44 odwierty łupkowe | Emisje CO2 w Europie w dół | GDDKiA kończy współpracę z Alpine Bau

30 maja 2013, 10:27 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Wykonano 44 otwory w poszukiwaniu gazu z łupków

(PAP)

Do połowy maja 2013 roku przeprowadzono w Polsce 44 odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego. W tym roku wywiercono 11 otworów w poszukiwaniu złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. Na cały 2013 rok zaplanowano 41 odwiertów.

Eurolot na Dzień Dziecka obniża ceny biletów do Świnoujścia

(www.lotnisko-chopina.pl)

Linia lotnicza Eurolot obniżyła do 69 zł ceny biletów za przelot w jedną stronę dla wszystkich podróżujących z dziećmi w dniu 1 czerwca. Promocja obejmuje loty w opcji tam i z powrotem na trasie Warszawa-Heringsdorf (Świnoujście) i jest dostępna na www.eurolot.com. W cenie pasażerowie zabiorą bagaż rejestrowany i podręczny. Można polecieć na jeden dzień.

W 2012 r. emisje CO2 w Unii Europejskiej spadły o 2,1 proc.

(PAP)

W depeszy PAP przeczytamy, że: „Niemcy (728 mln ton), Wielka Brytania (472 mln ton), Włochy (366 mln ton), Francja (332 mln ton), Polska (297 mln ton) i Hiszpania (258 mln ton). Te sześć państw odpowiada razem za ponad 70 proc. całkowitych emisji CO2 w Unii Europejskiej”. Spadek emisji był zauważalny w większości z tych krajów. Jest on związany ze spadkiem zapotrzebowania na energię w dobie kryzysu.

PKS w Kielcach sprzedany

(PKS 2 sp. z o.o.)

Sfinalizowano umowę nabycia Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach SA. Zamiarem nowego właściciela, PKS 2 sp. z o.o., jest budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Kielcach, które ma się stać głównym centrum komunikacyjnym i handlowym regionu.

12 czerwca nowela prawa geologicznego i górniczego

(Puls Biznesu)

Według dziennikarzy PB 12 czerwca do rządu trafi projekt nowelizacji ustawy – prawo geologiczne i górnicze. Te informacje potwierdza Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak. Zmiany w prawie mają wejść w życie z rozpoczęciem 2014 roku. Woźniak spodziewa się jednak burzliwych dyskusji w Sejmie. „Najbardziej dyskusyjną sprawą była i jest oczywiście rola Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Na konferencji uzgodnieniowej mieliśmy pytania o to, po co w ogóle jest to NOKE, choć były też uwagi bardziej szczegółowe, szalenie pożyteczne zresztą” – twierdzi.

Zezwolenie na przebudowę Prostej

(wojewoda mazowiecki)

Wojewoda mazowiecki wydał zezwolenie na realizację inwestycji obejmującej prace drogowe  na jednej ważniejszych ulic w centrum Warszawy, ul. Prostej. Inwestycja będzie realizowana na odcinku drogi wojewódzkiej nr 719 przebiegającym od Ronda Daszyńskiego do Ronda ONZ w Warszawie. Ma rygor natychmiastowej wykonalności.

280 mln na efektywność energetyczną i OZE

(CIRE)

29 maja 2013 r. został ogłoszony otwarty nabór wniosków na dofinansowanie projektów dotyczących poprawy efektywności energetycznej w budynkach i wzrostu produkcji ze źródeł odnawialnych. Do wykorzystania z funduszy EOG jest prawie 280 mln zł.

GDDKiA odstąpiła od umowy z Alpine Bau

(www.gddkia.gov.pl)

GDDKiA odstąpiła od umowy na kontynuację budowy autostrady A-1 na odc. od węzła Świerklany do granicy z Czechami w Gorzyczkach z przyczyn leżących po stronie wykonawcy. Stało się to konieczne, ponieważ firma swoją postawą jednoznacznie wskazała na brak faktycznego zamiaru wykonania prac objętych Programem Naprawczym, nakazanym do wykonania przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego , a w konsekwencji dokończenia realizacji całej inwestycji.

Chevron: Powtórzenie łupkowej rewolucji w Europie wątpliwe

Dla porównania w Polsce na jednej koncesji wykonuje się jeden odwiert. Tymczasem w USA na zbliżonym wielkością obszarze wykonuje się ok. 4 600 odwiertów – twierdzi Derek Magness, dyrektor generalny Chevronu w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem Europa musi zapewnić przyjazne otoczenie regulacyjne dla branży, jeśli chce przełamać obecną niepewność inwestorów. Pomimo to wydobycie w Europie pozostanie droższe ze względu na większą niż w USA gęstość zaludnienia, aktywność ekologów i trudniejszą budowę geologiczną. Istotny jest także fakt, że złoża europejskie nie należą do prywatnych właścicieli, tylko do państwa, co również przekłada się na wyższe koszty.

Odmowa zatwierdzenia opłat za korzystanie z infrastruktury „Kopalni Piasku Kotlarnia”

(www.utk.gov.pl)

Prezes UTK wydał decyzję odmawiającą zatwierdzenia stawek jednostkowych opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej „Kopalni Piasku Kotlarnia – Linie Kolejowe” Sp. z o.o. oraz zatwierdzającą przedłożone stawki za usługi podstawowe związane z dostępem do urządzeń obsługi pociągów oraz stawki jednostkowe opłat dodatkowych.

Muzeum Kolejnictwa złożyło odwołanie od wyroku o eksmisji

(www.rynek-kolejowy.pl)

10 kwietnia, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nakaz eksmisji Muzeum Kolejnictwa – ma ono w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się wyroku przekazać zajmowane nieruchomości przy placu Zawiszy. Wyrok  nie jest jednak prawomocny. Muzeum złożyło apelację.

Szybciej z Torunia do Bydgoszczy

(www.rynek-kolejowy.pl)

Szybkie połączenia i wspólna taryfa przejazdów w Bydgoszczy i Toruniu? To możliwe. Toruńscy radni przyjęli Zintegrowany Program Rozwoju Transportu Publicznego dla aglomeracji bydgosko-toruńskiej ze szczególnym uwzględnieniem bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego. Program obejmuje lata 2010-2015.

Pendolino w kolorach prędkości i wolności

(www.rynek-kolejowy.pl)

Spółka PKP Intercity zaprezentowała wygląd, kolorystykę oraz nazwę kategorii pociągów Pendolino, które w grudniu 2014 maja rozpocząć regularne kursowanie na obszarze dziewięciu województw. Srebrno-błękitne składy będą jeździć w kategorii Express InterCity Premium, która ma być nową jakością na polskich torach.