Amerykanie przedłużają sankcje. Iran zapowiada „adekwatną odpowiedź”

5 grudnia 2016, 11:30 Alert
P5+1 Talks With Iran in Geneva, Switzerland
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

Prezydent Iranu, Hasan Rouhani, podkreślił, że przedłużenie sankcji wobec jego kraju, jest wyraźnym pogwałceniem międzynarodowego porozumienia w sprawię programu nuklearnego. Zapowiada odwet.

Rouhani nazywał decyzje amerykańskiego Kongresu, „rażącym naruszeniem” układu nuklearnego. Zaznaczył, że prezydent USA nie powinien zatwierdzić tego planu, lecz „wykorzystać swoją władzę, aby zablokować tę decyzję”. Irańczyk powiedział także, że Iran nie będzie tolerować naruszania wspólnego planu działania w sprawie umowy dot. porozumienia jądrowego.

Krytyka Iranu narasta, po tym jak amerykański Senat przedłużył obowiązywanie sankcji wobec Iranu o kolejne 10 lat. Przegłosowane przez amerykańską Izbę Reprezentantów sankcje w ubiegły czwartek został zatwierdzone przez Senat. Decyzję Kongresu musi jeszcze podpisać prezydent USA.

Irańscy przywódcy wezwali rząd do podjęcia symetrycznych środków odwetowych. W opinii przywódcy tego kraju, wejście w życie przedłużenia sankcji, byłoby nieodpowiedzialnym działaniem USA.

Iran, USA, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Francja oraz Niemcy (Grupa P5+1) osiągnęły porozumienie w sprawie irańskiego programu jądrowego w lipcu 2015 roku. Dotyczyło stopniowego znoszenia sankcji nałożonych na Iran w zamian za współprace przy programie jądrowym tego kraju i rygorystycznej kontroli instalacji jądrowych. Niektórzy członkowie Kongresu USA już wówczas wyrazili głębokie zaniepokojenie umową ostrzegając, że Teheran może uniknąć kontroli i korzystając ze zniesienia sankcji, może destabilizować sytuacje w regionie.

IRNA