Amerykanie pomogą Ukrainie gromadzić gaz na zimę

8 listopada 2016, 10:15 Alert
Podziemny Magazyn Gazu w Kossakowie PGNiG energetyka gaz
fot. PGNIG

Overseas Private Investment Corporation (OPIC), agencja rządu Stanów Zjednoczonych, zatwierdziła projekt przyznania gwarancji wartych 400 mln dolarów na gaz, który ma zostać wpompowany do magazynów gazu na Ukrainie.

Projekt zakłada, że w oparciu o gwarancje OPIC bank Goldman Sachs sfinansuje wpompowanie dodatkowego gazu do magazynów ukraińskich. W listopadzie rozpoczyna się sezon grzewczy, więc Ukraińcy zbierają zapasy niezbędne do zapewnienia dostaw klientom państwowego Naftogazu oraz surowiec techniczny potrzebny do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w rurach, co pozwoli podtrzymać przesył z Rosji do Unii Europejskiej.

Projekt ma kosztować w całości 500 mln dolarów. Wtłaczaniem gazu ma się zajmować osobna spółka wydzielona przez Naftogaz w ramach rozdziału właścicielskiego zgodnego z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej. Ukraina jako państwo członkowskie Wspólnoty Energetycznej zobowiązała się do przyjęcia unijnego dorobku prawnego w sektorze energetycznym.

W magazyny gazu na Ukrainie zainwestuje francuska firma ENGIE. Spółka ta oraz ukraiński operator systemu przesyłowego Uktransgaz podpisały 28 października umowę w sprawie przesyłu oraz magazynowania gazu, co pozwoli francuskiej spółce magazynować paliwo w podziemnych magazynach nad Dnieprem. Ukraińcy zarezerwują dla niej moce magazynowe.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Engie inwestuje w magazyny gazu na Ukrainie