Australijczycy wstrzymują poszukiwania ropy i gazu w Polsce

19 marca 2020, 13:00 Energetyka

Australijska firma Ansila Energy wstrzymuje poszukiwanie ropy i gazu w Polsce. Powodem są niskie ceny ropy naftowej oraz pandemia koronowirusa.

Australijski odwrót

Australijska firma Ansila Energy, poprzez swoją spółkę zależną Liesa Energy Australia (LEA), ogłosiła wycofanie się z koncesji Nowa Sól w województwie lubuskim i programu prac nad odwiertem Jany-C1. Spółka miał objąć 35 procent udziałów w koncesji za finansowanie programu prac wiertniczych o wartości 2,24 mln dolarów, który miał rozpocząć się w drugim kwartale 2020 roku.

Spółka podkreśla w komunikacie, że biorąc pod uwagę zawirowania rynkowe wokół pandemii koronawirusa i osłabienie cen ropy naftowej oraz ryzyko narażenia opłacalności niekonwencjonalnych projektów, firma Ansila podjęła decyzję o wycofaniu koncesji Nowa Sól. Spółka podkreśla, że alokacja kapitału na projekty związane z zasobami konwencjonalnymi o niskim ryzyku, pozostaje w najlepszym interesie akcjonariuszy.

Ansila Energy nie opuszcza Polski, ponieważ prowadzi jeszcze prace na koncesji Góra. Spółka posiada tam 35 procent udziałów.

Bartłomiej Sawicki

Węgry negocjują dodatkowe dostawy gazu z Gazpromu