Minister Moskwa rozmawiała z Ukraińcami o połączeniu energetycznym Rzeszów-Chmielnicki

20 września 2022, 15:15 Alert

19 września 2022 roku w ministerstwie klimatu i środowiska odbyło się spotkanie między minister Anną Moskwą a ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galushchenko. Głównym tematem rozmowy była współpraca polsko-ukraińska w sektorze energetycznym i bezpieczeństwa energetycznego w kontekście rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę. Poruszono temat połączenia sieciowego na linii Rzeszów – Chmielnicki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski

Polsko – ukraińska współpraca energetyczna coraz bliżej efektów

W poniedziałek 19 września minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z Germanem Galushchenko, ukraińskim ministrem energetyki w Warszawie. Podzas spotkania omówiony został aktualny stan przygotowań do przywrócenia połączenia sieciowego między elektrownią jądrową Chmielnicki a Rzeszowem na poziomie napięcia 400 kV.

– Przebudowa interkonektora umożliwi wymianę energii elektrycznej między Polską a Ukrainą – podkreśliła minister Anna Moskwa podczas spotkania.

Omówiono też postępy w realizacji postanowień podpisanego w Kijowie Memorandum o współpracy energetycznej pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Energetyki Ukrainy, w sprawie którego premier Mateusz Morawiecki udał się za wschodnią granicę.

– Rosja od wielu lat prowadzi agresywną politykę energetyczną, a zbrojna napaść na Ukrainę i działania wojenne dodatkowo spotęgowały negatywne efekty nadmiernego wzrostu cen energii elektrycznej i gazu w całej UE. Odcięcie się od rosyjskich wpływów skutecznie wpłynie na stabilność energetyczną Europy, przyczyni się do stabilizacji cen, a także bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy – wspomniała minister Moskwa.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Szymon Borowski

Anna Moskwa: Polska jest przygotowana na każdy scenariusz na rynku gazu (ROZMOWA)