Ambasador Japonii w Warszawie: Japonia powinna zbliżyć się do Polski, by odstraszyć Chiny

25 stycznia 2022, 16:45 Energetyka
Polska Japonia
Fot. BiznesAlert

Z punktu widzenia Japonii korzystne będzie dzielenie się informacjami z Polską i pogłębianie z nią relacji, poczynając od dyskusji na temat odstraszania Chin – powiedział ambasador Japonii w Warszawie Akio Miyajima w rozmowie z Nikkei Asia.

Miyajima przypomniał, że jeszcze kilka lat temu kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej wiązały duże nadzieje z pomocą gospodarczą Chin. – Jednak ze względu na to, jak faktycznie wyglądała współpraca z Chinami, niektóre z tych państw odczuło rozczarowanie, ponieważ uznały, że pomoc nie jest tak korzystna, jak się spodziewały. Ponadto w tych krajach rośnie niepokój w związku z chińską Inicjatywą Pasa i Szlaku. Polska, w której pełnię funkcję ambasadora, jest gdzieś pośrodku wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem bliskości relacji z Chinami. Dużo importuje, ale niewiele eksportuje do tego kraju. Odczuwa niezadowolenie nie tylko z nierównowagi handlowej, ale także z powolnego wzrostu inwestycji z Chin.

Ambasador podkreślił, że Polska ma silną awersję do Rosji ze względu na historię. – Nadal jednak nie ma innego wyjścia, jak polegać na importowanych z Rosji surowcach energetycznych, takich jak węgiel i gaz ziemny. Poparcie rozwoju energetyki odnawialnej byłoby dla Polski darem niebios. Japonia powinna pospieszyć się z zapewnieniem wsparcia infrastrukturalnego, aby wesprzeć polskie wysiłki na rzecz dekarbonizacji. W Japonii nie od dziś wiadomo, że Polska wraz z Wielką Brytanią, jest bliskim sojusznikiem USA wśród krajów europejskich. Japonia jest krajem, w którym USA pokładają największe zaufanie w Azji, a Polska jest krajem najbardziej zaufanym wśród członków Unii Europejskiej. Dla Japonii korzystne będzie dzielenie się informacjami z Polską i pogłębianie z nią relacji, począwszy od dyskusji na temat odstraszania Chin – ocenił.

Opracował Michał Perzyński