Gawęda: Tauronowi Wydobycie zabrakło konsekwencji i zaangażowania

9 sierpnia 2019, 10:00 Energetyka
SONY DSC
Kopalnia Janina w Libiążu należąca do Taurona. Fot. Tauron

Dzisiejszy „Puls Biznesu” przedstawia pogląd wiceministra energii Adama Gawędy na sytuację, w jakiej znajduje się obecnie Tauron Wydobycie i związane z tym działania, jakie zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Wypowiedź Adama Gawędy

– Moja wstępna diagnoza, która jednak wymaga potwierdzenia, jest taka, że w ostatnich latach zabrakło w Tauronie Wydobycie konsekwencji i właściwego zaangażowania w realizację planów inwestycyjnych – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Adam Gawęda.

Według Adama Gawędy konieczny jest plan odbudowy potencjału wydobywczego i wyprowadzenia spółki z głębokiej recesji finansowej. Nowy zarząd Tauronu Wydobycie w ciągu dwóch tygodni ma przedstawić diagnozę sytuacji w jakiej znalazła się spółka. Wiceminister energii uważa, że diagnoza potrzebna jest głównie w obszarze inwestycji i technologii oraz wyjaśnić należy przyczyny bardzo niskiego wydobycia.

„Puls Biznesu” przypomina, że z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, iż należącą do Taurona Wydobycie kopalnię Janina miałby kupić Węglokoks. – Jest wielce prawdopodobne, że jedna z kopalni Tauronu Wydobycie może zostać przeniesiona do innej spółki. To prawdopobieństwo, nie decyzja – wyjaśnił jednak w „Pulsie Biznesu” Adama Gawędy.

Tauron Wydobycie jest właścicielem trzech kopalni: Janina, Sobieski i Brzeszcze. W ubiegłym roku spółka miała stratę EBITDA – 207 mln zł.

Puls Biznesu

Gawęda: Trzeba dostosować wydobycie węgla do potrzeb