzielone.pl