Alarm smogowy w największych miastach Polski

18 grudnia 2017, 12:30 Alert

W poniedziałkowy poranek w największych miastach w Polsce został przekroczony alarmowy poziom szkodliwych substancji w powietrzu. Władze Warszawy i Krakowa apelują do mieszkańców o korzystanie z komunikacji miejskiej lub pozostanie w domach.

Warszawa: władze apelują o unikanie przebywania na dworze

Warszawski ratusz ze względu na wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu zalecił w poniedziałek unikanie długotrwałego przebywania i aktywności fizycznej na dworze. Miasto zaapelowało też o korzystanie z komunikacji miejskiej.
„Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w poniedziałek, 18 grudnia warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)” – poinformowało w poniedziałek w komunikacie miasto.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie stężenie pyłu PM 2,5 zostało przekroczone i osiągnęło wskaźnik „zły” i „bardzo zły”, notując na stacji przy ulicy Marszałkowskiej nawet 125,94 ug/m3.

Jak poinformował PAP rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, w związku z przekroczeniem norm wysłano powiadomienia do wszystkich szkół, przedszkoli, żłobków tak, aby nauczyciele, planując aktywności dzieci, uwzględniali stan powietrza i rezygnowali z aktywności na dworze.

Dodał, że miasto przesłało informację również do posiadaczy miejskiej aplikacji 19115. Ratusz zaleca unikanie długotrwałego przebywania i podejmowania aktywności fizycznej na dworze oraz unikanie wietrzenia pomieszczeń. Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Miasto apeluje też o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy) i zaprzestanie palenia w kominkach.

„Gdyby te bardzo złe wyniki jakości powietrza, czy przekroczenia normy, utrzymywały się, to w ramach naszej procedury związanej z zanieczyszczeniem powietrza mamy możliwość podejmowania dalszych kroków wychodzących poza informowanie mieszkańców” – powiedział Milczarczyk. Wskazał, że wśród tych działań jest umożliwienie mieszkańcom stolicy darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Kraków: prezydent zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje o pozostawienie samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej – podał w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa. W poniedziałek w Krakowie i Małopolsce dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone, w niektórych miejscowościach regionu, trzykrotnie.
Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej od godziny 1.00 w nocy do godziny 7.00 rano, zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych w Krakowie wyniósł 121 mikrogramów na metr sześc. Dopuszczalna norma dobowa to 50 mikrogramy na metr sześcienny.

Jak podaje WIOŚ: w poniedziałek rano w na stacji pomiarowej w Tarnowie odnotowano 132 mikrogramy PM10 na metr sześcienny; w Suchej Beskidzkiej – 152 mikrogramy na metr sześcienny; w Skawinie – 154 mikrogramy na metr sześcienny; w Krakowie-Kurdwanowie – 155 mikrogramów na metr sześcienny; na ulicy Telimeny – 213 mikrogramów na metr sześcienny; w stacji Kraków, Złoty Róg – 104 mikrogramy na metr sześcienny.

Na fatalny stan powietrza w Krakowie i w Małopolsce ma wpływ m.in. brak wiatru.

„Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu” – poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.

Dodano, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności: ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenie zanieczyszczeń; unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia; ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń; osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

„Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń” – podano.

Polska Agencja Prasowa