Alternatywa dla Nord Stream 2: odnoga do Królewca?

29 października 2020, 08:00 Alert
Kaliningrad
Obwód Królewiecki. Fot Wikimedia Commons

Media rosyjskie przekonują, że poszerzone sankcje USA mogą stanowić wyzwanie dla spornego projektu Nord Stream 2, ale opisują rozwiązanie alternatywne wobec dostaw do Niemiec, czyli odnogę do Obwodu Królewieckiego.

Portal kanału telewizyjnego Cargrad opisuje problemy projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który miał pierwotnie powstać do końca 2019 roku. Grożą mu sankcje USA, które mogą zostać poszerzone w 2020 roku i uniemożliwić ukończenie budowy. Opinia publiczna w Niemczech jest pod wpływem sprawy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, o którego otrucie neurotoksyną Nowiczok jest oskarżana Moskwa. Te problemy mogą sprawić, że gazociąg nie dotrze do brzegów Niemiec.

Cargrad opisuje jednak alternatywę. Obwód Kaliningradzki ma otrzymywać 2,7 mld m sześc. gazu rocznie przez terminal LNG, który miałby powstać na jego terytorium. Jednakże dostawy gazociągowe są tańsze, budowa odnogi Nord Stream 2 do eksklawy nie byłaby problemem, bo powstawałaby na wodach wyłącznie rosyjskich. – W ten sposób udałoby się zapewnić tanie dostawy gazu Obwodowi Kaliningradzkiemu i nasycić go gazem – czytamy w portalu Cargradu.

Rosyjska stacja telewizyjna nie odnosi się do faktu, że planowana przepustowość Nord Stream 2 to 55 mld m sześc., czyli kilkadziesiąt razy więcej niż zapotrzebowanie Obwodu Królewieckiego na gaz. Przekonuje, że odnoga do Królewca jest realną alternatywą w razie „zamrożenia Nord Stream 2 z powodu sankcji USA”.

Cargrad/Wojciech Jakóbik

Budowniczy Nord Stream 2 ruszył w rejs z Niemiec do Królewca