Airbus odpowiada na zarzuty tygodnika Wprost ws. przetargu na śmigłowce

14 sierpnia 2015, 07:57 Bezpieczeństwo
Caracal 2
H225M Caracal

Poniżej publikujemy treść stanowiska firmy Airbus Helicopters przekazanego tygodnikowi Wprost odnośnie tez zawartych w artykule autorstwa Pana Cezarego Bielakowskiego, pt.: „Kto uziemił śmigłowce” w numerze 33/2015 tygodnika „Wprost”.  Jej autorem jest Mickaël Péru, Dyrektor na Europę Środkową Airbus Helicopters.

 

„Jak już wielokrotnie wyjaśniano, oferta dostarczona do Inspektoratu Uzbrojenia jest w pełni zgodna z wymaganiami technicznymi i operacyjnymi. Podczas postępowania przetargowego przedstawiliśmy Ministerstwu Obrony Narodowej wszystkie wymagane dokumenty.

Konsorcjum Caracal Polska od początku przetargu ściśle przestrzega zasad wyznaczonych przez polskie władze.

Składana belka ogonowa dla określonej konfiguracji znajduje się w ofercie Airbus Helicopters i nie stwarza żadnego problemu technicznego dla platformy Caracal. Zostanie ona dostarczona polskim siłom zbrojnym na czas, w ramach wyposażenia dla misji, na które siły zbrojne zgłosiły zapotrzebowanie.

O zmianie liczby zamawianych śmigłowców dowiedzieliśmy się z oficjalnego ogłoszenia podanego za pośrednictwem mediów. Zmiana ta była dozwolona w ramach postępowania przetargowego.

Przedstawiciele Airbus Helicopters przekazali wszystkie wymagane informacje, a także udzielali odpowiedzi na najważniejsze dla władz pytania za każdym razem, gdy ich o to poproszono, w tym także podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej w obecności parlamentarzystów koalicji oraz opozycji.”