Amerykański gigant ogłasza powrót łupkowej hossy

28 lipca 2016, 10:45 Alert

(Oil & Gas/Teresa Wójcik)

27 lipca Anadarko Petroleum Corp. podało, że wbrew wcześniejszym zamiarom na złożach łupkowych w dorzeczu Delaware w Teksasie Zachodnim nadal będzie pracować sześć wiertnic wykonujących odwierty pionowe i poziome.

Prezes i dyrektor generalny  Anadarko A. Walker na wczorajszej telekonferencji poświęconej wynikom firmy po dwóch kwartałach  stwierdził, że firma nie zmniejszy skali wydobycia ropy z łupków.

– Udało się nam znacząco zmniejszyć strukturę kosztów wydobycia  i jest to trend trwały. Mamy lepszą wydajność i  o wiele niższe koszty wiercenia. Dlatego Anadarko nie zmniejszy w tym roku liczby wiertni w Zachodnim Teksasie do czterech (jak zapowiadaliśmy jeszcze niedawno). Koncern osiągnął również w ostatnim półroczu rekordowe wydobycie oraz sprzedaż ropy. Dotyczy to zarówno obszaru wydobycia w dorzeczu Delaware, w Zatoce Meksykańskiej  oraz w Colorado.

Prezes Walker podkreślił, że wszystko wskazuje na powrót ceny słodkiej lekkiej ropy w 2017 r. do poziomu  60 dol. za baryłkę.

Szef Anadarko ocenia, że wydobycie łączne ropy w Stanach Zjednoczonych w czwartym kwartale br. wyniesie 8 mln baryłek dziennie.  W trzecim kwartale – zapowiedział – koncern będzie m.in. kontynuować prace poszukiwawczo-rozpoznawcze na nowym złożu Shenandoah. O 33 proc. zwiększy się zatrudnienie przy tych pracach.