Amerykanie rozważają produkcję małych reaktorów modułowych na Ukrainie

12 września 2017, 07:30 Alert

W 2023 roku amerykański Holtec International rozpocznie aktywną fazę budowy małych reaktorów modułowych SMR-160 – powiedział prezes Energoatomu Jurij Nedaszkowskij w trakcie ceremonii otwarcia nowego zakładu spółki w New Jersey.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Wcześniej prezes Holtec International Kris Singh zaproponował prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence stworzenie nad Dnieprem hubu ukierunkowanego na Europę, Azję i Afrykę, który miałby zajmować się produkcją małych reaktorów modułowych. Ponadto większość osprzętowania miałaby być wykonana przez tamtejsze firmy.

Nedaszkowskij przypomniał, że charkowska spółka Turboatom posiada w swojej ofercie turbiny, które mogłyby zostać wykorzystane w reaktorach SMR-160. Istnieje również możliwość, aby inne ukraińskie firmy dołączyły do projektu. Prezes Energoatomu podkreślił również, że proces licencjonowania SMR-160 ma rozpocząć się już w 2018 roku.

Według niego reaktory SMR-160 są łatwe do przenoszenia, dość tanie w porównaniu z reaktorami o wyższych mocach, mogą powstawać na niewielkich przestrzeniach i nie wymagają podłączenia z sieciami wysokich napięć. Odnosząc się do przyszłości, stwierdził, że zapotrzebowanie na małe reaktory modułowe po 2025 roku jest szacowane na ponad 1 bln dolarów.

– Te reaktory mają podniesiony poziom bezpieczeństwa ze względu na to, że stosowane są na nich pasywne systemy bezpieczeństwa – nieposiadające sprzętu, który wymaga zewnętrznego zasilania – powiedział prezes Energoatomu.

Zbudowany przez Holtec zakład w New Jersey skupia swoją działalność na dwóch kierunkach: produkcji parku kontenerowego dla wypalonego paliwa jądrowego, a także korpusów dla reaktorów SMR-160.

W lipcu 2017 roku Energoatom i Holtec rozmawiały o perspektywach licencjonowania i budowy małych reaktorów modułowych SMR-160 w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, a także w innych państwach.

Zdaniem Holtec istnieje możliwość, aby w ukraińskich firmach powstawały podzespoły do budowy wspomnianego reaktora i aby nad Dnieprem produkowane było paliwo jądrowe na jego potrzeby.

Energoatom i Holtec współpracują ze sobą m.in. w ramach projektu budowy Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa Jądrowego.

Interfax/Piotr Stępiński