Amerykanie głosują za zaostrzeniem ograniczeń wobec Huawei i ZTE

29 października 2021, 07:00 Alert
Flicr/Huaweinr2
Logo Huawei. Fot. Flicr/Huawei

W czwartek Senat USA jednogłośnie zatwierdził przepisy uniemożliwiające firmom takim jak Huawei i ZTE otrzymywanie nowych licencji na sprzęt od amerykańskich organów nadzoru.

W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów USA zatwierdziła ustawę o urządzeniach bezpieczeństwa, która ma ograniczyć interesy Chińczyków na rynku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dokument czeka na podpis prezydenta Joe Bidena.

– Chińskie przedsiębiorstwa państwowe, takie jak Huawei i ZTE, są znane jako zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i nie mogą istnieć w naszej sieci telekomunikacyjnej – powiedział senator Marco Rubio.

Ustawa zabrania Federalnej Komisji Łączności(FCC) wydawania nowych licencji na urządzenia firmom znajdującym się na specjalnej liście. W marcu FCC wskazała pięć chińskich firm, które zagrażają bezpieczeństwu narodowemu.

Wskazane firmy to giganci, tacy jak Huawei i ZTE, a także Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co i Zhejiang Dahua Technology Co.

W czerwcu FCC jednogłośnie przegłosowała plany wprowadzenia zakazu, co spotkało się z negatywną reakcją Pekinu.

– Stany Zjednoczone nadal nadużywają władzy, aby bezpodstawnie gnębić chińskie firmy – powiedział wówczas Zhao Lijian, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin. Zgodnie z przepisami, które uzyskały pierwszą aprobatę w czerwcu, FCC może również cofnąć wcześniejsze zezwolenia na sprzęt.

– Pomoże to zapobiec wprowadzaniu niezabezpieczonego sprzętu firm takich jak Huawei i ZTE do amerykańskich sieci telekomunikacyjnych” – powiedział Komisarz FCC Brendan Carr.

We wtorek Federalna Komisja Łączności głosowała za cofnięciem zezwolenia amerykańskiej filii China Telecom. Powodem były również obawy o bezpieczeństwo narodowe.

Reuters/Jędrzej Stachura

Stachura: Huawei się nie patyczkuje i… cenzuruje? (FELIETON)