Parlamenty USA i Europy Śr.-Wsch. apelują o konsultacje układu o Nord Stream 2 i nowe sankcje

3 sierpnia 2021, 06:00 Alert

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA wraz ze swymi odpowiednikami z Czech, Estonii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii wydali oświadczenie w sprawie porozumienia USA-Niemcy o Nord Stream 2, spornym gazociągu z Rosji. Domagają się konsultacji oraz nowych sankcji przeciwko niemu.

Kapitol. Źródło: Wikicommons
Kapitol. Źródło: Wikicommons

– My, przewodniczący komisji spraw zagranicznych naszych parlamentów narodowych, nadal sprzeciwiamy się projektowi gazociągu Nord Stream 2 i przyjmujemy z żalem ostatnią decyzję USA i Niemiec w sprawie tego projektu, która ma umożliwić dalszą budowę – czytamy w oświadczeniu.

Autorzy listy oceniają, że Nord Stream 2 to projekt geopolityczny wzmacniający pozycję Rosji na rynku gazu w Europie, który zwiększy udział tego paliwa z Rosji w miksie dostaw na kontynent, zagrozi bezpieczeństwu narodowemu krajów unijnych oraz USA, a także już teraz podważonym bezpieczeństwu oraz suwerenności Ukrainy. Ich zdaniem Nord Stream 2 może posłużyć do dalszego szantażu Kijowa, który ucierpiał w wyniku agresji rosyjskiej z powodu jego poparcia integracji europejskiej. – Unia Europejska i USA muszą działać razem na rzecz wzmocnienia nacisku sankcji na Kreml w celu odpowiedzi na agresję na Ukrainie – apelują.

– Prawdopodobne konsekwencje ukończenia i uruchomienia Nord Stream 2 to podważenie rozwoju jednego, zliberalizowanego i otwartego rynku gazu w Europie poprzez konsolidację dostaw w jednym szlaku oraz utrudnienie inwestycji w alternatywne. Oczekujemy jasnego zaangażowania Niemiec w zmniejszenie zależności od gazu importowanego z Rosji oraz kursu na zieloną energetykę. Oczekujemy, że Niemcy przyjmą odpowiedzialność z całkowitym poświęceniem. Musimy przyjąć wspólne zobowiązanie zwiększenia wparcia bezpieczeństwa i zdolności obronnych Ukrainy w celu zapobieżenia pogłębieniu obecnego kryzysu bezpieczeństwa, który zostanie pogłębiony przez zagrożenia tworzone przez Nord Stream 2 – apelują autorzy listu.

Przewodniczący podpisani pod listem apelują także o wzmocnienie zaangażowania NATO na Wschodniej Flance oraz Morzu Bałtyckim i Czarnym, a także mapę drogową członkostwa Ukrainy pod warunkiem, że zrealizuje odpowiednie reformy i spełni standardy tej organizacji. Wzywają także do zaoferowania członkostwa unijnego dla Ukrainy.

– Nalegamy, aby jakiekolwiek dalsze porozumienia w sprawie Nord Stream 2 uwzględniały konsultacje w ramach rodziny transatlantyckiej. Ponadto takie działania dyplomatyczne powinny uwzględniać fundamentalną zasadę polegającą na sprzeciwianiu się agresji rosyjskiej przeciwko witalnym interesom bezpieczeństwa narodowego krajów NATO, UE i naszych partnerów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Porozumienie USA-Niemcy w sprawie Nord Stream 2 zaproponowane w lipcu jest krytykowane jako zbyt mało konkretne. Bloomberg informował, że Niemcy zobowiązały się jedynie do zabiegów o sankcje unijne w razie problemów z Rosją, ale nie zamierzają ograniczać dostaw przez Nord Stream 2. To potwierdzenie tezy z analizy BiznesAlert.pl.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Koncert mocarstw w sprawie Nord Stream 2 poszerzony o wartości demokratyczne w Polsce