Messi będzie twarzą banku, który chce ominąć sankcje USA

13 lutego 2018, 06:30 Alert

Wiedomosti podają, że popularny piłkarz FC Barcelona Lionel Messi będzie twarzą Alfa-Banku w 2018 roku. Będzie tym samym firmował bank, który ma pomóc Rosjanom uniknąć ewentualnej eskalacji sankcji USA.

Lionel Messi. Fot. Flickr
Lionel Messi. Fot. Flickr

Alfa-Bank będzie „oficjalnym bankiem” Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji. Jego założycielem jest Michaił Fridman kojarzony z prezydentem Władimirem Putinem. Przez sankcje USA za nielegalną aneksję Krymu i agresję na Wschodzie Ukrainy, rosyjski bank musiał zamknąć filię w Nowym Jorku. Ze względu na sankcje musiał także porzucić dofinansowanie rosyjskich projektów obronnych.

Kreml szykuje się na nowe sankcji

Polski Ośrodek Studiów Wschodnich wskazuje, że Kreml podjął działania na rzecz zabezpieczenia sektora obronnego przed sankcjami USA. Jednym z nich jest rezygnacja z informowania o kontraktach zbrojeniowych dla banków.

Amerykański senat przedstawił prezydentowi USA pakiet nowych sankcji, wśród których znalazły się eksterytorialne obostrzenia za współpracę z rosyjskim sektorem obronnym. Do tej pory prezydent USA Donald Trump nie zdecydował się na ich wprowadzenie, ale groźba ta sprawia, że Kreml przygotowuje się na najgorsze.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

OSW: Sankcyjny poker Waszyngtonu. Rosja w oczekiwaniu na amerykańskie decyzje